„Rusija nėra partnerė; ji kelia didžiausią grėsmę mūsų bendram saugumui. Rusijos dalyvavimas ESBO kelia grėsmę bendradarbiavimui Europoje“, – sakė jis per susitikimą Maltoje.

A. Sybiha pavadino Rusijos užsienio reikalų ministrą S. Lavrovą „karo nusikaltėliu“.

Ukrainos ministras S. Lavrovui pradėjus savo kalbą išėjo iš salės. Kartu su juo salę paliko dar keli užsienio reikalų ministrai ir diplomatai, tarp jų Lenkijos ir Čekijos užsienio reikalų ministrai.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis anksčiau ketvirtadienį pasmerkė S. Lavrovo dalyvavimą dviejų dienų ESBO susitikime Maltoje. Jis pareiškė, kad S. Lavrovas „čia atvyko meluoti apie Rusijos invaziją ir tai, ką Rusija daro Ukrainoje“, bei pridūrė „nesėdėsiąs prie stalo su ponu Lavrovu ir nesiklausysiąs jo melų“.

„Rusija korumpuoja kiekvieną organizaciją – mums reikia, kad Rusija pasitrauktų iš Ukrainos ir tik tada ši organizacija turės prasmę“, – sakė R. Sikorskis.

Svaidėsi kaltinimais Vakarams

S. Lavrovas apkaltino Vakarus sukėlus naują šaltąjį karą ir perspėjo, kad šį kartą jis gali pavirsti Rytų ir Vakarų konfliktu, pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti.“

Vakarai „prikėlė šaltąjį karą, tik dabar su daug didesne rizika, kad jis peraugs į karštąjį karą“, citavo agentūra S. Lavrovą, kalbėjusį Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikime Maltoje.

Rusijos užsienio reikalų ministras taip pat kaltino Vašingtoną dėl karinių pratybų Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kuriomis siekiama „destabilizuoti visą Eurazijos žemyną“.

„Pietų Kinijos jūroje, Taivano sąsiauryje ir aplink Korėjos pusiasalį daugėja karinių pratybų, į kurias įtraukiamos regiono šalys. Akivaizdu, kad tai yra bandymas destabilizuoti visą Eurazijos žemyną“, – sakė S. Lavrovas.

Smarkiai kritikuojamas S. Lavrovo vizitas į Maltą yra pirmasis jo apsilankymas Europos Sąjungos valstybėje narėje po 2022 m. vasario, kai Rusija užpuolė Ukrainą.

Blinkenas apkaltino Lavrovą skleidžiant „dezinformacijos cunamį“

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį apkaltino Rusijos užsienio reikalų ministrą S. Lavrovą skleidžiant „dezinformacijos cunamį“ ir kaltino Maskvą eskaluojant karą Ukrainoje.

„Gaila, kad mūsų kolega ponas Lavrovas išėjo iš salės, nesuteikdamas man garbės būti išklausytam, kaip kad mes išklausome jį. Ir, žinoma, mūsų kolega iš Rusijos labai sumaniai skandina klausytojus dezinformacijos cunamyje“, – sakė A. Blinkenas.

„Bet neapsigaukime ir neleiskime jam ar kam nors kitam mūsų apgaudinėti. Tai nėra ir niekada nebuvo susiję su Rusijos saugumu. Tai susiję su V. Putino imperiniu projektu ištrinti Ukrainą iš žemėlapio“, – kalbėjo jis.

A. Blinkenas tęsė: „Vienas iš mūsų kolegų kalbėjo apie eskalaciją. Jis visiškai teisus. Pakalbėkime apie eskalaciją.“

Jis tada paminėjo Šiaurės Korėją, siunčiančią karius į karą Ukrainoje, taip pat „besitęsiantį puolimą prieš Ukrainos energetiką, įskaitant jos branduolinio perdavimo sistemą, kuri kelia didelę grėsmę kiekvienai šioje salėje esančiai šaliai“.

A. Blinkenas ir S. Lavrovas neketino susitikti Maltoje akis į akį.

JAV valstybės sekretorius ketvirtadienį taip pat pasmerkė represijas prieš protestuotojus Sakartvele, kur jau antrą savaitę vyksta masiniai proeuropietiški mitingai.

„Mes remiame teisę į taikius protestus ir smerkiame represijas prieš tuos, kurie reikalauja, kad jų šalis išsaugotų glaudžius ryšius su Europa, ypač pranešimus apie žurnalistų užpuolimus ir sulaikymus“, – sakė A. Blinkenas ESBO susitikime Maltoje.

ESBO buvo įkurta 1975 metais, siekiant sumažinti įtampą tarp Rytų ir Vakarų Šaltojo karo metais, o dabar jai priklauso 57 narės nuo Turkijos iki Mongolijos, įskaitant Jungtinę Karalystę, Kanadą ir JAV.

Organizacija padeda savo narėms koordinuoti tokius klausimus kaip žmogaus teisės ir ginklų kontrolė, tačiau prieš metus Šiaurės Makedonijoje vykusiame paskutiniame ministrų aukščiausiojo lygio susitikime S. Lavrovas apkaltino ESBO tapus NATO ir ES „priedėliu“.

Ukraina ragino pašalinti Rusiją iš organizacijos ir boikotavo Skopjės aukščiausiojo lygio susitikimą dėl S. Lavrovo dalyvavimo jame.

Šiemetinio susitikimo šeimininkas Maltos užsienio reikalų ministras Ianas Borgas ketvirtadienį pradėjo darbą raginimu Rusijai pasitraukti iš Ukrainos.

Malta trečiadienį atšaukė vizą Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovei Marijai Zacharovai, taip pat turėjusiai dalyvauti susitikime, motyvuodama jai taikomu draudimu keliauti. Maltos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad užsienio reikalų ministrui S. Lavrovui taikomos ES sankcijos, bet nėra draudimo keliauti, o jo atstovei spaudai M. Zacharovai toks draudimas taikomas.

Malta anksčiau padarė išimtį dėl draudimo keliauti į ESBO konferenciją, atsižvelgdama į savo, kaip posėdžio pirmininkės, teises. Tačiau Estija, Latvija ir Lietuva nesutiko su išimtimi, nes Rusija pernai blokavo Estijos pirmininkavimą ESBO, teigia diplomatiniai šaltiniai. Pagal ES teisę ES šalys turi teisę prieštarauti, kad kitos valstybės narės išduoda vizas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)