Prieš Vladimiro Putino apsilankymą Astanoje miesto gatvėse kabančios švieslentės sužibo Rusijos trispalvėmis, kurių viena netikėtai „persidažė“ Ukrainos vėliavos spalvomis.
Ukrainos vėliava viename iš šviesos diodų stendų trumpam įsižiebė lapkričio 27-ąją – oficialaus Rusijos prezidento vizito Kazachstano sostinėje dieną. Socialinius tinklus tuoj pat pasiekė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota mėlyna ir geltona spalvomis deganti švieslentė, kabanti prie Astanos operos teatro, netoli prezidentūros, pranešė vietos naujienų agentūra „KazTAG“.
Šviečiančius reklaminius stendus prižiūrinčios kompanijos „Keruen media“ direktoriaus pavaduotojas Muchtaras Bekbosinovas kazachų žurnalistams pakomentavo, esą Ukrainos vėliavos pasirodymo šviesos diodų ekrane priežastis – trumpasis jungimas, įvykęs sutrikus elektros energijos tiekimui vienu iš kabelių.
„16.30 val. „Keruen media“ įrengto šviesos diodų ekrano, švietusio Rusijos vėliavos spalvomis, viršutiniame segmente įvyko trumpasis jungimas ir užgeso balta spalva. Kai elektros tiekimas buvo atkurtas, pasikeitė, paryškėjo spalvos tonas, o mobiliuoju telefonu nufilmuotame vaizdo įraše raudona spalva atrodo kaip geltona“, – paaiškino M. Bekbosinovas.
Kazachstano vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad pradėjo tyrimą dėl Ukrainos vėliavos parodymo LED ekrane šalia Astanos operos būtent tą dieną, kai šalyje lankėsi Rusijos prezidentas V. Putinas.
„Šiuo metu svarstomi visi incidento variantai, taip pat ir techninių nesklandumų versija. Neatmetamas ir išorės įsikišimo į bendrovės įrangos veiklą variantas. Iškelta baudžiamoji byla. Aiškinamės visas įvykio aplinkybes. Kaltieji turės atsakyti“, – teigiama policijos „Telegram“ kanale.
Policija ir Valstybinė technikos tarnyba, valstybės įmonė, atsakinga už Kazachstano kibernetinį saugumą, patvirtino, kad atlieka tyrimą.
Valstybinė techninė tarnyba savo interneto svetainėje nurodė, kad ekrane „trumpam buvo parodytas vėliavos atvaizdas“, tačiau neįvardijo, kokios šalies tai buvo vėliava.
„Preliminariomis žiniomis, ataka buvo įvykdyta iš užsienio IP adresų, naudojant tarpinius serverius“, – teigė ji.
Tarnyba teigė bandanti išsiaiškinti, iš kur buvo įvykdyta ataka ir kaip programišiai galėjo įsilaužti į ekraną.
Kazachstano policija pranešė, kad pradėjo tyrimą LED ekranus tiekusioje įmonėje „Keruen Media“ dėl „galimo neteisėto kišimosi į įmonės įrangos veikimą“.
Nepriklausoma naujienų svetainė „Orda“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas įmonės darbuotojas, aiškinęs, kad elektros gedimas kaltas dėl to, kad Rusijos vėliava atrodė panaši į Ukrainos vėliavą.
Kaip rašo „Interfax“, švieslentė buvo išjungta, ketvirtadienio rytą ji vis dar neveikė.
Rusijos prezidentas V. Putinas trečiadienį atvyko į Kazachstaną, pranešė Rusijos valstybinė žiniasklaida.
Dviejų dienų vizito metu V. Putinas turėtų surengti derybas su Kazachstano prezidentu Kasimu Žomartu Tokajevu. Jiedu, be kita ko, turėtų aptarti ryšius prekybos ir energetikos srityse. Negana to, V. Putinas turėtų dalyvauti Maskvos vadovaujamos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) susitikime Kazachstano sostinėje Astanoje. Pasak Kremliaus padėjėjo Jurijaus Ušakovo, abi šalys trečiadienį taip pat pasirašys keletą dokumentų.
Kazachstanas yra tradicinis Rusijos sąjungininkas ir KSSO aljanso narys, tačiau yra pareiškęs susirūpinimą dėl karo Ukrainoje. Pastaraisiais mėnesiais pašlijo abi šalis siejantys prekybiniai ryšiai – praėjus dienai po to, kai Kazachstanas atsisakė prisijungti prie BRICS šalių grupės, Maskva uždraudė dalį šios šalies žemės ūkio produktų eksporto.
Rusijos vadovo vizitas rengiamas tuo metu, kai dėl Ukrainoje vykstančio karo didėja įtampa tarp Maskvos ir Vakarų. Praėjusią savaitę Rusija į kaimyninę šalį paleido eksperimentinę hipergarsinę raketą, o Kyjivas savo ruožtu į Rusiją pirmą kartą paleido JAV ir Jungtinės Karalystės tiekiamas ilgojo nuotolio raketas.
Rugsėjį K. Ž. Tokajevas paragino taikiai išspręsti karą ir perspėjo, kad eskalavimas sukeltų „nepataisomus padarinius visai žmonijai“.
Nors nuo tada, kai 2022 m. prasidėjo Rusijos visapusiška invazija į Ukrainą, V. Putino tarptautinės kelionės yra ribotos, jis reguliariai lankosi Centrinėje Azijoje.
Kazachstanas jau kurį laiką yra karinis ir ekonominis Rusijos partneris, su savo milžiniška kaimyne turintis 7 500 kilometrų ilgio sieną.