Teiginiai

„McDonald’s“ maiste naudojami vaikų palaikai. FTB atskleidė, kad Detroito įmonėje, aprūpinusioje „McDonald’s“ jautienos maltiniais, buvo aptikti vaikų palaikai. Nuo 2015 m. įvairiuose Japonijos miestuose „McDonald’s“ dešrelėse, bulvėse ir blynuose aptinkama vaikiškų dantų.

Verdiktas

Iš dalies melas. Teiginiai, kad „McDonald’s“ savo gaminiuose naudoja žmogieną ir kad FTB dėl to atliko tyrimus, yra melagingi. Teiginiai, kad Japonijoje „McDonald’s“ gaminiuose buvo aptikta žmogaus dantų ar į juos panašių objektų, yra teisingi, taip nutiko dukart – 2015 ir 2018 metais. Tačiau nėra skelbiama, ar dantys buvo vaikiški.

Melo detektoriaus komentaras

Gandai, kad „McDonald’s“ savo gaminiuose naudoja žmogieną, sklando bent nuo 2014 m. Anuomet satyros puslapyje „Huzlers“ paskelbta išgalvota ataskaita, kurioje rašyta, kad „McDonald’s“ mėsos gamykloje Oklahomoje, JAV, aptikta žmogienos. Kartu melagingai teigta, kad FTB skelbė, jog tai vaikų mėsa (archyvas).

Klaidingas įrašas

„Huzlers“ nebuvo tikra žiniasklaidos priemonė, puslapis leido savo vartotojams sukurti naujienas ir dalintis jomis su savo draugais, apsimetant, kai jos tikros (čia). Išgalvotas straipsnis apie žmogieną „McDonald’s“ produkcijoje išpopuliarėjo juo „Facebook“ pasidalijus populiariai sąmokslo teorijų paskyrai.

O štai pranešimai apie žmogieną Detroito mieste pateikiami klaidingame kontekste. Iš tiesų, 2013 m. gruodį JAV kanalas „ABC News“ parengė reportažą apie FTB tyrimą įmonėje „International Biological Inc.“ Įmonės savininkas Arthuras Rathburnas buvo nuteistas devyneriems metams kalėjimo už tai, kad pardavinėjo lavonų kūno dalis naudoti medicinos ir odontologijos mokymuose (čia). „McDonald’s“ niekaip nefigūruoja šioje naujienoje (čia).

Į prieš devynerius metus plačiai išplitusius gandus sureagavo ir patys „McDonald’s“, įmonė paneigė naudojanti žmonių mėsą savo produkcijoje (čia).

Tačiau „McDonald’s“ gaminiuose iš tiesų rasta dantų ar į juos panašių objektų. 2015 m. Japonijoje vienoje „McDonald’s“ bulvyčių porcijoje rastas žmogaus dantis (čia), 2018 m. „McMuffin“ sumuštinyje rasta gabaliukų „panašių į žmogaus dantis“ (čia). O 2023 m. Škotijoje „McDonald’s“ vištienos gabalėliuose rastas objektas, panašus į žmogaus dantį (čia).

2016 m. paviešintame tyrime „Clear Labs“ ištyrė 258 mėsos maltinių pavyzdžius iš 22 gamintojų Šiaurės Kalifornijoje, JAV, ir skelbė juose aptikę žmonių ir žiurkių DNR pėdsakų (čia). Iš 258 mėginių žmogaus DNR pėdsakų aptikta viename vegetariškame maltinyje, o žiurkių DNR pėdsakų – greitojo maisto restorano ir vegetariškuose maltiniuose bei maltos mėsos pavyzdyje.

Tiesa, tyrėjai pažymėjo, kad „nedideli kiekis žmonių ir žiurkių DNR atitinka higienos normas“ (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją