Kukli D. Trumpo pergalės persvara yra svarbi, nes skirtingai nei Lietuvoje, kur valdančioji koalicija, nepaisant klaidų ir neveiksmingumo, paprastai lieka prie valdžios vairo visus ketverius metus, JAV Atstovų Rūmų rinkimai vyksta kas dvejus metus, o prezidento rinkimus laimėjusi partija nuolat sulaukią blogų, kartais labai blogų rezultatų. D. Trumpo politika ir populiarumas po dvejų metų patirs rimtą patikrinimą, tad jis turės stebėti, kaip tauta reaguoja į jo veiksmus.
Išskyrus Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau, kuris nuolankiai nuskubėjo į Mar a Lago atiduoti duoklės D. Trumpui, kitų šalių vadovai pareiškė, kad į muitus bus atsakyta muitais. Nors D. Trumpas pastaruoju metu kalba apie 10 proc. muitą, Pekinas nelaukė inauguracijos, kad paskelbtų sankcijas JAV gynybos rangovams ir uždraustų retųjų iškasenų eksportą.
D. Trumpas elgiasi, lyg jis laimėjo ne tik JAV, bet ir viso pasaulio rinkimus. Jis nurodinėja, ką kitos šalys turi daryti, norėdamos nesusidurti su pasaulio ekonomikos milžinės rūstybe. Jis grasino įvesti didžiulius, iki 60 proc. siekiančius, muitus visam importui iš Kinijos bei didelius muitus Europos Sąjungos (ES) importuojamoms prekėms, įskaitant tokias, kaip automobiliai ir mašinos, jei ES šalys nepirks daugiau dujų ir naftos iš Amerikos. Tarifai bus taikomi kaimynėms Meksikai ir Kanadai, jei jos neužtikrins griežtesnės savo sienų kontrolės ir neužkirs kelio migrantams atvykti į JAV. Išskyrus Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau, kuris nuolankiai nuskubėjo į Mar a Lago atiduoti duoklės D. Trumpui, kitų šalių vadovai pareiškė, kad į muitus bus atsakyta muitais. Nors D. Trumpas pastaruoju metu kalba apie 10 proc. muitą, Pekinas nelaukė inauguracijos, kad paskelbtų sankcijas JAV gynybos rangovams ir uždraustų retųjų iškasenų eksportą.
Apetitas auga bevalgant. D. Trumpas kalba, lyg siekiant padaryti Ameriką didžią, reikėtų didinti jos teritoriją. Jis tvirtina, kad JAV turi atsiimti Panamos kanalo kontrolę, o savo socialiniame tinkle „Truth Social“ rašė, kad Grenlandijos „nuosavybė ir kontrolė yra absoliuti būtinybė“. D. Trumpas nuo 2019 m. puoselėja mintį įsigyti Grenlandiją. JAV iš Rusijos nupirko Aliaską, bet kas galiojo XIX a., kai valdė karaliai ir carai, nebegalioja XXI a. Grenlandijos ministras pirmininkas pareiškė, kad sala neparduodama, o Panamos prezidentas teigė, kad „kiekvienas Panamos kanalo ir gretimos zonos kvadratinis metras priklauso Panamai ir toks išliks“. D. Trumpas ne kartą šaipėsi iš Kanados ministro pirmininko J. Trudeau, kad Kanada taps „51-ąja JAV valstija“, viešai vadina J. Trudeau „gubernatoriumi“ ir tvirtina, kad kanadiečiai nori prisijungti prie JAV. Daugelis kanadiečių seniai nemėgsta JAV, D. Trumpo plepalai tik stiprins šią nuostatą. D. Trumpo piniginės imperializmas kenkia JAV įvaizdžiui kaip tik tuo metu, kai Vašingtonui reikia draugų.
Pernai liepą „stabilus genijus“, kaip save apibūdino D. Trumpas, žadėjo per dieną užbaigti Ukrainos ir Rusijos karą. Gruodį jis kalbėjo kitaip, esą bus sunkiau išspręsti šį konfliktą negu Artimųjų Rytų. Jis pabrėžė, kad buvo klaida leisti Ukrainai raketomis pulti taikinius Rusijoje, nors taip pat sako, kad jis neapleis Kyjivo.
Pernai liepą „stabilus genijus“, kaip save apibūdino D. Trumpas, žadėjo per dieną užbaigti Ukrainos ir Rusijos karą. Gruodį jis kalbėjo kitaip, esą bus sunkiau išspręsti šį konfliktą negu Artimųjų Rytų. Jis pabrėžė, kad buvo klaida leisti Ukrainai raketomis pulti taikinius Rusijoje, nors taip pat sako, kad jis neapleis Kyjivo. Ekspertai yra pasiūlę du radikalius ir radikaliai skirtingus scenarijus. Pagal vieną, supykęs ant Volodymyro Zelenskio dėl jo nelankstumo ir siekdamas sutelkti dėmesį į Kinijos iššūkius, jis smarkiai sumažins ginklų tiekimą Ukrainai ir lieps Europos šalims pačioms spręsti žemyno problemas. Pagal kitą scenarijų, jei Vladimiras Putinas nedarys jokių nuolaidų ir nepaisys D. Trumpo siūlymų, JAV prezidentas jausis priverstas griebtis griežčiausių priemonių prieš Rusiją, kad nebūtų apšauktas bailiu pastumdėliu, nesugebančiu pasipriešinti Rusijai. Nė vienas šių scenarijų netaps tikrove.
Nors D. Trumpas ir jo komanda vos užsiminė apie savo planus, tiek Rusija, tiek Ukraina jau reiškia prieštaravimus. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė, kad Maskva „nepatenkinta“ siūlymu 20 metų atidėti Ukrainos įstojimo į NATO bei Ukrainoje dislokuoti ES ir Jungtinės Karalystės taikdarių kontingentą. V. Zelenskis atmetė idėją įšaldyti konfliktą, kad būtų galima pradėti derybas dėl karo užbaigimo. Neatmetu galimybės, kad susierzinęs dėl konflikto nesprendžiamumo D. Trumpas nusiplaus rankas ir sutelks dėmesį į Kiniją – šalį, kuri, jo žodžiais tariant, kartu su JAV galėtų išspręsti visas pasaulio problemas. Savaime aišku, kad tai įvyktų, tik jei tarifų karai neįgytų pagreičio.
Nors dar nežinoma, ar D. Trumpas rimtai ketina įvesti muitus importui iš Meksikos ir Kanados, ar grasinimas jais yra tik derybų triukas, kuriuo siekiama išgauti nuolaidų, jo neapgalvotos kalbos blogins santykius su abiem šalimis, o muitai neigiamai paveiks ūkinį bendradarbiavimą. Apskaičiuota, kad tarifai vidutiniškai 3000 JAV dolerių pabrangintų automobilį bei padidintų daugelio kitų prekių ir paslaugų kainas.
Pyktis dėl didėjančių pragyvenimo išlaidų ir nekontroliuojama nelegali imigracija buvo dvi pagrindinės priežastys, dėl kurių daugelis rinkėjų nusprendė atiduoti savo balsą už D. Trumpą. Nuolatinė infliacija ir jos netiesioginis poveikis pinigų politikai, taigi ir hipotekos palūkanų normoms, gali lemti Demokratų partijos pergalę 2026 m. Atstovų Rūmų rinkimuose ir sukurti patą Kongrese, kas užkirstų kelią D. Trumpo politikos įgyvendinimui.
Pyktis dėl didėjančių pragyvenimo išlaidų ir nekontroliuojama nelegali imigracija buvo dvi pagrindinės priežastys, dėl kurių daugelis rinkėjų nusprendė atiduoti savo balsą už D. Trumpą. Nuolatinė infliacija ir jos netiesioginis poveikis pinigų politikai, taigi ir hipotekos palūkanų normoms, gali lemti Demokratų partijos pergalę 2026 m. Atstovų Rūmų rinkimuose ir sukurti patą Kongrese, kas užkirstų kelią D. Trumpo politikos įgyvendinimui. Jei ne pats prezidentas, tai daugelis respublikonų supranta, kad neapgalvotas tarifų įvedimas gali padaryti didelę žalą JAV ekonomikai ir Respublikonų partijai, tai skatins juos įtikinti prezidentą jų netaikyti.
D. Trumpo pažadas apsaugoti sieną, sustabdyti nelegalią migraciją ir deportuoti dokumentų neturinčius imigrantus suvaidino svarbų vaidmenį jo pergalėje. Jis negailės pastangų deportuoti milijonus žmonių, veikiausiai paskelbs nepaprastąją padėtį, kad mobilizuotų kariuomenę ir gautų prieigą prie kitoms išlaidoms skirtų lėšų. Vis dėlto, jo ambicijos ir pažadai pranoksta valdžios pajėgumus. Šiuo metu JAV gyvena apie 11 mln. dokumentų neturinčių imigrantų, iš kurių beveik keturi penktadaliai šalyje gyvena ilgiau nei dešimtmetį. Dokumentų neturintys imigrantai turi teisę į tinkamą procesą, įskaitant teismo posėdį prieš juos išsiunčiant. Bylų yra tiek daug, kad šiuo metu teismo posėdžiai numatomi tik 2029 m. Imigracijos tarnybai trūksta darbuotojų bei lėktuvų. Demokratų partijos valstybių gubernatoriai ir miestų merai nebendradarbiaus su imigracijos tarnybomis, sulaikant migrantus. Daugelis šalių atsisakys priimti deportuojamus kitų šalių piliečius. Kils nesibaigiantys teisiniai ginčai. Tad nepaisant visų pažadų ir pastangų, milijonai nebus išsiunčiami iš JAV. D. Trumpas vis tiek tęs deportacijos vajų, nors būtų protingiau daugiausia jėgų skirti sienų apsaugai ir didžiuotis jų nepraleidžiamumu.
D. Trumpas dominuoja Respublikonų partiją ir ją pertvarkė pagal savo įvaizdį. Tačiau jo kontrolė nėra absoliuti. Gruodį net 38 respublikonai Atstovų Rūmų nariai balsavo prieš remiamą susitarimą, kuris būtų laikinai padėjęs išvengti vyriausybės uždarymo. Sausio 3 d., per pirmą balsavimą, keli Atstovų Rūmų nariai nepalaikė kandidato Mike’o Johnsono kandidatūros į pirmininko (angl. speaker) postą nepaisant tvirtos D. Trumpo paramos, nors paskutinę minutę jie pakeitė savo balsus ir išrinko M. Johnsoną.
Jei pirmosiomis savaitėmis po pergalės D. Trumpui buvo metami iššūkiai, jam bus prieštaraujama ir vėliau, ypač mokesčių ir biudžeto klausimais. Ar jis išties ranką prieštaraujantiesiems, ar įniršęs juos pasmerks? Bet kuriuo atveju, valdyti bus sunkiau, nei Trumpas įsivaizduoja.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.