Lietuvos interesas, kaip vienos iš labiausiai suinteresuotų šalių, kad Kremlius neatkurtų savo įtakos sferų, turėtų būti aiškus: vienyti ES šalis ribojant Rusijos įtaką ir konkrečiai remti Sakartvelo pilietinės visuomenės protestą, nukreiptą prieš Rusijos palaikomą valdžią.
Taip pat svarbu remti Sakartvelo prezidentės Salomės Zurabišvili pastangas atkurti teisėtumą, pripažįstant jos legitimumą pereinamuoju laikotarpiu.
2024 m. gruodžio 5 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė rezoliuciją, kurioje nepripažino rinkimų Sakartvele laisvais ir sąžiningais. Rezoliucijoje išreikštas palaikymas reikalavimui surengti naujus parlamento rinkimus. Seimas taip pat kreipėsi į ES valstybių vadovus, taigi, ir į Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą, kviesdamas „visapusiškai remti Sakartvelo Prezidentę Salomę Zurabišvili, kol bus surengti tarptautinės bendruomenės pripažįstami laisvi ir sąžiningi parlamento rinkimai“.
Vis dėlto kitą dieną LietuvospPrezidentas kartu su kitais kaimyninių šalių vadovais paskelbė tik „gilaus susirūpinimo“ pareiškimą, kuriame suabejojo naujojo Sakartvelo parlamento legitimumu, pripažino reikalavimą surengti naujus rinkimus, tačiau pats tik pasiūlė pažeidimų tyrimą. Be to, pareiškime nebuvo paminėta parama Sakartvelo prezidentei.
Problema ta, kad nei Seimas, nei Seimo opozicija, pasidavusi daugumai ir pasirašiusi už kompromisinę rezoliuciją, nei prezidentas iki galo neišreiškė to, ko prašo Sakartvelo žmonės ir prezidentė.
Kaip teisingai pastebi europarlamentaras Dainius Žalimas: „Labiausiai, ko reikia kartvelams, tai ne vien abstrakčios paramos Sakartvelo prezidentei, o konkretaus pareiškimo, kad ji toliau bus pripažįstama kaip vienintelė teisėta Sakartvelo atstovė. Nelegitimaus „parlamento“ paskirtas prezidentas futbolininkas neturi būti pripažįstamas.
Gruodžio 14 d. šalyje gali susiklostyti situacija, kai bus du prezidentai. Todėl kartvelai tiesiog maldauja aiškios pozicijos, kad dabartinė Sakartvelo prezidentė bus toliau pripažįstama valstybės vadove“.
Šioje situacijoje galima pasakyti tik tiek, kad galbūt ir gerai, jog G. Nausėda nevyko ir gerai kad nevyktų į Sakartvelą – neturėtų ką jis ten pasakyti, tik užtrauktų Lietuvai gėdą.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.