Vidurio amžiaus krizė vyrams ir moterims pasireiškia skirtingu metu. „Vyrams vidutiniškai 40–50 metais, o moterims – 45–55 metais. Šiame amžiaus tarpsnyje žmogus atsiduria tarytumei ant gyvenimo kalno viršūnės, į kurią lipo, stengėsi įveikti kliūtis ir užlipęs ant jos gali pasižvalgyti aplinkui, atsigręžti atgal, pastovėti, apmąstyti visą savo kelionę iki dabartinio taško, įvertinti išmoktas pamokas, pasiekimus, klaidas, apsispręsti dėl tolesnių žingsnių“, – sako R. Pališkienė.
Krizė prilyginama kritiniam egzistenciniam išgyvenimui, kurio metu patiriamas tam tikras asmenybinis lūžis, perversmas. „Individualiose ar porų konsultacijose neretai kalbame apie krizės metu patiriamus skausmingus išgyvenimus, pasimetimą situacijose, netgi gyvenimo džiaugsmo ir prasmės praradimus. Terapijos metu taikau sąmoningumo technikas (angl. mindfulness), jų pagalba mokomės susidėlioti mintis, išsigryninti tolesnius gyvenimo tikslus, norus ir galimybes jiems įgyvendinti, bandome tarytumei susirinkti save iš naujo, pamatyti ir priimti save kitokiame, pasikeitusių aplinkybių kontekste“, – sako psichologė.
Ką daryti, kad įveikti krizę būtų lengviau?
1) Ugdykite dėmesingą įsisąmoninimą. „Tai vienas iš geriausių dalykų, tinkantis tiek vyrams, tiek moterims. Žmogus funkcionuoja trimis lygmenimis: proto, jausmų, kūno. Patartina kuo dažniau daryti sąmoningumo pauzes – įsiklausyti į save, kalbėti su savimi, klausti, kaip aš gyvenu, kokios mano mintys, jausmai, kaip jaučiasi mano kūnas, kuo aš gyvenu, ko aš norėčiau, kaip aš norėčiau nugyventi šią dieną.
Labai svarbu nepamiršti dėkingumo sau ir pasauliui už viską, ką tenka patirti. Išmokime pabūti labiau sąmoningi dabartyje ir tik tuomet tieskime tiltus į ateitį. Stebėkime, kur kreipiame dėmesį, apie ką mes gyvenime galvojame, kas ir kokie mes esame, kokią matome savo gyvenimo prasmę. Savianalizė gali padėti atrasti išeitį iš sunkios padėties, nes sąmoningas žmogus greičiau ir lengviau suras visus atsakymus, kurie jau yra mūsų viduje. Mokykimės gyventi atvira ir laisva širdimi“, – sako psichologė.
2) Neskubėkite skirtis. Jeigu ištinka skyrybos ir žmogus kuria santykius dar kartą, tačiau pirmoje santuokoje nebuvo išsprendęs tam tikrų asmeninių klausimų, anot R. Pališkienės, tikėtina, kad antroje santuokoje teks spręsti tas pačias problemas, tik jau su kitu žmogumi: „Jeigu skiriamasi dėl patiriamo smurto, priklausomybių, dėl saugumo užtikrinimo, yra viena, tačiau kalbant apie vidinius, psichologinius dalykus, tai tiesiog užtenka tarpusavio santykių krizėje atsakyti į tam tikrus klausimus, rasti išeitis ir gyventi toliau su tuo pačiu žmogumi. Tik pasikeitę, išmokę tam tikras pamokas, tapdami brandesniais ir išmintingesniais įveikiame krizes.“
3) Išbandykite naujus dalykus. Nauji dalykai visada atveria naujus horizontus ir gyventi pasidaro kur kas įdomiau, užsipildo vienatvė, vidinė tuštuma, dingsta egzistencinės baimės. „Kai atsiranda daugiau laiko, kai vaikai yra išsikraustę iš namų, kai tėvų galbūt jau irgi nebėra, atsiranda neužpildytos erdvės. Tai puikus metas mokytis naujų dalykų, keliauti, įgyti naują profesiją, apskritai pakeisti darbą. Dabar populiarūs yra ir Trečiojo amžiaus universitetai. Juose galima mokytis įvairių dalykų, susipažinti su naujais žmonėmis, atrasti naujus pomėgius ar įgyvendinti seniai atidėtas svajones. Kiekvienas turime galimybę pasirinkti pagal tai, kokie yra mūsų pomėgiai, interesai, sveikata“, – pasakoja psichologė.
4) Dalinkitės patirtimi. Anot R. Pališkienės, ištikus krizinei situacijai labai padeda bendravimas su panašią patirtį turinčiais žmonėmis: „Išsiskyrus su sutuoktiniu, susirgus sunkia liga, patyrus traumą, netektį, patartina pasidalinti savo išgyvenimais su kitais, išsiventiliuoti savo emocinį skausmą, sumažinti kentėjimą. Taip pasidaro lengviau gyventi. Panašiai kaip vandens stiklinės, kurioje ištirpinta druskos sauja, nepajėgtume išgerti, o štai, jeigu ežere, tai ir nepajusime druskos skonio.
Krizės įveikiamos, kartais lengvai, kartais prireikia nemažai laiko ir pastangų. Tačiau kai žmogus išmoksta adaptuotis prie gyvenimiškų pokyčių, suranda atsakymus į svarbiausius klausimus, priima optimaliausius sprendimus, krizė įveikiama. Tada žmogus pasijaučia labiau subrendęs, sustiprėjęs ir gali toliau keliauti savo gyvenimo keliu.“