Europos kosmoso agentūros duomenimis, iki šiol visus šaltyje džiovintus užkandžius astronautams tiekė tik JAV gamintojai. Tad galimybė prasibrauti į šią rinką buvo sudėtinga. „Super Garden“ Rinkodaros vadovė Toma Rožėnaitė pripažįsta, būti pastebėtiems pavyko ne iš karto, tačiau atkaklumas ir nuoseklus darbas atvėrė kelius.

„Bendradarbiavimas su EKA prasidėjo paraiškos teikimu dalyvauti konkurse. Mūsų paraiška pirmą kartą netgi buvo atmesta dėl trūkumų, tačiau nenuleidome rankų ir teikėme ją antrą kartą. Tą kartą – sėkmingai. Šių metų vasarą laimėjome EKA konkursą ir gavome finansavimą kurti šaltyje džiovintus užkandžius Europos astronautams Tarptautinėje kosminėje stotyje“, – pasakoja T. Rožėnaitė.

Super Garden

Metus laiko truksiantis lietuvių kosmoso projektas šiuo metu yra tik beprasidedantis. Pašnekovė atskleidžia, kad astronautams bus pasiūlyti trys užkandžiai, kurių receptūroms skiriamas ypatingas dėmesys, mat natūraliais riebalais bei baltymais praturtinti įvairūs produktai turi būti išsausinami iki miltelių ir įgiję kubelio formą išlaikyti visas maistines ir skonines savybes. Toks maistas tinkamas vartoti išlieka nuo 2 iki 20-ies metų, nes nesant drėgmės maiste nevyksta mikrobiologiniai procesai.

„Į kosmosą keliaujančiam maistui keliami itin aukšti reikalavimai: jis ne tik turi būti pritaikytas itin sudėtingoms slėgio, temperatūros sąlygoms, ilgai išlikti šviežias, bet ir būti maistingas, sveikas, ryškaus skonio dėl kosmose susilpnėjančių skonio ir kvapo pojūčių, patrauklios formos bei kelti astronautams geras emocijas. Didelį dėmesį skiriame astronautų nacionalinei virtuvei ir asmeniniam skoniui, kas, kuriant užkandį, yra nemažas iššūkis“, – teigia pašnekovė.

Pasak jos, kontrakto pasirašymas yra laimėjimas ne tik įmonei, Lietuvai, bet ir visai Europai, mat mūsų kontinente kosmoso sektorius vis dar nišinė rinka.

Erdvėlaivis

Galvoja ne tik apie kosmosą

Vienas iš esminių tikslų, anot T. Rožėnaitės, ne tik didinti prekės ženklo žinomumą bei tiekti maistą astronautams, bet ir plėsti gaminių asortimentą, siekiant aprūpinti kitas vartotojų grupes.

„Astronautams siekiame sukurti sveikesnę maisto alternatyvą, kuri, tikime, kad gali padėti sumažinti vienišumo pojūtį. Šiam tikslui bendradarbiauti pradėjome su Lietuvos, JAV ir Australijos mokslininkais. Lietuvoje pagaminta produkcija tieksime ne tik į kosmosą, numatome ja aprūpinti ir karius“, – planais dalinasi pašnekovė.

Šaltyje džiovintas maistas

Apie kosmoso maisto pritaikomumą specifinėse situacijose kalba ir Bulgarijos kosmoso maisto kūrėjai, planuojantys inovacijas šioje srityje.

Žurnalistas Dragomir Nikolov iš portalo „Mediapool“ pasakoja, kad prieš keturis dešimtmečius būtent Bulgarijos kosmoso maisto pramonė buvo trečia pasaulyje po JAV ir SSRS. Šiandien planuojama atkurti pajėgumus ir pasiūlyti maistą, pritaikomą ne tik kosmoso misijose, bet ir specialiose situacijose Žemėje.

Supratusios, kad astronautams sukurtas maistas gali tapti nepamainomu karių misijose ar ekstremalių situacijų metu, tai įgyvendinti ėmėsi dvi draugės – Liudmila Filipova ir Neli Simeonova, vadovaujanti kompanijai „Antarta“. Pasak pašnekovių, prieš ketverius metus kilusios idėjos didžiausias sunkumas buvo tai, kad Bulgarija jau ilgą laiką nebegamino kosmoso maisto ir reikėjo ieškoti, ar anksčiau gyvavusi technologija vis dar išsaugota.

Kosmonautas

„Mūsų kosminis maistas skrido į kosmosą per Bulgarijos kosmonautų Georgijaus Ivanovo ir Aleksandro Aleksandrovo skrydžius. Tada jis buvo sukurtas pavadinimu „Bulgarijos kosminis meniu“, kuris šiuo metu yra mūsų prekės ženklas. Po 1990 maisto tiekimas buvo sustabdytas, tačiau Žemės ūkio akademijos Kriobiologijos ir maisto technologijų institutas išsaugojo technologines žinias bei yra pozityviai nusiteikę dėl gamybos atkūrimo“, – pasakoja N. Simeonova.

Pirmuosius produktus jau patentavo

Bulgariški kosminiai maisto produktai, kaip ir lietuvių „Super Garden“ ruošiami užkandžiai, gaminami taikant liofilizacijos metodą. Būtent jis yra kol kas geriausias rinkoje žinomas būdas maistinių savybių išsaugojimui.

Bulgarai astronautams pasiūlys platų meniu. Nuo pagrindinių patiekalų, sriubų, salotų iki omletų, kruopų, makaronų, makaronų, liofilizuotų vaisių, jogurto, baltyminių batonėlių, funkcinių ir probiotinių gėrimų, baltyminių kokteilių. Kai kurie iš šių patiekalų yra paruošti valgyti tiesiai iš dėžutės, o kitiems reikia įpilti vandens.

Maistas

„Pirmuosius sukūrėme ir užpatentavome funkcinius maisto produktus. Jie turi teigiamą ir net gydomąjį poveikį žmogaus organizmui, padeda palaikyti normalų maistinės energijos balansą, ypač žmonėms, atsidūrusiems ekstremaliose situacijose. Pavyzdžiui, dėl nulinės gravitacijos aplinkos astronautai kenčia nuo kaulų ir raumenų nykimo, virškinimo problemų, streso ir psichikos sutrikimų. Funkcinių maisto produktų paskirtis – palaikyti normalias gyvybines funkcijas ir energijos balansą. Jų galima įsigyti probiotinių gėrimų, kolageno batonėlių ir panašiu pavidalu“, – sako N. Simeonova.

Pašnekovė pasakoja, kad visi produktai taip pat bus tinkami kariškiams, sportininkams, alpinistams, juos galima naudoti stichinių nelaimių, pandemijų, avarijų ir katastrofų, įskaitant branduolines, atvejais. Net pakuotėms pasirinktas inovatyvus dizainas, garantuojantis apsaugą bet kokiomis oro sąlygomis, įskaitant radiaciją.

Šaltinis
Temos
Šio straipsnio tekstinis turinys (visas ar jo dalis) gali būti perpublikuojamas, prieš tai jį pažymėjus sakiniu „Šis turinys buvo sukurtas DELFI projektui PULSE“ bei pridėjus nuorodą į straipsnį.
Pulse autorinės teisės
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją