Kas kuria saugumo ir jaukumo jausmus vaikui

Pasak Oslo universitete dirbančios lietuvių neuromokslininkės, tyrinėjančios miegą, „Laura Brain Talks“ įkūrėjos dr. Lauros Bojarskaitės, bet kokio amžiaus žmonėms pagrindiniai ir patys svarbiausi gero miego aspektai yra tinkama temperatūra, tamsa, švarus oras, tvarka, patogumas, komfortas ir tyla.

„Išties svarbi miegamojo aplinka: kambarys turi būti jaukus. Toks, į kokį jame miegančiam žmogui norėtųsi ateiti, kuriame būtų gera, ramu, saugu. Vaikui saugumo ir jaukumo jausmą kuriantys dalykai bus jo mėgstami žaislai, mėgiama tema, pavyzdžiui, kosmosas, lėlės, superherojai ar kita“, – komentuoja neuromokslininkė.

Tuo tarpu IKEA interjero dizainerė Toma Laucienė sako, jog įrengiant bet kurį kambarį vaikams, pirmiausia patariama pradėti nuo erdvės suskirstymo pagal funkcijas, šiuo atveju – miego, darbo, žaidimų ir daiktų laikymo. Ne mažiau svarbu vaikų kambaryje palikti laisvės kūrybai, vietos žaidimams ir poilsiui. Dizainerės teigimu, būtina apgalvoti vaikų poreikius ateityje, kad praėjus keliems metams netektų keisti sprendimų. Suskirsčius kambarį zonomis pagal paskirtį, tampa aišku, kur kiekvienas daiktas ar baldas turi atsidurti.

„Įrengdami kambarį mažiesiems, žvelkite į jį vaiko akimis: apgalvokite, kad baldai ir kiti sprendimai būtų pritaikyti mažųjų ūgiui, o visi daiktai – lengvai pasiekiami. Tuomet galėsite tikėtis, kad kaskart paimti jie grįš į savo vietą, o kambarys išliks tvarkingas. Atkreipkite dėmesį į komfortiškus ir reguliuojamo dydžio bei aukščio baldus. Pavyzdžiui, reguliuojamo aukščio mokyklinis stalas ir kėdė, keičiamo ilgio lova prisitaikys prie augančio vaiko ir augs kartu su juo.“

Tvarkymasis gali tapti ritualu prieš miegą

Dr. L. Bojarskaitės teigimu, vaikams ypač svarbi rutina ir pasikartojimai, kurie kuria saugumo jausmą, todėl pravartu kambaryje turėti daiktų, besiasocijuojančių su miegu, pvz. mėgstamu pliušiniu žaislu ar antklode.

Interjero dizainerė T. Laucienė pataria visiems daiktams vaiko kambaryje taip pat numatyti aiškią vietą, taip vaikams bus lengviau susitvarkyti ir nurimti artėjant miego laikui.

Neuromokslininkė dr. Laura Bojarskaitė

„Tvarkai palaikyti žaidimų erdvėje rinkitės daiktų laikymo derinius su dėžėmis, kuriuose patogu laikyti žaislus. Jas galima išimti, nusinešti kur reikia, patiems vaikams susitvarkyti. Prireikus, tokias lentynas galima naudoti ir kaip suoliuką: papildžius pagalvėlėmis ir apšvietimu, jos puikiai tarnaus skaitymo kampeliui. Galiausiai, pakvieskite vaikus tvarkytis kartu: surinkę senus, nebenaudojamus žaislus ir kitus daiktus, padovanokite ar paaukokite tam, kam šių daiktų reikia labiau. Be to, tvarkymąsi galima paversti smagiu ritualu, kurio kiekvieną vakarą imsitės drauge“, – pataria interjero dizaino ekspertė.

Anot pašnekovės, prie vaikų noro miegoti prisideda ir jų svajonių išpildymas. Pavyzdžiui, kambaryje galite įrengti lovą su palapine. Jai jaukumo suteiks smagių raštų lovos tekstilė, kurią leiskite išsirinkti patiems vaikams. Taip padėsite jiems jaustis dar saugiau, nurimti ir greičiau užmigti.

Ilgesnis miegas ryte ir tinkamas kambario apšvietimas

Nepamirškite ir būdų tausoti ryto miegą: „Pirmiausia, kad eiti miegoti būtų ramiau ir jums, ir vaikams, rytui pasiruošti galite dar iš vakaro: suplanuokite kitos dienos aprangą ir pakabinkite ją taip, kad vaikas galėtų ją pasiekti. Surašytas savaitės tvarkaraštis gali padėti lengvai supakuoti mokyklinę kuprinę iš vakaro ir prisidėti prie ilgesnio miego ryte: sutaupysite laiko ryte paskubomis ieškant sporto krepšio, knygų, žaislų ar kitų būtiniausių daiktų“, – pataria T. Laucienė.

Vaiko kambarys

Ne mažiau svarbus ir vaiko kambario apšvietimas. Kalbinta neuromokslininkė sako, jog jei vaikas bijo tamsos, naktinė lemputė tampa labai svarbiu atributu. Naudokite blankios šviesos, šiltų raudonos ar geltonos atspalvių lempelę. Antrina ir interjero dizainerė:

„Svarstydami apšvietimo sprendimus, juos parinkite pagal zonas – prie lovos ir prie rašomųjų stalų, lubų pakabinkite šviestuvų su skirtingais gaubtais, kad šie vaikų kambariui suteiktų žaismingumo. Rinkitės reguliuojamo spektro, spalvos ir ryškumo lemputes, kurios leidžia keisti apšvietimą pagal nuotaiką: padidinti ryškumą žaidžiant ir mokantis ar prigesinti ruošiantis miegui. Tai ne tik patogu, bet ir praktiška, nes galime taupyti šviesos išteklius. Taip pat, galite derinti įprastas užuolaidas su tamsoje šviečiančiomis, taip sukursite žaismingą raminančią miego atmosferą vaikų kambaryje.

Prieš miegą vaikų kambario apšvietimas, kaip ir suaugusiųjų, turėtų būti kuo mažiau intensyvus, o tam kambaryje gali praversti temdančiosios užuolaidos ar šviesai nepralaidžios žaliuzės. Bendrąjį vaikų kambario apšvietimą papildykite vaikiškais naktiniais ar staliniais LED šviestuvais, kurie gali būti ir teminiai bei taip vaikams padėti įsijausti į jų svajonių herojų pasaulį“, – patarimais dėl apšvietimo dalinasi interjero dizainerė.

Vaiką gali trikdyti tyla užmiegant

Be to, pasak pašnekovės, būtina nepamiršti ir dar vieno gero miego būtinojo faktoriaus – švaraus oro. Prieš einant miegoti, kambarį būtina išvėdinti, geriausia tai daryti įleidžiant tyrą lauko orą. Vienok, gyvenant labiau užterštoje aplinkoje ir neturint galimybės vėdinti kambario natūraliai, reikėtų rinktis oro valytuvus ir vaikų kambaryje. Kai kuriuos jų galite naudoti nuolat, mat jie turi naktinį režimą, kuomet veikia tyliai. Oro valytuvai nustatytu greičiu traukia aplink esantį orą per filtrą arba filtrus ir atiduoda jį jau išvalytą į aplinką.

IKEA Interjero dizainerė Toma Laucienė

Dr. L. Bojarskaitė atkreipia dėmesį ir į aplinkos garsus užmiegant. Vaikui gali būti nejauku užmigti visiškoje tyloje, tad kas vakarą galima naudoti kurį laiką visame pasaulyje itin populiarų, ypač migdant kūdikius, baltąjį triukšmą (angl. white noise), kurie primena jūros ošimą, monotonišką tylų šnypštimą. Šie garsai kai kuriems vaikams išties padeda ramiai ir greitai užmigti. Galima naudoti ir švelnias lopšines, ramius ritmiškus garsus, kurie padėtų užmigti. Vaikų žaislus, elektroniką ir kitus stimuliuojančius daiktus neuromokslininkė pataria laikyti atokiau nuo miego zonos, tvarkingas kambarys mažina trikdžius ir sukuria raminančią aplinką.

Tuo tarpu paaugliui, anot dr. L. Bajorskaitės, greičiausiai bus svarbiausia tai, kad miegamasis būtų įrengtas pagal jį, būtent jo stiliumi ir taip, kaip jam norisi. Tuomet paauglys jausis savo kambaryje ramus ir atsipalaidavęs.

„Paaugliams taip pat praverčia taisyklės, padedančios apibrėžti technologijų naudojimą: ribokite ekrano laiką, paskatinkite nelaikyti elektroninių prietaisų lovoje ar miegamajame likus kelioms valandoms iki miego, mat mėlyna šviesa trikdo miegą, priminkite paaugliams ir tai, jog prietaisai būtų kraunami naktį ne miegamojo erdvėje“, – pokalbį apie saldžius sapnus garantuojantį miegamąjį baigia neuromokslininkė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją