Erotiniai sapnai aplanko tuos, kurie jaučia erotinę įtampą
Paklausus, kas dažniausiai sukelia erotinius sapnus, ar jie dažnesni dėl hormoninių pokyčių, išorinės aplinkos įtakos ar asmeninių išgyvenimų, profesorius G. Navaitis atsako, kad nėra vienareikšmio atsakymo: kol kas sapnų teorija siūlo įvairių paaiškinimų, kodėl išvis sapnuojame, kokia to prasmė, taigi jo atsakymas kurio nors specialisto gali būti sukritikuotas remiantis kitais požiūriais.
„Man pačiam simpatiškesnė teorija, kad dienos problemos savotiškai pertvarkomos ir perkeliamos į sapnus, į kitus atminties lygius. Iš to galima daryti prielaidą, o yra ir patvirtinančių tyrimų, kad žmogus, kuris bando iš galvos išstumti panašias mintis, tikėtina, gali sapnuoti erotinius sapnus, arba juos sapnuoja tie, kurie jaučia erotinę įtampą“, – sako psichologas.
Vyrai dažniau sapnuoja grupinį seksą
Profesorius sako, kad ypatingo išskirtinumo tarp erotinius sapnus sapnuojančių nėra: „Mes tokius sapnus galėtume gretinti su fantazijomis ir svajonėmis, o jas lengviau ištirti nei sapnus, nes didelės dalies sapnų žmonės neprisimena. Tiesa, tiek specialiais psichologiniais metodais, tiek kitais būdais galima paskatinti prisiminti. Kalbant apie fantazijas ir svajones, tai yra savotiškas pasiruošimas intymiam gyvenimui ir būdas geriau suprasti save bei savo poreikius.“
Pasak G. Navaičio, sapnuose dažnai svajojama apie dalykus, kurių nesiekiama realybėje. Tyrimais taip pat patvirtinta, kad vyrų fantazijose dažniau įsivaizduojamas grupinis seksas, o moterims, lyginant su vyrais, tai bus daugiau erekcijos dalykas.
„Vyrų fantazijose (būtent žodis „fantazijos“ labiau tiktų, nes svajonės yra konkretus siekimas, o fantazija labiau artimesnė sapnams) taip pat sąlyginai daugiau prievartos elementų. Ką noriu pabrėžti – tai tokie elementai, kurie suteikia malonumą ir partnerei.
Moterys tikrai retai fantazuoja apie prievartą, kad kažkas privers ją ar ji kažką vers mylėtis. Tam tikrų skirtumų yra, galima juos išskirti. Čia rastume ryšių su kūrybingumu, nes natūralu, kad labiau kūrybingo žmogaus fantazijos įvairesnės ir įdomesnės negu to, kuriam kūrybiškumo trūksta ir kurio vaizdiniai gan primityvūs“, – sako profesorius.
Sapnai yra tiesus kelias į pasąmonę
G. Navaitis cituoja žymų psichologą ir sapnų reikšmių tyrėją, neuropatologą Zigmundą Froidą: „Sapnai yra tiesiausias kelias į pasąmonę.“ Taigi, pasak profesoriaus, svarbu sapnus išsiaiškinti, nes juose dažnai slypi tai, kas vadinama kolektyvinės pasąmonės archetipais. Pavyzdžiui, posakį „šveisi ateitis“ visi supranta, bet ateitis nei šviesi, nei tamsi, nei spalvota, jeigu apie ją kalbėtume racionaliai.
„Delfi“ skaitytojams galėtų būti mažas patarimas ar testas: ar sapnavote vandenį? Jie taip, kokios asociacijos su juo? Priminčiau, kad krikštijama vandeniu, jis nuplauna įgimtą nuodėmę, vanduo nuplauna ir fizinį purvą. Sapnuojant vandenį padoresnioji pasąmonės dalis primena, kad reiktų gyventi padoriau. Kiekvienu atveju sapnų simbolius supranta pats sapnuotojas. Psichologas gali padėti juos suprasti, bet jis nebus sapnininkas. Kiekvienu atveju be konteksto apie žmogaus asmenybę, jo gyvenimą, įvykius, kuriuos jis seniai ir neseniai patyrė, pasakyti, ką reiškia vienas ar kitas sapnas, nelabai galima“, – sako profesorius.
Sapnai apie konkretų žmogų turi paaiškinimą, erotinius sapnus galima prisišaukti
Pasak G. Navaičio, kai erotinėse scenose sapnuojamas konkretus žmogus, daugeliu atveju tai rodo neužbaigtus, neapibrėžtus, neaiškius santykius su tuo žmogumi, nors jie gali būti formaliai labai aiškūs. Tai rodo, kad psichologiškai reikia kažką pertvarkyti, užbaigti, kalbant apie santykių suvokimą. Pavyzdžiui, jeigu brandus žmogus susapnavo klasės draugę intymesnėje ar romantiškoje situacijoje, veikiausiai tai yra prisiminimas apie neįvykusius dalykus, kurie galėjo įvykti.
Į klausimą, ar galima prisišaukti erotinius sapnus, profesorius atsako, kad jeigu prieš miegą fantazuojama apie intymius santykius, tai negalėtume griežtai pasakyti, kad čia pasibaigė fantazija ir prasidėjo sapnas, – iš to, kas įsivaizduojama, natūraliai galima pereiti į sapnus. „Tad taip, erotinius sapnus tikrai galima prisišaukti“, – patikina profesorius.
Paklausus, ar galime kontroliuoti savo sapnus, G. Navaitis sako, jog yra įvairių technikų, žmonės mokosi sąmoningo sapnavimo, bet pasakyti, kad tai duoda didelę naudą, vargu ar galima.
„Pusiau pajuokaudamas ir kartu rimtai sakau, kad geriau mokykimės kontroliuoti savo jausmus ir elgesį būdami sąmoningumo būsenos. Jeigu išmoksime tai daryti, sapnai bus lengviau paveikiami ir teiks didesnį malonumą“, – šypsosi psichologas.
Skirtingose kultūrose – skirtingos interpretacijos
Profesorius sako, kad sapnai visiems žmonėms reiškia skirtingus dalykus ir kultūrose tai labai lengva iliustruoti paprastu posakiu: „Jeigu aš jums kalbu apie kokią nors merginą ir sakau „raudonoji mergelė“, jūs, tikėtina, pagalvosite apie politines pažiūras, pavyzdžiui, rusiškoje kultūroje šis posakis reiškia tam tikrą išvaizdą. Neišvengiamai kalba, aplinka, kultūra daro įtaką simboliams, o tie simboliai atsispindi sapnuose.“
Pasak. G. Navaičio, kai kurta psichoanalizė, seksualumas buvo ypač suvaržytas (19 a. pabaigoje). Padorioje visuomenėje netgi žodis „koja“ buvo laikomas nepriimtinu, nes galėjo sukelti erotinių minčių.
„Šiuo metu, akivaizdu, gyvename su kitu požiūriu, kalbant apie seksualumą. Čia labai tinka paties psichoanalizės kūrėjo Z. Froido pastebėjimas, kad cigaras sapnuose, asociacijose yra tik cigaras, o ne lytinio organo simbolis. Tad reikia prisiminti, kad nebūtina visur įžvelgti seksualinės simbolikos“, – šypsosi psichologas.