Tad kuo yra susijęs geras miegas su tvarkingu miegamuoju? Apie tai kalbamės su ekspertėmis, kurios sutiko pasidalinti ir ypač paprastais bei pigiais būdais, kurių pagalba pavyks ne tik susitvarkyti, tačiau ir palaikyti tvarką miegamajame kasdien.
Miegas – būdas išvalyti smegenis nuo „šiukšlių“
Toma Šokelė – namų tvarkymosi konsultantė, internetinio tinklaraščio bei „Instagram“ paskyros „Susitvarkyk“ kūrėja. Apie šią konsultantę tikrai yra girdėjęs kiekvienas tvarka bei namų organizavimu besidomintis žmogus. Juk ji buvo bene pirmoji, kuri socialiniuose tinkluose pradėjo lietuvius mokyti susikurti tvarkingus namus.
„Miegas yra ypatingai svarbi mūsų kasdienybės dalis. Tačiau miegą neretai esame linkę nuvertinti. Taip jo „sąskaita“ dažnai darome įvairiausius darbus, ilgiau užsibūname svečiuose ar vakarėlyje. Gerai, jei yra galimybė sukauptą miego deficitą atstatyti. Tačiau jei tokios galimybės nėra? Tuomet visai netrukus imame jausti to pasekmes“, – sako ji.
Namų tvarkymosi konsultantė įsitikinusi – miego stygius atsispindi blogoje savijautoje, suprastėjusiuose mitybos įpročiuose, net vėlavime į darbus ar bendrame irzlume. Miego stygius, anot jos, įtakos turi ir namų tvarkai.
„Tam, kad namai būtų tvarkingi, pirmiausia patys turime jaustis gerai, turėti energijos ir laiko. Juk visi esame turėję prastai išmiegotų naktų ir greitai pajaučiame, kad po blogos nakties seka ir ne itin kokybiška diena“, – teigia pašnekovė.
T. Šokelė pasakoja, kad ji pati pastaruoju metu daug domisi miego tema. Konsultantė teigia, kad miegas – būdas išvalyti mūsų smegenis nuo „šiukšlių“. Suaugusiam žmogui miego reikia mažiausiai 7 valandų.
„Kad galėtume tiek išmiegoti, turime gerai organizuoti ne tik tvarką stalčiuose ir spintose, bet, svarbiausia, savo kasdienybėje. Privalu susidėlioti prioritetus, kam skirti laiką ir energiją. Juk dabar labai madinga būti labai užimtiems, produktyviems, tačiau eilės pas psichologus nesibaigia. Ir nors gerai, kad žmonės rūpinasi savo psichologine sveikata, tačiau atsižvelgti siūlau ir į elementarius dalykus – kokybišką miegą, poilsį ir net patogią pagalvę“, – vertingais patarimais dalinasi tinklaraštininkė.
Susitvarkyti gali kiekvienas
T. Šokelė teigia, kad jei miegamasis yra nuolat „apverstas“, o žmogų tai erzina, verta mažais žingsneliais padėti sau susitvarkyti.
„Jei susitvarkyti nepavyksta dėl energijos trūkumo bei nuovargio, siūlau pirmiausia tiesiog išsimiegoti. Tą padarius galima pradėti tvarkytis, susikoncentruojant į vieną kambario dalį. Vertėtų formuoti įprotį, kad drabužiai po nešiojimo keliauja į jiems skirtas vietas, pavyzdžiui – spintą ar skalbinių krepšį, tačiau ne ant kėdės ar lovos“, – pataria konsultantė.
Namų tvarkymosi konsultantė pabrėžia, kad chaose ilsėtis tikrai sunku, mat akys nepailsi.
„Svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar daiktų kambaryje nėra pernelyg daug, ar pasirinkti tinkami daiktų laikymo sprendimai. Tad pagrindinis patarimas – duoti sau laiko ir pradėti tvarkytis po truputį bei taip susikurti savo svajonių miegamąjį“, – sako pašnekovė.
Praktiškos taisyklės, kurios pravers kiekvienam
Tinklaraščio „Susitvarkyk“ autorė teigia, kad didelė ir patogi spinta, kuri yra pritaikyta prie konkretaus žmogaus poreikių bei apgalvotas daiktų laikymas, tikrai padės palaikyti tvarką.
„Skubantiems ir nežinantiems kuo apsirengti rekomenduoju susikurti drabužių derinius ir juos susikabinti ant vienos pakabos. Drabužius galima laikyti pagal kategorijas. Jei jie laikomi stalčiuose, galima naudoti dėžutes su skyreliais. Ne mažiau svarbu ir atrinkti drabužius pagal sezoną, o pasibaigus vienam sezonui juos sandėliuoti tam skirtose dėžėse. Svarbu jų nepalikti lentynose su kasdien nešiojamais drabužiais. Kai žinome, kur kuris drabužis turi būti, daug lengviau juos padėti į tam skirtas vietas“, – įsitikinusi pašnekovė.
Ji dalinasi ir dar vienu patarimu. Anot T. Šokelės, svarbu turėti daiktų tik tiek, kiek įstengiate pasirūpinti.
Tvarkingoje aplinkoje lengviau užmigsite
IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Morta Bučinskienė pritaria garsiai neuromokslininkei Laurai Bojarskaitei, kuri sako, kad netvarkinga bei apkrauta miegamojo aplinka kelia smegenims stresą. Jis yra didžiausias kokybiško miego priešas, mat trukdo kūnui atsipalaiduoti ir ilsėtis.
„Tai patvirtina ir mūsų atliktas tyrimas „Gyvenimas namuose“. Vadovaujantis jo duomenimis, beveik kas trečias Lietuvos gyventojas teigia, kad tvarkingi ir švarūs namai yra vienas iš svarbiausių veiksnių, siekiant palaikyti gerą psichinę savijautą namuose“, – teigia pašnekovė ir priduria, kad net 40 proc. apklaustųjų nurodė, jog tvarkinguose namuose jaučiasi patenkinti ir atsipalaidavę.
Tačiau kaip tokią aplinką susikurti? Interjero dizainerė dalinasi paprastais, tačiau labai naudingais patarimais.
Svarbu atsisakyti to, kas nebetarnauja
M. Bučinskienė pabrėžia, kad norintys susikurti miegui tinkamą aplinką turėtų atkreipti dėmesį į daiktus aplink.
„Peržiūrėkite kambaryje esančius daiktus – nuo drabužių spintoje iki kambario dekoracijų ar kitų namų aksesuarų. Įvertinkite, ko jums tikrai reikia. Pagalvokite, kokie daiktai jums tebetarnauja, o ko jau kurį laiką nenaudojate. Su tokiais daiktais galite ramiai atsisveikinti ir surasti jiems naujus namus“, – sako pašnekovė.
Anot jos, taip peržiūrėjus daiktus miegamajame nebeliks nemėgstamų ar pabodusių dekoracijų, spintoje – nedėvimų drabužių, miegamojo tekstilės, kosmetikos ar kitų smulkmenų, užimančių vietą stalčiuose.
Specialistė pataria tokį daiktų peržiūrėjimą atlikti kiekvieną sezoną, kuomet natūraliai ateina laikas namuose perdėlioti turimus daiktus.
Prie tvarkos prisideda net tinkamai parinkti baldai
Dizaino skyriaus vadovė nurodo, kad viena dažniausių klaidų namuose, kurią daro dauguma naujakurių – per mažas daiktams laikyti skirtų baldų skaičius.
„Dažnai žmonės mano, kad mažas tokių baldų skaičius padės sutaupyti vietos ir neperkraus erdvės. Tačiau iš tiesų susiduriame su situacija, kuomet atsiranda vietos daiktams laikyti trūkumas. Vietos neturintys daiktai tik dar labiau sujaukia kambarius, mat ima kauptis ant paviršių. Pasitaiko, kad žmonės daiktus pradeda laikyti ne tik miegamojo spintoje, bet ir kitur kambaryje, o įvairioms interjero detalėms ir dekoracijoms niekaip nerandama tinkamos vietos. Rezultatas – erdvė atrodo sujaukta ir reikalauja kur kas daugiau laiko ją tvarkant“, – aiškina specialistė.
Pašnekovė sako, kad didesnė spinta ar komoda gali padėti sukurti atvirkštinį efektą. Ir nors papildomas baldas užima daugiau vietos, paslėpus daiktus jame pats kambarys atrodo erdvesnis, švaresnis ir tvarkingesnis.
Apgalvotas erdvių išnaudojimas padės nesuklysti
Vienas didžiausių iššūkių mažuose namuose – atrasti kuo daugiau vietos daiktams. Visi daiktai turi būti kažkur laikomi, tačiau gana sudėtinga išsirinkti daiktų laikymui skirtus baldus. Juk jie turi netrukdyti paprastai judėti kambaryje. Norint išspręsti šias problemas dizainerė rekomenduoja pasikliauti tam tikrais sprendimais.
„Neišnaudotos miegamojo erdvės virš durų ir langų – puiki vieta papildomoms lentynoms. Tuščiame kambario kampe ar nišoje po nuožulniomis miegamojo lubomis galbūt tilps nedidelė stalčių komoda, o po lova – viena ar kelios dėžės, sudedamos į integruotus stalčius arba atskiras daiktadėžes, kurias patogu pastumti ir ištraukti. Jei gyvenate lofto tipo bute, pravartu atkreipti dėmesį ir į erdvę po laiptais – pastaroji taip pat gali tapti puikia slėptuve sezoniniams rakandams, kuriuos įprastai laikydavote miegamojo spintoje“, – itin vertingais patarimais dalinasi M. Bučinskienė.
Taip pat ji pataria įsitikinti, ar miegamajame yra visiškai išnaudotas kambario aukštis.
„Nepalikite viršutinių ar apatinių spintos lentynų tuščių, jose galite laikyti rečiau naudojamus daiktus. O kad miegamajame užtektų vietos daiktams, dalį jų galima pakabinti. Puikus pavyzdys – dėtuvė su skyreliais, kuri padeda lanksčiau išnaudoti turimą erdvę ir ypač tinka miegamojo tekstilei ar drabužiams, kuriuos laikote sulankstytus. Šios dėtuvės skyreliuose daiktus patogu dėti tiesiai ant medžiaginių lentynų, o smulkmenas galima supakuoti į atskiras dėžutes“, – aiškina specialistė.
Dizainerė priduria, kad pakabinami daiktų laikymo sprendimai puikiai tinka ir aksesuarams: šalikams, diržams. Taip pakabinus bus galima juos gerai matyti, todėl nepamiršite, ką turite.
Paprasti patarimai tvarkos palaikymui
M. Bučinskienė siūlo miegamajame išbandyti daiktus laikyti vietą taupančiose dėžėse.
„Išrūšiuokite daiktus pagal funkcijas ir sudėkite į jiems skirtas vietas. Nepamainomos tam yra įvairios dėžutės. Jos leidžia grupuoti daiktus stalčiuose ir lentynose, sutaupyti vietos ir lengviau viską rasti. Sudėjus daiktus į dėžutes namai atrodys tvarkingiau. Atskiros vietos nusipelno net ir mažiausios smulkmenos“, – nurodo ji.
Taip pat, anot jos, puikus sprendimas drabužiams laikyti yra orui pralaidžios kartoninės ir medžiaginės dėžės, tekainuojančios vos kelis eurus. Daiktus jose galima išrūšiuoti pagal paskirtį: vienas skyrelis kelnėms, kitas – marškiniams, trečias – batams. Laikant atskirai, ko nors prireikus, bus paprasčiau rasti.
„Nenaudojamas vasarines striukes ar žieminius paltus kabinkite ant drabužių pakabos. Prieš tai išskalbę ar nunešę į valyklą, apvilkite drabužius maišais ir pakabinkite kartu su kvapų mišiniu. Tai ne tik padės apsaugoti drabužius nuo dulkių, dėmių ir drėgmės, tačiau ištraukus jie maloniai kvepės ir sukurs vizualinį vientisumą, taip spinta atrodys tvarkingesnė“, – rekomenduoja dizainerė.
M. Bučinskienė dalinasi ir dar vienu paprastu patarimu. Ji siūlo daiktus, kuriuos įmanoma pakabinti, laikyti ant įvairių kabyklėlių, durų kabliukų ir panašiai. Šis sprendimas padės sukurti tvarkos įspūdį kambaryje. Ant tokių kabliukų patogu kabinti drabužius, kuriuos reikia išvėdinti, lyginti ar pasimatuoti.