Kokios „šaldytuvo nelaimės“ būdingos daugeliui namų? Ir kaip galima palaikyti šaldytuve geresnę tvarką? Padės šie patarimai.
Nuo apačios į viršų
Žemiausioje šaldytuvo dalyje palaikoma žemiausia temperatūra, aukščiausioje – šiek tiek šilčiau. Todėl itin svarbu produktus dėti pagal temperatūrą – ne veltui ant šaldytuvo lentynėlių dažnai būna nupieštos rekomendacijos, kam jos skirtos.
Jei sviestą laikytumėte apačioje, ištrauktumėte jį kur kas kietesnį. Todėl geriausia apačioje laikyti žuvį, mėsą, per vidurį varškę, sūrius ir pan., o viršuje – sviestą. Daržovės laikomos joms skirtose šaldytuvo stalčiuose.
Tolyn nuo sienelės!
Didelė klaida yra pristumti produktus iki pat šaldytuvo galo. Jeigu jie liečiasi su galine sienele, užsikemša viduje esantis nutekėjimo kanalas ir lentynose ima kauptis vanduo. Šaldytuvas varva, rasoja. Dedant maisto produktus vidun, rekomenduojama nuo sienelės palikti bent 1-2 cm tarpą.
Nepamirškite daiktadėžių
Plastikinės dėžės ar krepšiai puikiai tiks ne tik kosmetikai bei kanceliarijai laikyti, bet ir šaldytuvo turiniui organizuoti. Galite įsigyti kelias daiktadėžes ir sustatyti jas į šaldytuvo lentynas. Vienoje, pavyzdžiui, būtų sūriai, kitoje – varškės ir užtepėlės, trečioje – įvairios dešros.
Skirstymas spalvomis
Daiktadėžes taip pat galite įsigyti ir skirtingų spalvų (arba spalvų lipdukais sužymėti produktų lentynas). Tarkime, žalia – daržovėms, balta – pieno produktams, mėlyna – žuviai...
Kai kurie raudoną daiktadėžę naudoja dėmesiui atkreipti – į ją visuomet deda produktus, kurių galiojimo laikas greitai baigsis. Taip vos užmetę akį į raudonąją dėžę žinosite, ką reiktų suvalgyti dar šiandien.
Kvapų tuoj neliks
Dar vienas erzinantis dalykas perkrautame šaldytuve gali būti kvapas. Net jei visi produktai yra švieži, jų mišinys ne visuomet malonus nosiai.
Šaldytuve laikykite nediduką dubenėlį ar stiklo indelį su kava, anglies granulėmis ar puse citrinos. Jie puikiai sugers kvapą ir vėl džiaugsitės gaiviu šaldytuvu.