Vis tik, Nemenčinės Poliklinikos šeimos medicinos gydytoja Gintarė Trainavičienė teigia, kad česnakas – itin naudinga daržovė, tačiau apie ją sklando ir nemažai mitų. Nors česnakuose gausu naudingų medžiagų bei vitaminų, tikrai ne visus sveikatos sutrikimus jie gali padėti įveikti. O itin svarbu ir tai, kaip tie česnakai bus naudojami.

Ne visiems žmonėms naudingas

Gydytoja G. Trainavičienė su visu būriu savo sekėjų „Instagram“ socialiniame tinkle šviečiamuoju turiniu dalinasi kurdama paskyrą „gydytoja.gintare“. Ji buvo viena pirmųjų gydytojų, pradėjusių socialiniuose tinkluose kalbėti apie sportą ir sveikatingumą. Šiuo metu ji noriai dalinasi ir medicininio pobūdžio patarimais.

„Česnakas – puikus prieskoninis augalas. Kaip ir daugelis kitų augalų, jis sudėtyje turi žmogaus sveikatai aktyvių komponentų. Česnaką vartoti pravartu bei naudinga. Vis tik, svarbu suprasti, kad jis bus naudingas gardinant maistą, o ne vartojamas vienas ir itin dideliais kiekiais“, – nurodo medikė.

Anot jos, česnakas nėra universalus prieskonis ir tikrai netinka visiems žmonėms. Jis – gana stiprus, todėl jo veikliųjų medžiagų gausa gali ir pakenkti.
Česnako skiltelių kišimas į nosį

„Gausaus česnako vartojimo reikėtų vengti sergantiems skrandžio, virškinamojo trakto, ypač – kepenų, ligomis. Česnako sudėtyje esantis alicinas – organinis sieros junginys. Vartojant jį dideliais kiekiais gali būti pažeidžiamos kepenys. Taip pat, česnakas gali būti pavojingas jautresnį žarnyną turintiems žmonėms, mat gali išprovokuoti viduriavimą“, – itin naudinga informacija dalinasi pašnekovė.

G. Trainavičienė pabrėžia, kad česnakas gali dirginti skrandį, tad jei skundžiamasi refliuksu, opalige ar gastritu – šios daržovės dažnai geriau nesirinkti.

„Riboti česnako vartojimą arba geriau jo apskritai nesirinkti reikėtų pacientams, kuriems yra skirtas itin populiarus, kraują skystinantis medikamentas – varfarinas. Česnakas pasižymi kraują skystinančiomis savybėmis, tad vaisto ir šios daržovės sąveika gali lemti kraujavimus“, – supažindina ji.

Medikė taip pat priduria, kad česnako nereiktų vartoti bent 2 savaitės iki numatytų operacijų. Ši rekomendacija, anot jos, skiriama taip pat dėl tos pačios – padidinto kraujavimo, priežasties.

Česnakas – pigi priemonė stiprinanti imunitetą

Šiuo metu internete galima rasti gausybę patarimų, kaip ir kokiais kiekiais naudoti česnaką. Teigiama, kad ši daržovė beveik stebuklinga – vartojant ją galima išgydyti bene viską. Vis dėlto, šeimos gydytoja įsitikinusi – tikrai ne visiems negalavimams česnakas padeda, o kartais gali net pakenkti.

„Pavyzdžiui, gausus česnako vartojimas gali sumažinti kraujospūdį. Tačiau jei spaudimas žemas – geriau jo vengti. Na, o jei kraujospūdis normalus ar padidintas, tikrai česnaką galima vartoti“, – nurodo pašnekovė.

Taip pat, ji teigia, kad atsargios turėtų būti žindyvės. Juk pagimdžius kūdikį tikrai norisi sustiprinti organizmą, tačiau česnako nereikėtų padauginti, mat jis keičia mamos pieno skonį.

„Česnako tikrai negalima susmulkinti ir dėti ant žaizdų. Jis turi sieros junginių, fitochemikalų, kurie gali nudeginti, sukelti kontaktinį ar iritacinį dermatitą, pažeisti odos bei gleivinės vientisumą“, – pabrėžia G. Trainavičienė.

Vis dėlto, ji nenuginčija to, kad česnakas – puiki priemonė kovojant su peršalimo ligomis. Anot jos, šią daržovę galima naudoti maistui pagardinti, geriausia – šviežią.

Gintarė Trainavičienė

„Taip žmogaus organizmas bus aprūpintas vitaminu C, Flavonoidais, B grupės vitaminais, mikroelementais: kaliu, magniu, cinku, geležimi, manganu“, – vardija pašnekovė.

Tačiau perdozuoti česnako ir jį vartoti itin dideliais kiekiais, anot medikės, nerekomenduojama net visai sveikam žmogui. O jei žmogus česnako nemėgsta – nereikia nerimauti. Naudingas medžiagas galima gauti ir iš kitų maisto produktų ar papildų.

Nuo kirmėlių neišgelbės

Vienas labiausiai paplitusių mitų – česnakas padeda nuo kirmėlių. Nuo senų laikų vaikams, kurie turėdavo kirmėlių, būdavo duodama duona su sviestu ir smulkintu česnaku. Vis dėlto. G. Trainavičienė nurodo, kad kovojant su kirmėlėmis česnako tikrai nepakaks.

„Parazitinės infekcijos gydomos tam skirtais medikamentais“, – įsitikinus ji.

Į nosį geriau nekišti

Dar vienas itin populiarus česnako panaudojimo būdas, manoma, padeda kovojant su sloga. Yra žmonių, kurie česnako skiltelę kiša į nosį tikėdami, kad tokiu būdu nemalonūs peršalimo simptomai bus pažaboti.

„Esant slogai šviežią česnaką galima vartoti gardinant juo maistą, taip bus gaunama reikalingų vitaminų. Į gleivinę jo vartoti tikrai nerekomenduoju. Nors tai ir gali sukelti didelį čiaudulį bei padėti iš gleivinės pašalinti daugiau nosies sekreto, svetimkūnis nosyje, tikėtina, pridarys bėdų“, – sako medikė.

Česnako skiltelė kojinėse – nuo peršalimo neišvaduos

Mūsų senoliai su peršalimu kovodavo česnako skilteles įsidėdami į kojines. Buvo tikima, kad česnakas padės įveikti nemalonius simptomus.

„Tai – mitas. Česnakas kojinėse suteiks kojoms prastesnį kvapą, tačiau teigiamo efekto, siekiant atsisveikinti su peršalimu, tikrai nebus“, – nurodo ji.

Geriau šviežias česnakas, o ne česnakinis gėrimas

Yra žmonių, kurie vos pajutę peršalimo simptomus skuba vartoti česnakus, užpiltus karštu vandeniu. Tokį gėrimą jie siurbčioja nuolat, tikėdami, kad tokiu būdu bus įveikti visi virusai.

„Česnakai miltelių, tinktūrų ar kapsulių pavidalu gali būti naudojami esant peršalimui dėl savo gausios sudėties veikliųjų medžiagų. Vis tik, antibakterinį poveikį turintis alicinas apdorotas suskyla ir praranda savo poveikį. Tad, siekiant veiksmingumo, geriau nedidelis kiekis šviežio česnako“ – rekomenduoja G. Trainavičienė.

Vis dėlto, ji pabrėžia, kad mokslinių tyrimų, kurie įrodytų česnako naudą kovojant su peršalimu – mažoka. Tad nereiktų manyti, kad česnakai turi stebuklingų gydomųjų savybių.

Susidūrus su odos problemomis turi būti naudojamas labai atsakingai

Nors česnakas dažniausiai naudojamas peršalimo simptomams sumažinti, yra žmonių, kurie jį deda ir ant odos, pavyzdžiui – kovojant su spuogais ir pūsleline.

„Ant spuogo ar nepratrūkusio pūlinio galime lokaliai pabandyti uždėti česnaką. Turėtų suveikti česnako sultyse esantys priešuždegiminiai junginiai. Tačiau svarbu česnako nenaudoti, jei yra pažeistas odos vientisumas“, – teigia medikė.

Tačiau, esant dermatitui ar atvirai pūslelinei, česnako naudojimas galėtų tik pakenkti.

Kovojant su kojų grybeliu česnakų vonelę galima ir išmėginti

Kojų grybelis – itin nemalonus susirgimas. Internetiniuose forumuose, kuriuose diskutuojama apie grybelį, galima rasti patarimų naudoti česnakų nuoviro vonelę, kuri, teigiama, greitai padeda grybelį įveikti.
Česnakas

„Česnakas turi priešgrybelinį poveikį. Deja, tačiau šis poveikis įrodytas tik tyrimuose, naudojant mėgintuvėlius su grybeline medžiaga. Tad, naivu tikėtis gerų rezultatų, jei naudojami česnakai nuoviro forma“, – svarsto pašnekovė.

Vis dėlto, ant jos, tokia česnakų nuoviro vonelė ir bėdų pridaryti neturėtų. Tad, galima išmėginti šį metodą.

Česnakai vertingiausi skundžiantis aukštu kraujospūdžiu ir slogia nuotaika

Paklausta, kokias pagrindines problemas gali padėti česnakai išspręsti, medikė nė neabejoja – česnakai tikrai mažina kraujospūdį, todėl su saiku juos galima vartoti gardinant maistą.

„Taip pat česnakas mažina cukraus kiekį kraujyje. Jis tinka susidūrus su nerimu, slegiančia nuotaika, net žmonėms, sergantiems depresija. Česnakas – žolinis antidepresantas, mat jis yra natūralus monoamino oksidazės inhibitorius. Panašiai veikia ir tricikliai antidepresantai“, – vertinga informacija dalinasi gydytoja.

Apibendrinant ji nurodo, kad česnakas tinka asmenims, kurie turi padidėjusį kraujospūdį, serga cukralige, kenčia nuo padidėjusio cholesterolio, dažnai serga peršalimo ar grybelinėmis infekcijomis. Taip pat, česnakas – puiki priemonė, galinti padėti susidūrus su depresyvia nuotaika bei nerimu.

Stebuklingos formulės stiprinant organizmą nėra

G. Trainavičienė patikina, kad vieno stebuklingo būdo, kuris padėtų sustiprinti imunitetą šaltuoju metų sezonu – nėra.

„Labai svarbu fizinis aktyvumas, būtina kasdien būti lauke. Rekomenduojama suvartoti pakankamą kiekį vitamino D, omega 3 polinesočiųjų rūgščių. Taip pat svarbu vengti žalingų įpročių bei kruopščiai laikytis asmens higienos reikalavimų“, – teigia medikė.

Šeimos gydytoja nurodo, kad sergantys lėtinėmis ligomis privalo tikslingai vartoti skirtus medikamentus, taip pat patariama nepamiršti lankytis pas gydytojus bei rimtai vertinti jų rekomendacijas.