Džiaugiasi esamais rezultatais

Prieš dvi savaites investavimo naujokas Rimvydas Širvinskas-Makalius pasakojo patyręs nuostolių, tačiau paskutinėje laidoje pasidžiaugė, kad jo situacija pamažu gerėja.

„Kokias išvadas aš sau pasidariau? Dabar jau dešimtas mėnuo, aš vis mažiau laiko turiu skirti savo šitam sprendimo priėmimui. Daugiau dėmesio skiriu savo nusiteikimui išlaukti ir pasižiūrėti į galutinį rezultatą“, – laidoje kalbėjo keliautojas.

Jis tikino, kad iki šiol primena vasarą, kai labai liūdėjo dėl nemažos sumos prarastų pinigų, o dabar, anot Makaliaus, jis gali džiaugtis rezultatu, kuris rodo, jog jo pastangos kol kas atsipirko. R. Širvinskas paklaustas, ar jau turi išsiugdęs įgūdį ar tiesiog dėl nuolatinių kelionių turi mažiau laiko domėtis ir gilintis į investavimą, sakė: „Aš tiesiog pamačiau ir supratau, kad per šiuos dešimt mėnesių taip viskas stipriai aukštyn ir žemyn pasikeičia, per dažnai ir per daug, jog negaliu stebėti ir nusiteikti: tai liūdėti, tai džiaugtis. Supratau, kad reikia išlaukti ir kai tai yra ilgalaikis projektas“.

Makalius kol kas tvirtino, kad po metų netgi pasibaigus projektui „Kai nemiega pinigai“, jis neplanuoja nustoti ir tiesiog pasiimti visus uždirbtus pinigus ir juos išleisti.

Rimvydas Širvinskas-Makalius

Išlaiko lyderės poziciją

Viktorija Orkinė projekte ir toliau demonstruoja užtikrintą lyderystę. Kadangi ji yra pasirinkusi ne vieną investavimo priemonę, tai, anot moters, jai įdomu stebėti, kaip elgiasi skirtingos turto klasės. Ji laidoje „Kai nemiega pinigai“ detaliai papasakojo, kokius rezultatus ji gauna iš skirtingų savo investicijų. Profesionali investuoja prisipažino, kad kai kas ją gerąja prasme nustebina ir iš esmės ji džiaugiasi savo pasirinkimais ir esamu rezultatu.

Laidoje dalyvavusi SEB banko Taupymo, investavimo ir pensijų paslaugų vadovė Kristina Ruseckienė pasidžiaugė ir SEB investicijų roboto puikiu rezultatu. Jis projekte demonstruoja ramią ir užtikrintą investavimo strategiją. Pasak laidos dalyvės, SEB investicijų robotas ne tik negali imtis rizikingų žingsnių, bet ir nenori, nes jo tikslas yra ilgalaikis investavimas, o pagal tai ir pasirenkami veiksmai ir priemonės.

„Kuo labiausiai būtų galima pasidžiaugti ir ko galbūt nebuvo galima tikėtis, kad mūsų naujokas, Rimvydas, po dešimt mėnesių jau taip išmintingai kalbės apie kantrybę, kad rinkos iš tikrųjų keičiasi, jog reguliarus ir ilgalaikis investavimas ir yra susijęs su laikinais svyravimais ir dėl to neturėtų būti taip liūdna. Tu turi suprasti, kur eini ir ką darai, tai diversifikacija irgi yra labai svarbi ir gali padėti sureguliuoti riziką“, – kalbėjo K. Ruseckienė.

Apie pirmą poziciją taip pat pagalvoja

R. Širvinskas paklaustas, ar jau prarado viltį aplenkti profesionalą investuotoją, sakė, kad tikrai ne, nes mato savo vis gerėjančius rezultatus.

„Negaliu sakyti, kad aš nenoriu pirmos vietos, bet supratau, kad nereikia labai bandyti peršokti to griovio tarp antros ir pirmos“, – atviravo investicijų naujokas.

Makalius taip pat priminė savo skaudžią investavimo patirtį, kai pasinaudojęs ekspertų patarimu investavo į vienos įmonės akcijas, kurios per mėnesį nuvertėjo net 40 proc.

„Profesionalų nuomonė nėra blogai, bet vėl grįžtame prie to, kas yra investuotojai. Tai yra žmonės. Ir kada kaip įvertino, kaip Rimvydo atveju, jau pirkdami prieš įmonės veiklos rezultatų paskelbimą, akivaizdu, kad jie jau buvo įvertinę, kad bus geri rezultatai. Tai jie pirko, kaina kilo, o kai rezultatai buvo paskelbti, didžioji dalis investuotojų fiksavo savo pelną, todėl ta akcijų kaina krito. Atspėti ar nuspėti tokius laikinus šuolius, kritimus, iš tikrųjų yra labai sudėtinga“, – R. Širvinsko situaciją pakomentavo SEB banko atstovė.

Kristina Ruseckienė

Kas lemia ETF populiarumą?

Profesionali investuotoja V. Orkinė ir Makalius projekte taip pat yra investavę į ETF. Kas tai? Pernai metais tai buvo vienas iš labiausiai ieškotų klausimų „Google“ paieškos sistemoje. Kodėl pastaraisiais metais ETF sulaukė nemažai dėmesio ir ką reikia žinoti norint į juos investuoti?

„Man atrodo, kad dabartinėje rinkoje šiuo trumpiniu labai daug spekuliuojama. Jis yra dažnai minimas, todėl žmonėms natūraliai kyla klausimas, kas tai yra. Tas trumpinys yra, bet ką jis iš tikrųjų reiškia ne visi gali ir paaiškinti“, – sakė profesionali investuotoja.

Šios užduoties laidoje ėmėsi SEB banko Taupymo, investavimo ir pensijų paslaugų vadovė K. Ruseckienė. Nors egzistuoja ir lietuviškas terminas – Biržoje prekiaujami fondai, tačiau labiau paplitęs trumpinys ETF. Anot laidos dalyvė, pasaulyje tai yra viena populiariausių institucinių investuotojų investicijų. JAV biržos dienos apimties ETF sudaro apie 30 proc.

„Tai yra faktas, kad jų populiarumas iš tikrųjų yra didžiulis. Turbūt labai nesudėtinga atsakyti į klausimą, kodėl jie tokie populiarūs. Jų privalumas susijęs su keliais elementais. Pirmiausia, tai yra fondas ir diversifikaciją užtikrina vienas fondo vienetas, kurį gali sudaryti kad ir 2000 įmonių akcijos. Tai reiškia, kad mes pirkdami vieną ETF, mes įsigyjame jau diversifikuotą investicinį krepšelį, kuris gali būti akcijų, obligacijų ir visokių kitokių turto klasių“, – detalizavo K. Ruseckienė.

Dar vienas dalykas, kuris lemia ETF populiarumą, tai yra jų kaina.

Grynieji pinigai

„Kadangi tai yra pasyvaus valdymo instrumentas, dažniausiai, nes šiandien jų yra 12 tūkst. skirtingų pasaulyje. Tai šalia tradicinių turime ir labai nišinių bei labai įvairiai valdomų. Bet įprastai tai yra pasyvaus valdymo instrumentas, todėl jo kaštai yra mažesni nei aktyviai valdomų fondų, nes tiesiog nereikia pastangų. ETF seka tam tikros aktyvios rinkos indeksą, todėl nereikia papildomo fondo valdytojo darbo, kad būtų pasiektas kažkoks rezultatas“, – kalbėjo SEB banko atstovė.

Trečias dalykas – ETF, kaip ir akcijomis, yra prekiaujama vertybinių popierių biržoje. O tai, pasak K. Ruseckienės, užtikrina likvidumą, todėl šią priemonę galima naudoti tiek trumpalaikiam, tiek ilgalaikiam investavimui.

„Ką parodė paskutiniai dvidešimt metų, eksponentinis ETF populiarėjimas, kad iš principo keičiasi pačių investuotojų poreikiai. Šiandien jie nori paprastumo ir mažos kainos. (…) Absoliučiai daugumai investuotojų pasaulyje pats protingiausias būdas investuoti yra būtent investuoti į plačiai diversifikuotus pridėtinius fondus, kurie yra pigūs“, – pabrėžė laidos dalyvė.

R. Širvinskas yra investavęs į ETF, kuris seka S&P 500 indeksą, ir tai yra vienas populiariausių pasaulyje. Profesionali investuotoja V. Orkinė yra investavusi į ETF, kurį sudaro IT įmonės. Tačiau nė vienas projekto dalyvis gaunamu uždarbiu ir pasiektas rezultatais iš ETF nesiskundė.

Dalyviai intrigų kol kas nežada

K. Ruseckienė papasakojo, kad į ETF, kaip ir į akcijas, galima investuoti per tam tikras biržas ar platformas, kur jais yra prekiaujama. Praėjusiais metais SEB bankas savo investuotojams pasiūlė naują sprendimą – mikroinvestavimą, kurio dėka į ETF galima investuoti nuo vieno euro.

„Kaip minėjau, pasaulyje yra 12 tūkst. skirtingų ETF, tai tas skaičius neverčia jaustis, kad yra pakankamai paprasta išsirinkti. Tai mikroinvestavimas jau yra atrinkęs tam tikrus ETF ir leidžia labai paprastai, nuo vieno euro, be minimalių mokesčių, jau pradėti investuoti“, – kalbėjo laidos pašnekovė.

Kiekvieną mėnesį laidos investuotojų piniginės pasipildo po 100 eurų, kuriuos kiekvienas gali investuoti ten, kur tik patys nori. Netrukus į dalyvių rankas pateks jau dešimtas šimtas eurų. Ar jie planuoja kokių nors intrigų? Humoro jausmo nestokojantys dalyviai sakė suprantantys, kad kitiems norisi mokytis iš svetimų klaidų ir nesėkmių, tačiau jie projekte kiekvieną mėnesį jaučiasi vis protingėjantys.

Viktorija Orkinė

„Jeigu atvirai toliau planuoju konservatyviai. Man atrodo, kad užtenka egzotiškų sprendimų. Aš gal norėčiau pasirinkti kitokią priemonę. Dairausi obligacijų, nes šitam mano portfelyje jų nėra. Atrodo, kad ši priemonė dabar yra labai populiari investuotojų pasirinkime dėl pakankamai didelių grąžų ir saugumo. Bet kol kas nerandu ką galėčiau tokio nusipirkti“, – apie savo planus kalbėjo V. Orkinė.

Makalius juokavo, kad per projekto laiką jau rizikavo du kartus ir prisipažino, jog vis tik teko nusvilti pirštus.

„Galbūt galėčiau dar kartą investuoti į tą pačią įmonę, kuriai matau, kad sekasi. Bet paskui pagalvojau, kad galbūt reikėtų dar labiau diversifikuoti“, – sakė jis ir patikino, kad galvojantis apie dar vieną ETF, bet nebūtinai JAV.

Laidą „Kai nemiega pinigai“ kviečiame žiūrėti kas antrą savaitę „Delfi“ portale ir kartu su projekto dalyviais sekti, kaip jiems sekasi priėmus šį iššūkį.

Delfi įspėja, kad investavimas yra susijęs su rizikomis, todėl kiekvienas investuojantis turi pats įsivertinti savo finansines galimybes ir toleruojamą riziką.