Kiaušinius namuose rekomenduoja laikyti neplautus
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė ir valstybinė maisto produktų inspektorė Kamilė Petškevičiūtė pabrėžia, kad nupirkto kiaušinio iškart nereikėtų plauti ir iki maisto ruošimo kiaušinius namuose rekomenduotina laikyti neplautus.
„Vištų kiaušinių lukštas natūraliai yra padengtas apsaugine plėvele. Kadangi kiaušinio lukšto struktūra yra porėta, ši plėvelė – tai natūralus vištos organizmo sukurtas apsauginis barjeras, kuris apsaugo kiaušinio turinį nuo išorės veiksnių, pavyzdžiui, bakterijų. Plaunant kiaušinius, ši natūrali apsauga nuplaunama“, – aiškina specialistė.
Tad kas nutinka suardžius natūralią kiaušinio apsaugą? Kaip minėta, ši plėvelė apsaugo kiaušinį nuo bakterijų, tad, apsaugą suardžius, išauga rizika užsikrėsti tokiomis bakterijomis, kaip salmonelės.
Kai nesame tikri, ar kiaušinis tinkamas vartoti: kaip patikrinti?
Suvalgius sugedusį kiaušinį, galima apsinuodyti, tad labai svarbu tinkamai tvarkyti kiaušinius namuose ir taip sumažinti užsikrėtimo salmonelioze riziką. Vis dėlto, yra keletas būdų, leidžiančių patikrinti, ar kiaušinis tinkamas vartoti.
„Norėdami įsitikinti, ar kiaušinis yra tinkamas vartoti, galite kiaušinį sudaužyti ant lėkštės ar kito plokščio paviršiaus. Jeigu kiaušinis šviežias, jo trynys turi būti šviesiai geltonas ar oranžinis, o baltymas turėtų būti skaidrus. Paprastai švieži kiaušiniai neturi kvapo, gal tik pirmą dieną po padėjimo gali turėti specifinį kvapą, kuris, atvėsus kiaušiniui, išgaruoja“, – sako K. Petškevičiūtė.
Tačiau specialistė įspėja, kad kiaušiniai gali įgauti pašalinį kvapą, jeigu jie saugomi aplinkoje, kurioje yra pašalinių kvapų.
Taip pat ji pastebi, kad liaudyje populiaru kiaušinio šviežumą tikrinti panardinant jį į stiklinę ar dubenėlį su vandeniu.
„Kuo senesnis kiaušinis, tuo sunkiau jis skęsta. Seni kiaušiniai dažniausiai išsilaiko vandens paviršiuje ar arti jo, o švieži nugrimzta ant indo dugno. Taip yra dėl to, kad kiaušiniui senstant didėja oro tarpas, esantis kiaušinyje“, – aiškina K. Petškevičiūtė.
Kad kiaušiniai kuo ilgiau išliktų švieži: saugaus laikymo rekomendacijos
• Ant šviežio kiaušinio lukšto yra natūrali apsauginė plėvelė, kuri saugo kiaušinį nuo mikroorganizmų patekimo. Siekiant išsaugoti apsauginę plėvelę, nupirkto kiaušinio iškart nereikėtų plauti ir namuose iki maisto ruošimo kiaušinius laikyti neplautus.
• Rekomenduojama kiaušinius namuose laikyti šaltai, geriausia – buitiniame šaldytuve, tačiau ne jo durelėse, o lentynoje.
• Kiaušinius reikėtų laikyti pakuotėje, su kuria jie buvo pirkti, taip bus lengviau sekti jų tinkamumo vartoti terminą. Žali kiaušiniai negali liestis su kitais maisto produktais.
• Visi virtuvės indai ir įrankiai, taip pat rankos po kontakto su žaliais kiaušiniais turi būti kruopščiai plaunami.
• Rekomenduotina vartoti tik gerai išvirtus arba iškeptus kiaušinius.
• Termiškai apdoroti (virti ar kepti) kiaušiniai – greitai gendantis produktas, todėl turi būti laikomi šaldytuve.
• Velykiniai margučiai, jei juos planuojama vartoti maistui, turėtų būti dažomi tik maistiniais dažais.