Karališkosios Bromptono ligoninės miego medicinos konsultantė Allie Hare sako, kad bet kokia tendencija, šalia kurios prilipdytas žodis „maksimaliai“, yra susijusi su optimizavimu ir nuolatiniu tobulinimu.

Vis dėlto maksimalaus miego gerinimo tendencija nekalba apie miego režimo optimizavimą – tiktokeriai dalijasi patarimais, kas, jų manymu, padeda miegoti ilgiau arba žaibišku greičiu užmigti, praneša „Cosmopolitan“.

Sleepmaxing – tai viena iš tendencijų, kai žmonės siekia optimizuoti arba maksimaliai pagerinti savo miegą. Jie ruošiasi miegui, gerina miego aplinką, – aiškina ji. – Manau, kad tai dalis kitos tendencijos, kurios tikslas – gerinti fizinę ir psichinę sveikatą bei gerovę apskritai, o tai yra puikus dalykas.“

Miego specialistė: miegas nėra hack’as

Grotažyme sleepmaxxing pažymėtų įrašų socialiniame tinkle „TikTok“ patalpinta jau apie 98,6 mln. Vis dėlto Delfi kalbinta miego specialistė Ieva Anskaitienė sako, kad ši tendencija galėtų būti vertinama ir prieštaringai – pašnekovė pastebi kelis netikslumus, kurie gali suklaidinti vartotojus.

„Magnio papildai, kivių vartojimas, burnos klijavimas lipnia juosta, skysčių nevartojimas likus dviem valandoms iki miego, miegojimas labai šaltame kambaryje – žiūrint bendrai, sleepmaxxing nėra bloga tendencija, nes žmonės vis labiau prisimena miego svarbą ir išbando įvairiausias gudrybes miego kokybei pagerinti. Vis dėlto stebint įvairius nuomonės formuotojus, kalbančius apie savo miego ritualus ir įvairius hack’us, atrodo, kad jie tai daro ne dėl savęs, o dėl kitų, – sako I. Anskaitienė. – Svarbu suprasti, kad miegas nėra hack’as – tai kūno išmintis. Mano galva, jei kalbėtume apie šią tendenciją, internete gerokai mažiau dėmesio skiriama gerai savijautai, o daugiau – gerai išvaizdai, kaip to rezultatui, parodyti (looksmaxxing, geresnis miegas = pailsėjęs veidas ir gražesnė figūra).“

Grotažyme sleepmaxxing pažymėtų įrašų socialiniame tinkle „TikTok“ patalpinta jau apie 98,6 mln

Mitai apie miego kokybės gerinimą

Miego specialistė Ieva aptarė mitus, dažnai sklandančius viešojoje erdvėje, taip pat ir minėtame „TikTok“. Ar tikrai konkrečių produktų vartojimas gerina miego kokybę? O gal kai kurie produktai ne padeda, o ilgalaikėje perspektyvoje kenkia geram poilsiui?

Magnio kokteiliai prieš miegą

Žvelgiant iš mokslinės pusės, ilgalaikio, išsamaus, sisteminio tyrimo, patvirtinančio magnio efektą geresnei miego kokybei, nėra. Vis dėlto, žvelgiant plačiau, maždaug 70 proc. žmonių turi magnio deficitą. Žinoma, kad magnis padeda atsipalaiduoti, nusiraminti prieš miegą. Magnio vartojimas sumažina vadinamąjį neramių kojų simptomą, kuris gali trukdyti gerai išsimiegoti. Tai ypač aktualu nėščiosioms ir vyresnio amžiaus žmonėms. Magnio mes taip pat galime gauti ir su maistu – jo yra riešutuose, aliejuje, žuvyje.

Melatonino papildai

Sintetinis melatoninas gali padėti užmigti, bet jis neturi nieko bendro su miego kokybe.

Kiviai

2023 metais buvo atliktas tyrimas su atletais – jie 4 savaites suvalgydavo po 2 kivius prieš miegą. Jei apibendrintume trumpai, rezultatai parodė kelis pozityvius ženklus atletų atsistatymo procese.

2023 metais buvo atliktas tyrimas su atletais – jie 4 savaites suvalgydavo po 2 kivius prieš miegą

Išsimiegoti savaitgalį

Daugelis mano, kad miegas savaitgaliais kompensuoja miego trūkumą, juntamą darbo savaitės metu. Nereguliarus miego grafikas gali sutrikdyti cirkadinį ritmą, todėl vėliau naktimis bus sunkiau užmigti.

Visiems reikia 8 valandų miego

Plačiai pripažįstama, kad 8 valandos yra stebuklingas miego skaičius visiems suaugusiems žmonėms. Vis dėlto miego poreikis skiriasi, priklausomai nuo amžiaus, genetikos ir individualių veiksnių. Kai kurie suaugusieji vertina 7 valandų miegą, o kitiems reikia 9 valandų, kad sveikatos rodikliai būtų optimalūs.

Knarkimas yra nekenksmingas

Žmonės dažnai mano, kad knarkimas yra tik erzinantis įprotis, neturintis pasekmių sveikatai. Knarkimas gali būti obstrukcinės miego apnėjos požymis – o tai rimta būklė, susijusi su širdies ligomis, diabetu ir prasta gyvenimo kokybe.

Būti lovoje ir laukti, kol užmigsite

Jeigu nepavyksta užmigti per 20 minučių, rekomenduoju pakilti iš lovos ir užsiimti atpalaiduojančia veikla, pvz., skaitymu. Tai padės jūsų smegenims nesieti lovos su stresu ir nerimu.

Alkoholis padeda užmigti

Manoma, kad vakarinė taurė alkoholio padeda greičiau atsipalaiduoti ir užmigti. Nors alkoholis gali jus padaryti mieguistu, jis sutrikdo REM miegą, o tai lemia prastos kokybės, fragmentišką poilsį.

Televizoriaus žiūrėjimas lovoje padeda atsipalaiduoti

Daugelis žmonių mano, kad televizoriaus žiūrėjimas ar ekranų naudojimas prieš miegą yra atsipalaidavimas. Mėlyna ekranų šviesa slopina melatonino gamybą, todėl užmigti tampa sunkiau.

Mėlyna ekranų šviesa slopina melatonino gamybą, todėl užmigti tampa sunkiau

Vyresniems žmonėms reikia mažiau miego

Vyresnio amžiaus žmonėms reikia 7–8 valandų miego, nors jiems gali būti sunkiau užmigti dėl pasikeitusių miego modelių. Pavyzdžiui, jeigu vyresnio amžiaus žmogus prigula dieną, tada jis mažiau miega naktį.

Dienos miegas kenkia

Dienos miegas retkarčiais įvardijamas tinginystės ar blogų miego įpročių požymiu. Trumpas popietės miegas (20–30 min.) gali pagerinti budrumą ir nuotaiką. Vis dėlto ilgas ar vėlyvas miegas gali sutrikdyti nakties miegą.

Miegas yra pasyvi veikla

Miegas dažnai vertinamas kaip laikas, kai kūnas ir smegenys išsijungia. Vis tik miegas yra aktyvus procesas, kurio metu detoksikuoja smegenys, reguliuojami hormonai, regeneruojamas ir atkuriamas kūnas.

Jei pabundate vidury nakties – miegas sugadintas

Pabudimas naktį laikomas dideliu miego sutrikimu. Bet pabusti naktį normalu – tik trumpam. Daugelis žmonių neprisimena šių akimirkų, jei greitai vėl užmiega.

Normalu pabusti naktį – trumpam

Nuolatinis miego kokybės sekimas

Kai žmogus pradeda keisti savo miego įpročius, rodiklių sekimas gali būti tikrai geras dalykas. Klausimas, kuo tai daroma, nes laikrodžiai arba programėlės dažnai rodo labai didelę paklaidą. Tiksliausius duomenis rodo išmanusis žiedas. Vis tik vos prabudus rekomenduočiau netikrinti miego rodiklių, o pagalvoti – kaip dabar jaučiuosi? Ar esu pailsėjęs? Į technologijas užmeskite akį praėjus 2 valandoms po miego. Nuolatinis stebėjimas gali tik dar labiau sukelti įtampą.

„Mano pagrindinė rekomendacija siekiant geros miego kokybės – miego reguliarumas, prieš tai įvertinus realią gyvenimo situaciją. Nepavykus išmiegoti reikiamo valandų kiekio, svarbu savęs nesmerkti ir grįžti prie rutinos. Rekomenduoju klausytis savo kūno siunčiamų nuovargio ženklų, išmokti labiau save jausti. O tai ateina per sąmoningumą“, – sako I. Anskaitienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją