Maisto porcijos dydį vaikas turi reguliuoti pats

Teisingus mitybos įpročius vaikams turėtų formuoti tėvai ir jų pavyzdys. Būtent jie turi pasirūpinti, kad vaikas maitintųsi sveikai, visavertiškai ir taip gautų kuo daugiau imuninei sistemai būtinų medžiagų. Juk kuo turtingesnė mityba, tuo didesnė garantija, kad organizmui pakaks visų būtinų vitaminų bei mineralų, o vaikas nesirgs.

Atsiųstame pranešime „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė E. Gavelienė teigia, kad kasdieniame maisto racione reikėtų atsižvelgti į maisto parinkimo piramidę.

„Lėkštėje turėtų būti kuo įvairesnis, visavertis maistas. Vaikai kiekvieną dieną turėtų valgyti vaisius ir daržoves, pieno produktus, bent du kartus per savaitę valgyti žuvį, liesą mėsą, kelis kartus per dieną gali būti skanaujama ir viso grūdo gaminių, o taip pat – nereikėtų užmiršti ankštinių daržovių. Valgyti daržoves ir vaisius reikėtų kiekvieną dieną, nepriklausomai nuo amžiaus grupės ar metų laiko. Per dieną jų reikėtų suvalgyti mažiausiai 400 g. Galima atsižvelgti ir į sezoniškumą, pavyzdžiui, šiuo metu įtraukti į paros normą daugiau uogų, o artėjant rudeniui – kitų sodo bei daržo gėrybių“, – rekomenduoja specialistė.

Gydytoja dietologė pažymi, kad vaikų mityboje labai svarbią reikšmę užima skysčiai. Vaikams per parą rekomenduojama išgerti bent litrą vandens, todėl nuo pat mažumės reikėtų ugdyti šį įprotį. Be to, gydytoja atkreipia dėmesį, kad mityboje labai svarbus valgymo režimo ugdymas.

„Maistas turėtų būti valgomas reguliariu laiku ir tinkamu kiekiu, pagal vaiko poreikius, stebint jo svorio kaitą ir energijos pakankamumą. Tuo metu, kai valgoma, reikėtų atidėti pašalines veiklas, o taip pat – svarbu leisti vaikui pačiam reguliuoti savo porcijos dydį. Taip bus ugdomas sveikatai palankus maisto kiekio pasirinkimas“, – sako E. Gavelienė.

Į kuprinę – indelį su daržovėmis

Artėjant mokslo metams E. Gavelienė primena, kad vaikai turėtų valgyti pusryčius namuose arba mokykloje, jei yra tokia galimybė. „Pirmasis dienos valgymas yra labai svarbus, jis turėtų būti sudarytas iš kompleksinių angliavandenių, kurie suteiks energijos, ir baltymų, kurie bus kaip statybinė medžiaga, bei truputėlį sulėtins virškinimo procesą, ilgiau palaikys sotumą. Pusryčiams puikiai tinka viso grūdo košė, kiaušinis su viso grūdo duona arba varškė“, – sako gydytoja dietologė.

Po pamokų daugelis vaikų turi užklasinių veiklų, kurios trunka iki vakaro, todėl papietavus mokykloje iki vakarienės namuose dažniausiai tenka ilgai laukti. Dėl to sveikatai palankios mitybos konsultantė rekomenduoja pasirūpinti ir vaikų užkandžiais – priešpiečiais ir pavakariais. Anot jos, svarbiausia, kad vaikams įdedamas maistas turėtų patogią valgymo formą, neturėtų galimybės ištižti ar susitrinti.

„Priešpiečiams ir pietums puikiai tiks įvairios daržovių lazdelės, kurias patogu įsidėti į indelį ir suvalgyti, taip pat – uogos, vaisiai, viso grūdo duonos riekelė su varškės sūriu. Visgi svarbiausia pagalvoti, kiek tame maiste bus naudingų medžiagų. Juk jeigu įdėsime bandelę, emocija gal ir bus teigiama, bet suvalgius ją vaikui kils ankstyvas alkio jausmas, o naudingų maistinių medžiagų jis negaus, gaus tik lengvai įsisavinamų angliavandenių, kurie nėra būtinasis komponentas vaiko racione“, – teigia E. Gavelienė.

Prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių kategorijos vadovė Olga Suchočeva priešpiečių dėžutes siūlo papildyti produktais iš specialios vaikų maisto linijos, kurią sudaro maži agurkėliai, pomidoriukai, traškios morkytės ir paprikos. Viskas, ką patogu valgyti ir turėti su savimi kuprinėje. Taip pat ji siūlo rinktis uogas, džiovintus vaisius, kuriais taip pat galima puikiai papildyti sveikų užkandžių sąrašą.

Svarbu ne tik sveika mityba, bet ir fizinis aktyvumas

Gydytoja dietologė E. Gavelienė sako, kad vaikų imunitetui stiprinti svarbus ne tik pakankamas organizmo aprūpinimas maistinėmis medžiagomis, bet ir poilsis, miego kokybė, pakankamas fizinis aktyvumas. Visa tai reikėtų užtikrinti ištisus metus, kad vaikas būtų kuo stipresnis ir atsparesnis įvairioms ligoms.

„Įvairus racionas, užmetant akį į sveikatai palankaus maisto parinkimo piramidę, yra labai svarbus. Savaitės valgiaraštyje ir vaiko lėkštėje turi būti visų maisto produktų grupių, tačiau ne ką mažiau svarbu pasirūpinti ir kokybišku vaiko poilsiu. Būtina matyti, ką vaikas veikia vakare – ar pakankamai miega, ar ne per daug laiko praleidžia ekranų apsuptyje, sudaryti visaverčiam poilsiui tinkamą aplinką“, – rekomenduoja gydytoja.

Vaikų imunitetui stiprinti svarbus ir fizinis aktyvumas. „Leiskite laiką su vaiku aktyviai – būkite gryname ore ir sportuokite. Judėjimas ne tik gerina kraujotaką ir suaktyvina visų organizmo sistemų veiklą, bet ir dalyvauja stiprinant organizmo apsaugą. Be abejo, prie to paties fizinio aktyvumo būtų ir grūdinimasis“, – sako E. Gavelienė.

Anot gydytojos dietologės, fizinio krūvio stoka, netinkama ir nereguliari mityba ir poilsio trūkumas gali ne tik susilpninti imunitetą, bet ir paskatinti kitų ligų atsiradimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)