Vitaminas D ir žuvų taukai
„Tai vieni svarbiausių vitaminų naujoms mamos“, – pasakoja farmacininkė M. Kazakevičienė. Omega rūgštys svarbios smegenų veiklai, regai ir kraujagyslių sistemai, o vitaminas D palaiko stabilią nuotaiką, kol mama susiduria su dideliais hormonų pokyčiais, nulemiančiais nuotaikų svyravimus. Taip pat omega rūgštys ir vitaminas D stiprina ir naujos mamos imunitetą.
B grupės vitaminai ir geležis
„B grupės vitaminai ypač naudingi žindančioms moterims, taip pat yra svarbūs nervų sistemai. Naujoms mamoms svarbu palaikyti normalią kraujodarą, todėl su B grupės vitaminais reikėtų vartoti folio rūgštį, vitaminą C ir geležį. Pastaroji būtina reikiamam hemoglobino kiekiui palaikyti, kadangi gimdymo metu moteris patiria kraujavimą“, – pasakoja M. Kazakevičienė.
Spenelių priežiūra
Vaistininkė pasakoja, kad dažnai žindymo metu speneliai būna užgaunami arba nutrinami. Taip jie laikui bėgant sujautrėja, tampa skausmingi, todėl norint numalšinti šį diskomfortą, patariama naudoti nuraminančias ir gydančias priemones – tai gali būti specialūs kremai arba kompresai su alaviju.
Intymios higienos prausiklis
„Viena dažesnių bėdų – natūralaus gimdymo metu plyšusios ar kirptos tarpvietės gijimas. Todėl labai svarbu intymiai higienai turėti švelnų, bekvapį prausiklį, kuris nedirgintų pažeistos odos bei netrukdytų jos gijimui“, – pasakoja M. Kazakevičienė.
Antiseptinis purškalas ir tvarsčiai
Tiek gimdant natūraliais takais, tiek po cezario pjūvio kiekvienai naujai mamai reikalingas antiseptinis purškalas. Vaistininkės teigimu, jis svarbus žaizdų priežiūrai bei skatina jų gijimą. Taip pat moterims, kurioms buvo atlikta cezario pjūvio operacija, siūlės priežiūrai pravers papildomi tvarsčiai.
Korsetas
„Specialus korsetas reikalingas prilaikyti pilvo ir nugaros raumenis. Tai ypač svarbu moterims, kurioms gimdymas buvo ne pirmas, o jau antras ar trečias, kadangi įprastai jos turi vyresnių vaikų, kuriuos reikia pakelti arba panešti. Tiek šiais atvejais, tiek kosint ar paprasčiausiai čiaudint, korsetas stabilizuoja nugarą ir prilaiko raumenis“, – sako M. Kazakevičienė.
Įklotai į liemenėles ir kelnaites
Specialūs įklotai liemenėlėms apsaugo drabužius nuo pieno pratekėjimo. Taip pat 2-4 savaites galimas kraujavimas iš gimdos, tad kol ji valosi, patariama naudoti natūralios sudėties higieninius įklotus kelnaitėms.
Priemonės nuo hemorojaus
„Po stipraus stūmimo gimdymo metu gali paūmėti hemorojaus simptomai, kuriuos patariama numalšinti įvairiomis žvakutėmis, kremais ir tepaliukais. Lygiai taip pat po gimdymo verta pasirūpinti ir priemonėmis nuo vidurių užkietėjimo, taip išvengiant hemorojaus atsinaujinimo“, – sako M. Kazakevičienė.
Strijų prevencija
Staigūs kūno svorio pokyčiai gali paskatinti strijų atsiradimą, primena farmacininkė. Į tai atkreipti dėmesį patariama ir žindančioms mamoms, kadangi šiuo metu besikaupiantis pienas stipriau tempia krūtinės odą. Todėl strijų prevencijai rekomenduojama naudoti drėkinantį, stangrinantį kremą arba aliejų. Šiomis priemonėmis kasdien tepkite krūtinę, klubus, pilvą, šlaunis.
Arbata laktacijai skatinti
„Specialūs geriami žolelių mišiniai pagerina pieno gamybą. Jų sudėtyje dažniausiai randamas pankolis, kmynai, anyžius, melisa. Ši arbata naudinga ir naujagimiui, kadangi kmynai ir pankolis mažina pilvo pūtimą, kuris išties dažnas naujagimiams“, – pasakoja farmacininkė.