Nors genetika nulemia, kam labiau talentingas žmogus, tačiau jai pasireikšti reikia labai daug darbo. Gydytoja genetikė duoda pavyzdį su sportininkais – jie turi geresnius genus sportui, tačiau be sunkaus darbo šie nieko nelemtų, tad būtina sukurti tinkamą epigenetiką.

Konferencijoje „Login“ doc. dr. J. Gruodė kalbėjo apie genetiką ir ilgaamžiškumą. Pasak pranešėjos, ilgaamžiškumas yra apibūdinamas kaip maksimali žmogaus gyvenimo trukmė, dažniausiai galvojama apie 100 metų.

„Šiuo metu žinome beveik 200 genų, kurie svarbūs amžėjimui. Didžioji jų dalis susijusi su medžiagų apykaita, kardiologinėmis, neurologinėmis ligomis, dauguma šių genų yra tarpusavyje susiję“, – kalbėjo doc. dr. J. Gruodė.

Mokslininkai bandė išsiaiškinti, kuris genas ir koks jo variantas toks svarbus ilgaamžiškumui.

„Genus visi turime vienodus, skiriasi tik genų sekos momentai. Du pirmieji svarbiausi nustatyti genai ilgaamžiškumui buvo FOXO3, jis reguliuoja ląstelių pusiausvyros procesus, ir APOE genas, kurį matome ir neurodegeneracinėse, ir kardiologinėse ligose. Jis labai svarbus riebalų apykaitai, cholesteroliui. Taigi, tam tikras genetinis palankus variantas nulemia ilgesnę gyvenimo trukmę gyvenant tomis pačiomis sąlygomis kaip ir žmonės, kurie turi vidutinį arba nepalankų genų variantą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją