Radioaktyvus holmis Kauno klinikose buvo pirmą kartą suleistas pacientui, gydant kepenų navikus.

„Pacientas sirgo pirminiu kepenų vėžiu, kuris buvo išplitęs. Pirminis kepenų vėžys dažniausiai gydomas ir geriausi rezultatai būna, kuomet yra radikalus gydymas, taikant chirurginį gydymą arba kepenų transplantaciją.

Šiuo atveju, kai turime išplitusią kepenų ligą ir nebegalime radikaliai gydyti paciento, mes taip pat turime juos gydyti ir turime pritaikyti gydymą, kuris būtų efektyvus“, – LNK žinioms pasakojo Kauno klinikų Radiologijos klinikos sektoriaus vadovas Aurimas Mačionis.

Aurimas Mačionis

Vyresnio amžiaus pacientas turėjo du navikus pavojingose vietose ir jų joks gydymas nebeveikė.

„Vieną naviką kepenyse gydėme, taikydami radioembolizacijos operaciją, o kitam židiniui planuojame taikyti mikrobangų abliacijos operaciją. Tai – dvi inovatyvios technologijos, leidžiančios kokybiškai valdyti ir sunaikinti navikinį audinį“, – paaiškino gydytojas A. Mačionis.

Pasak gydytojo, jokie kiti organai operacijos metu nėra apšvitinami.

„Ta radiacijos dozė labai selektyviai nunešama į patį naviką ir apšvitinimas iš vidaus dalelėmis, kurios pakrautos radiopreparatu vyksta labai selektyviai tik tam tikroje vietoje“, – patikino gydytojas A. Mačionis.

Radioaktyvios dalelės suleidžiamos į plauko storio kraujagysles, kurios maitina navikinį audinį. Gydymo metu būtina patekti į tas kraujagysles ir konkrečiai į jas suleisti preparato.

Gydymo metu kyla pavojus personalui. Operacinėje medikai prie paciento tiesiogiai nesiliečia. Tą daro, naudodami specialią įrangą.

„Personalas, kuris leidžia radioaktyvumą, taip pat turi būti apsaugotas. Priešingu atveju surinks profesinę apšvitą, kuri viršija nustatytus lygmenis, kas būtų labai negerai“, – kalbėjo Kauno klinikų Branduolinės medicinos skyriaus vadovas Donatas Vajauskas.

Donatas Vajauskas

Pasak medikų, naujas gydymo metodas net ir sergantį agresyvia vėžio forma žmogų greitai pastato ant kojų.

„Pacientas neturi šalutinių reiškinių, nejunta gydymo šalutinio efekto, dėl tos priežasties labai greitai sugrįžta į normalų gyvenimą“, – sakė D. Vajauskas.

Gydymas navikus apšvitinant įvardijamas kaip viltis pacientams ir medicinos ateitis. Po apšvitinimo navikas sunaikinamas maždaug per 20 dienų. Auglys ten pat sugrįžti nebegali.

„Radioaktyvumo vienos dalelės pacientams naudojamos, kad atliktų kokybišką ištyrimą, kaip mes atlikome modeliavimą, o jau visai kito tipo dalelės naudojamos pačiam pacientui, kad atliktų gydymą. Šita teranostinė tema yra labai aktuali ir rinka labai stipriai auganti“, – pasakojo D. Vajauskas.

Dar šiemet Kauno klinikose bus atidarytas 15 mln. eurų kainavęs Branduolinių medicinos tyrimų centras, kur bus gaminami radioaktyvūs vaistai, kurie iki šiol būdavo atsivežami iš Varšuvos.

Visą LNK žinių siužetą galite pamatyti čia: