Kokios priežastys gali lemti skausmą?

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė A. Gliaudytė pastebi, kad skirtingo amžiaus žmonėms kelio skausmai kyla dėl skirtingų priežasčių. Štai jaunesniems skausmas dažniausiai pasireiškia po traumų – tai neretai būna krepšininkai, futbolininkai, slidininkai, kaituotojai. Be to, mėgėjiškai sportuojantiems arba tiems, kurie sportuoja nereguliariai, kelių skausmai gali būti dažnesni dėl netinkamai pasirinkto krūvio.

Vyresni paprastai skundžiasi dėl kelio sąnario artrozės – tai dažniausia degeneracinė sąnarių liga, susijusi su nuolatinėmis sąnarių traumomis ir senėjimo procesu.

Tuo metu vaikams kelių skausmas gali pasireikšti dėl greito augimo šuolio, kai raumenynas nespėja prisitaikyti prie išilgėjusių kaulinių struktūrų.

Įdomu tai, jog pagal skausmo pobūdį galima bandyti nuspėti, kokia yra skausmo priežastis.

Kelio skausmas

„Skausmas, apimantis visą kelį ir maudžiantis, gali rodyti per didelį fizinį krūvį – skausmą jausime dėl raumenų. Aštrus ir vidinis kelio skausmas gali būti susijęs su menisko pažeidimais, bet lygiai taip pat ir su tam tikromis pertemptomis, apkrautomis raumenų grupėmis, kurios tvirtinasi prie kelio sąnario. Čia atsirandantis skausmas gali būti tiek dėl menisko, raiščių, tiek dėl antkaulio ar raumenų“, – kalbėjo kineziterapeutė.

Pasak pašnekovės, tai gali būti ir sąnarinis skausmas, kuris atsiranda artrozės arba reumatoidinio artrito atveju.

„Artrozės atveju nyksta sąnario paviršių dengianti kremzlė ir formuojasi kaulinės ataugos, trukdančios judėti ir sukeliančios skausmą, užsikirtimo pojūtį. Ligai progresuojant, visai sunyksta kremzlė ir kauliniai paviršiai trinasi vienas į kitą. Tai sukelia rytinį sąnarių sąstingį, nuolatinį sąnarių skausmą ir paslankumo sumažėjimą. Artrozė yra viena pagrindinių sąnarių, kelio ir klubo, protezavimo priežasčių“, – sakė A. Gliaudytė.

Reumatoidinis artritas, kaip paaiškina kineziterapeutė, yra lėtinė autoimuninė liga, kai sąnariuose nuolat vyksta uždegiminiai procesai. Dažniausiai pažeidžiama keletas sąnarių, simetriškai abiejose pusėse – dažniau smulkūs pirštų, nykščių, riešų, pėdų, čiurnų, rečiau alkūnių, pečių, klubų, kelių.

Sportuojant tik retkarčiais, traumos dažnesnės

Kineziterapeutė pastebi, kad traumos dažnesnės tada, kai sportas nėra kasdienis gyvenimo būdas, o labiau tik retkarčiais atliekamas užsiėmimas.

„Dažnai ūmias traumas stebiu žiemos ir vasaros laikotarpiu, kai dauguma išvažiuoja slidinėti arba užsiima vandens sportu. Dažniausiai tai būna žmonės, kurie aktyvų laiką leidžia tik atostogų metu. Todėl pakilimas nuo kėdės ir stojimas ant sportinių priemonių dažnai baigiasi traumomis“, – pasakojo A. Gliaudytė.

Ūmios traumos dažnai įvyksta žaidžiant ar pramogaujant: pasak pašnekovės, taip nutinka keliui staiga pakrypus į vidų arba į išorę, kai pėda tiesimo padėtyje arba kelį staigiai ir pernelyg ištiesus ar sulenkus.

Kelio skausmas

Kad patyrėte ūmią traumą, gali parodyti keli požymiai – tai tinimas, skausmas, atsiradusi šiluma, sumažėję kelio judesiai, atsiradęs šlubavimas.

Jei ūmios traumos nepatyrėte, kelių skausmas gali atsirasti dėl per didelio dažno fizinio krūvio, menisko pažeidimo, apie kurį nė nežinojote, taip pat ir sąnarių ligų. Be to, praeityje patirtos traumos gali lemti kelio sąnarių struktūros pokyčius ir paskatinti atsirasti skausmui.

Kai kurie sąnarių ligoms turi didesnę riziką nei kiti

Kartais sakoma, kad kelyje kaupiasi vandenys – tačiau ką iš tiesų tai reiškia?

Pašnekovės teigimu, paprastai žmonės taip nusako tinimo pojūtį. Sunku patikėti, tačiau kelio sąnaryje gali tilpti net litras skysčių.

„Skysčių atsiradimas nėra gerai, tai rodo uždegimą. O uždegimas gali susidaryti dėl daugelio veiksnių. Įvykus traumai – patinsta, audinių temperatūra pakyla. Nesant jokiai traumai, dažniausiai tai rodo sąnarių ligas, pavyzdžiui artrozę, reumatoidinį artritą“, – kalbėjo A. Gliaudytė.

Kineziterapeutė įspėja, kad didesnę riziką ateityje su sąnarių ligomis susidurti turi tie, kurie juda per mažai arba atvirkščiai – pernelyg smarkiai apkrauna savo sąnarius, užsiima itin ilgai užtrunkančiu fiziniu krūviu. Taip pat rizikuoja ir tie, kurie atlieka pasikartojančius monotoniškus judesius, pavyzdžiui, stotis – tūptis, nuolatinius pasisukimus į vieną pusę. Sąnariai nepadėkos ir už dažnai bei staiga kintančią temperatūrą – pavyzdžiui, darbą pramoniniuose šaldytuvuose.

Pasak pašnekovės, kelių skausmus galima išgydyti arba kontroliuoti ligos eigą, tik reikia kreiptis į medikus ir kineziterapeutus. Be to, sąnarių sveikatai svarbi visavertė mityba, fizinis aktyvumas, streso valdymas, žalingų įpročių atsisakymas.

„Maistas yra statybinė medžiaga. Fizinis aktyvumas leidžia sąnariams pasisavinti reikalingas medžiagas, nes sąnariai neturi kraujagyslių ir tik judesio metu medžiagos iš didesnės koncentracijos patenka į mažesnę – į sąnarius. Svarbus streso valdymas, nes esant per dideliam stresui organizmas nesugeba tinkamai spręsti problemų“, – kalbėjo A. Gliaudytė.

Delsti kreiptis dėl kelių skausmų tikrai nevertėtų, mat artrozė yra viena pagrindinių sąnarių protezavimo priežasčių. Be to, neigiamas sąnario sudilimo poveikis bus jaučiamas visam kūnui.

„Kelio sąnarys nėra atskiras nuo kūno. Jeigu kelio sąnarys prarado judesius, pradedama šlubuoti. Kinta kitų sąnarių apkrovimas, gali pradėti skaudėti stuburą, klubo, pėdos sąnarį. Tai nėra tik vieno sąnario problema, kurią galima ignoruoti. Reikėtų susirūpinti ir išsitirti“, – patarė kineziterapeutė.

Kelio skausmas

Kada kreiptis į gydytojus?

Į gydytojus, anot pašnekovės, būtina kreiptis tada, kai kelio skausmai atsiranda po traumos, taip pat, kai stiprūs kelio skausmai vaikams prasideda iki augimo spurto ir kankina tiek dieną, tiek naktį – mergaitėms greičiausias augimas pasireiškia 8–13 metų, berniukams 10–15 metų.

„Esant kelio skausmui, patinimui, padidėjus odos temperatūrai aplink kelį. Atsiradus neįprastam iškylimui, kurio nepastebite ant kito kelio“, – kada reikia kreiptis į gydytojus, vardijo pašnekovė.

Visgi, jei kažką skauda, dažniausiai nebenorime judėti ir geriau renkamės sėdėti vienoje vietoje, galvojama, kad taip skausmas greičiau praeis.

Tačiau kineziterapeutės teigimu, visiškai atsisakyti fizinio krūvio tikrai negalima.

„Priklausomai nuo to, dėl ko atsirado kelio skausmas, turėtų būti skiriamas „poilsis“. Jei kelio skausmas atsirado dėl per didelio fizinio krūvio, tokiu atveju krūvis turėtų būti mažinamas. Jei kelio skausmas atsirado dėl atliekamo pratimo, tai to pratimo neatliekame, nes pratimas buvo per sunkus arba neteisingai atliekamas.

Nėra ligų, dėl kurių būtų visiškai ribojamas fizinis aktyvumas. Jis paprastai yra dozuojamas arba rekomenduojama dirbti su kitomis kūno dalimis tam, kad kraujotaka būtų geresnė ir skatintų greitesnį pažeistų galūnių gijimą. Netgi po kelio operacijų jau rekomenduojama pradėti tinkamai mankštinti kelio sąnarį kitą dieną. Dažniausiai skiriasi mynimo laikotarpiai, pilno kelio sąnario sulenkimo laikas ir kita“, – pasakojo A. Gliaudytė.

Jei žmogus serga sąnarių ligomis, tokiomis kaip artrozė, reumatoidinis artritas, yra taikomas medikamentinis gydymas kartu su kineziterapija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)