„Kelis metus vargino padidėjęs kraujospūdis, sutrikusi širdies veikla, sparčiai be aiškios priežasties augantis svoris, jėgų trūkumas, vangumas, mieguistumas, dusulys. Kadangi minėti simptomai dažnai būdingi ir kitoms ligoms, o be to esu nutukusi, iš pradžių nieko blogo neįtariau. Sukausi kaip ir daugelis mūsų užburtame rate: namai, darbas, šeima, buitis, prarydama vieną kitą piliulę, pastiprindama organizmą maisto papildais. Tačiau sveikata vis prastėjo: pradėjo laužyti kaulus, tempė raumenis, svaigo galva, daužėsi širdis, pakilo temperatūra, sunkiai pakilau iš lovos – gripas, pamaniau... Kai būklė buvo tokia prasta, kad nualpau, suvokiau, jog metas kreiptis į medikus. Prasidėjo ilga ligų paieška“, – pranešime spaudai pasakoja moteris.

Kušingo sindromas – tai hormoninis sutrikimas, kuris išsivysto dėl padidėjusio kortizolio kiekio organizme. „Kortizolis yra vienas iš hormonų, atliekantis svarbias funkcijas organizme: dalyvauja visuose medžiagų apykaitos procesuose, slopina uždegimą ir alergiją, padeda prisitaikyti prie streso, tačiau padidėjęs jo kiekis yra žalingas“, – apie šį sutrikimą aiškino Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė, Retų endokrininių ligų centro vadovė prof. Birutė Žilaitienė. Lietuvoje kasmet diagnozuojami 2-3 nauji atvejai, tačiau šią ligą atrasti sunku, nes požymiai ir simptomai nėra specifiniai. Profesorė pabrėžia, kad dėmesį atkreipti reiktų žmonėms, turintiems du ir daugiau Kušingo sindromo simptomų: riebalų susikaupimą pilvo srityje, plonas galūnes, riebalų „kuprelę“ sprande, apvalų veidą, raudonas, melsvas strijas, jaučiamą bendrą raumenų silpnumą.

Ernesta pasakoja, kad ligos diagnozavimas ir eiga nebuvo lengvi: gausybė kraujo tyrimų, echoskopijų, rentgeno nuotraukų, konsultacijų su kitų sričių specialistais: kardiologais, pulmonologais, dietologais, okulistais, neurooftolmologų, neurochirurgais, reumatologais ir kitais.

Paskutinis paieškų etapas – magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas. Jis padėjo galutinai nustatyti diagnozę – moters galvoje aptiktas auglys.

Kaip teigia Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. Arimantas Tamašauskas, tokių pacientų gydymas yra kompleksinis daugiadalykės komandos darbas. „Neurochirurginė operacija – tai vienintelis ilgalaikis Kušingo sindromo gydymo pasirinkimas. Ji būna sėkminga apie 60 – 70 proc. pacientų ir visiškai išgydo ligą. Pacientai įvairiais ligos etapais yra tiriami ir gydomi patyrusių specialistų radiologų, neurooftolmologų, endokrinologų bei neurochirurgų. Svarbu, kad visa gydymo komanda turi didelę patirtį diagnozuojant, parenkant gydymą, prižiūrint pooperaciniu laikotarpiu ir atliekant tolimesnį sekimą“, – apie įvykusią operaciją pasakoja prof. A. Tamašauskas.

Pacientė pabrėžia, kad iki ligos diagnozavimo ir gydymo ji buvo praradusi gyvenimo džiaugsmą, jautėsi nelaiminga. „Tokia mano būsena tęsėsi keletą metų, tačiau gydytojai tiesiogine to žodžio prasme mane grąžino į gyvenimą ir dabar keturi mano vaikai vėl turi mamą. Visą ligos laikotarpį jaučiau specialistų dėmesį ir rūpestį, norą padėti, žmogišką supratimą ir palaikymą. Prieš operaciją gydytojai mane ramino, išsamiai pasakojo, kas ir kaip bus atliekama, kokios galimos operacijos komplikacijos, koks bus tolimesnis gydymas. Gydytojos endokrinologės teiravosi kaip jaučiuosi, ar nieko netrūksta, sakė lauksiančios sugrįžtant po operacijos, „piešė“ drąsinančias ateities perspektyvas. Mane gydantys ir operavę medikai – tai žmonės, kurių kompetencija visiškai pasitikėjau ir kuriems esu be galo dėkinga“, – džiaugėsi moteris, kuriai šiuo metu yra taikomas hormoninis gydymas.

Neurochirurgijos klinikos vadovo teigimu, dėl pakankamai mažo susirgimo hipofizės adenoma žmonių skaičiaus chirurginis gydymo metodas saugiai gali būti taikomas tik didelę patirtį turinčiame neurochirurgijos centre bei esant stipriai daugiadalykei komandai. „Esame vienintelė klinika Lietuvoje, kurioje ši operacija yra atliekama. Neurochirurgijos klinikoje sukaupta didelė tokių operacijų patirtis – profesionalūs specialistai yra atlikę apie 1000 tokio tipo operacijų“.

Kušingo sindromas yra susijęs su atsparumu insulinui, angliavandenių apykaitos sutrikimais, įskaitant ir cukrinį diabetą, hipertenzija, dislipidemija, širdies ir kraujagyslių ligomis, kaulų retėjimu (osteoporoze). Negydomas Kušingo sindromas susijęs su beveik 5 kartus didesniu šių pacientų mirtingumu, lyginant su bendra populiacija. Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojai turi daugiau nei 20 metų patirtį operuojant tokius pacientus ir savo rezultatais nenusileidžia kitiems Europos centrams. Nepavykus pašalinti adenomos dėl jos anatominių ypatumų ar jai atsinaujinus, gali būti taikomas medikamentinis ar spindulinis gydymas. Šie gydymo metodai, įskaitant ir naujausius medikamentus, taip pat yra prieinami Kauno klinikų pacientams.
Kauno klinikų informacija

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)