Nepiktybiniai, bet klastingi

Anot gydytojo, polipai gana klastingi. Net ir esant polipui, moteris apie jį gali nė neįtarti, o jo siunčiamus simptomus palaikyti normaliais, pavyzdžiui, gausesnį kraujavimą ar intensyvesnį skausmą menstruacijų metu.

„Gimdos polipų sukeltas nenormalus kraujavimas gali paveikti ne tik fizinę, bet ir psichologinę moters sveikatą. Dėl stipraus kraujavimo sukeltos mažakraujystės pacientė gali nuolat jausti nuovargį, kraujavimo laikotarpiu vengti socialinės veiklos, praleisti darbo dienas, o tai gali paveikti ir asmeninius santykius – šie veiksniai gali padidinti depresijos riziką“, – sako gydytojas P. Varnelis ir priduria, kad taip pat moteris gali patirti papildomų finansinių išlaidų, susijusių su menstruacijų priemonėmis, drabužiais ir patalyne, sugadintais dėl gausaus kraujavimo, prarastomis pajamomis dėl praleistų darbo dienų ar praleistomis karjeros galimybėmis tiek darbe, tiek mokykloje.

Apie gimdos polipus gali įspėti  skausmas ar skausmingi spazmai apatinėje pilvo dalyje.

„Polipų simptomai gali būti įvairūs – dažniausiai pasireiškia nenormalus kraujavimas iš gimdos, kai kraujuojama tarp mėnesinių arba po lytinių santykių, taip pat būdingas gausesnis menstruacinis kraujavimas. Gali atsirasti skausmas ar skausmingi spazmai apatinėje pilvo dalyje“, – aiškina gydytojas akušeris-ginekologas P. Varnelis.

Jo teigimu, polipai taip pat turi įtakos ir vaisingumui. Kai kurios moterys dėl polipų gali susidurti su sunkumais pastoti, mat jie gali trukdyti apvaisintai kiaušialąstei įsitvirtinti gimdoje, taip pat padidėja ir persileidimo rizika.

Ilgai delsiant gali išsivystyti į vėžį

Nors gimdos polipai dažniausiai yra gerybiniai, maža dalis jų (iki 1,5–3,0 proc.) gali supiktybėti. Budrios turėtų išlikti tos, kurių šeimoje yra buvę kiaušidžių, gimdos, krūties ar storosios žarnos atvejų. Taip pat didesnė rizika kyla ir atidžiau stebimos turėtų būti tos, kurių mėnesinės prasidėjo ankstyvame amžiuje, taip pat ir esant vėlyvai menopauzei, sergančios policistiniu kiaušidžių sindromu, nutukimu, diabetu, negimdžiusios.

Pasak P. Varnelio, kartais gali būti pasirenkama stebėjimo taktika, tačiau polipai turėtų būti šalinami, jei yra siejami su nenormaliu kraujavimu, polipo dydis viršija 1,3 cm, kai yra diagnozuojami moterims, vartojančioms kai kuriuos hormoninius vaistus, taip pat – po menopauzės.

Gydytojas akušeris-ginekologas P. Varnelis teigia, kad laiku pašalinus gimdos polipus galima reikšmingai sumažinti gimdos vėžio riziką ir išvengti rimtesnių komplikacijų.

Kaip gydomi polipai?

Deja, bet vaistų polipams gydyti nėra. Įvertinus galimas rizikas, jie yra šalinami chirurginiu būdu.

Gimdos polipai

Tiesa, šiais laikais gimdos polipų šalinimo operacijos yra atliekamos minimaliai invaziniu būdu – histeroskopiškai, kai į gimdos ertmę patenkama per makštį ir stebint vaizdą itin aukštos raiškos kamera darinys pašalinamas be papildomų pjūvių išorėje. Taip kur kas mažiau traumuojamai audiniai, mažesnė kraujavimo ir komplikacijų rizika, o po procedūros, jei būklė gera, moteris tą pačią dieną išvyksta sveikti namuose ir neretai jau kitą dieną gyvena įprastu ritmu.

„Po operacijos apie savaitę gali būti juntamas diskomfortas arba atsirasti negausių kraujingų išskyrų, panašių į menstruacinį kraujavimą. Po gimdos polipų šalinimo procedūros iki mėnesio pacientėms rekomenduojama laikytis tam tikrų atsargumo priemonių: nesimaudyti vonioje ir uždaruose vandens telkiniuose, vengti lytinių santykių ir intensyvaus fizinio krūvio, nesinaudoti tamponais“, – atkreipia dėmesį gydytojas ginekologas P. Varnelis.

Ar įmanoma išvengti polipų?

Pasak P. Varnelio, tikslios polipų atsiradimo priežastys nėra iki galo aiškios, tačiau dažniausiai siejamos su hormonų disbalansu – estrogeno pertekliumi ir progesterono trūkumu, endokrininės sistemos sutrikimais. Retais atvejais kita priežastis galėtų būti lėtinis gimdos kaklelio ar gimdos uždegimas, kuris gali sudaryti sąlygas gimdos polipams atsirasti ar augti.

Pasak gydytojo, hormoninės kontraceptinės priemonės, tokios kaip sudėtinės kontraceptinės tabletės ar hormoninė gimdos spiralė, gali padėti sumažinti polipų susidarymo ar pakartotinio atsiradimo riziką. Tokia prevencija ypač svarbi pacientėms, kurios anksčiau turėjo gimdos polipų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją