Kaip atpažinti cukrinį diabetą?

Paveldimumas ir antsvorio problemos – tai vienos dažniausių pirmojo ir antrojo cukrinio diabeto tipų priežastys, pasakoja farmacininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, didžiausia problema, kad kartais žmonės per vėlai identifikuoja šios ligos simptomus.

„Stiprus troškulys, gausus šlapinimasis, padidėjęs nuovargis, silpnumas, pastebimas kūno masės mažėjimas bei atsiradęs acetono kvapas burnoje – tai dažniausi I tipo cukrinio diabeto simptomai. Nors II tipo diabetas pasirodo ne taip akivaizdžiai, jo simptomai labai panašūs. Priešingai nei sergant I tipo diabetu, kūno svoris dažniausiai gerokai padidėja, fiksuojamas nutukimas, viršsvoris“, – pasakoja J. Deksnienė.

Vaistininkė teigia, kad sergant cukriniu diabetu yra labai svarbu susikurti naujus kasdienius įpročius, palengvinsiančius ligos simptomus. Taip pat ji pataria su šiais įpročiais susipažinti ir tiems žmonėms, kurie nori sumažinti cukrinio diabeto riziką.

Mažo glikemijos indekso mityba

Vaistininkė pataria į mitybą įtraukti mažą glikemijos indeksą turinčius maisto produktus. Anot jos, tai švieži vaisiai, daržovės, visadaliai grūdai, riešutai, neriebi žuvis bei alyvuogių aliejus.

vaisiai, salotos

„Vertėtų iš maisto raciono pašalinti baltą duoną, baltus ryžius, patiekalus iš baltų miltų, saldumynus, greitą maistą ir vaisvandenius. Dauguma šių produktų turi daug sočiųjų riebalų ir transriebalų, skatinačių cukrinį diabetą“, – pasakoja J. Deksnienė.

Antsvorio reguliavimas

Jei žmogus yra linkęs į antsvorį ir turi riziką susirgti cukriniu diabetu, o galbūt juo jau serga, vaistininkė pataria išbandyti vieną antsvorio reguliavimo taisyklę.

Asociatyvioji nuotr.

„Tokiais atvejais rekomenduojama numesti 7 proc. savo kūno svorio. Jokių kardinalių pokyčių neprireiks. Pavyzdžiui, jei sveriate 70 kilogramų, jums būtų patartina numesti 5 kilogramus, taip ženkliai sumažinant cukrinio diabeto riziką. Be to, net ir sergant diabetu labai rekomenduojama į savo rutiną įtraukti fizinę veiklą – bent ilgesnius pasivaikščiojimus gryname ore“, – pataria J. Deksnienė.

Nepraleiskite pusryčių

Receptų receptai: greiti pusryčiai

„Niekam ne paslaptis, kad pusryčiai vienas svarbiausių dienos valgymų, ne išimtis ir diabetikams. Valgantys pusryčius tampa daug atsparesni insulino pertekliui. Nevalgant naktį organizmas badauja, tad jeigu nepusryčiaujame, kepenys pradeda išskirti sukauptą gliukozę, kad palaikytų reikiamą jos kiekį kraujyje. Taip kepenys paskatintos dirbti intensyviau ir išskirti per didelį gliukozės kiekį“, – pasakoja J. Deksnienė.

Maisto papildai

Vitaminas B

Sergant diabetu, reikėtų įsivertinti, kiek mitybos apribojimai iš jūsų organizmo atima maistinių medžiagų ir ar pavyksta jų gauti su maistu. Jeigu ne, vaistininkė pataria išbandyti įvairius maisto papildus, skirtus būtent diabetikams. Jų sudėtyje netrūksta B grupės vitaminų, chromo, todėl mažiau norisi saldumynų.

Nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas

Nuolatinis gliukozės jutiklis

Nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas kraujyje yra būtinas. Iki šiol tai buvo galima daryti tik kasdien imant kraują iš piršto su adata, tačiau dabar I tipo diabetikai gali stebėti gliukozės kiekį per telefono ar kito išmanaus įrenginio ekraną vos prie rankos prisitvirtinus gliukozės kiekio matuoklį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją