Gydytojo traumatologo ortopedo Manto Gagilo teigimu, Lietuvoje gana sparčiai auga vyresnio amžiaus žmonių santykinė dalis, todėl, deja, neišvengiamai daugėja ir susiduriančių su sąnarių ligomis, rašoma pranešime spaudai.

„Osteoartritas senstančioje visuomenėje darosi vis opesnė problema. Jis neaplenkia net ir sveikatos priežiūros sistemos dalyvių, kurie taip pat serga šia liga, – sako M. Gagilas. – Labai svarbu atpažinti ligos požymius ir dalyvauti jos gydymo procese: konsultuotis su specialistais dėl tinkamos mitybos, laikysenos, fizinio krūvio ar net avalynės, kurią dėvite. Atminkite, kad jūs patys galite sau padėti ir galbūt net užkirsti kelią osteoartritui bei kitoms sąnarių ligoms: stenkitės neperšaldyti sąnarių, vengti didelės fizinės apkrovos, o pajutę pirmuosius skausmo ar sąstingio požymius, išmėginkite vaistinėse siūlomus ir sąnarius sutepančius gelius bei pasitarkite su savo gydytoju dėl jums tinkamiausių priemonių.“

Nesveikas ir kaloringas maistas, mažas fizinis aktyvumas ir kitos priežastys lemia antsvorio paplitimą, kuris yra neabejotinas osteoartrito kaltininkas. Kuo didesnis žmogaus svoris, tuo didesnė apkrova tenka kelių ir kitiems sąnariams. Ne visi, sergantys osteoartritų, turi padidėjusio svorio problemų, bet tie, kurie kenčia nuo antsvorio, tikėtina, kad jau yra susidūrę arba ateityje susidurs su šia liga.

Paradoksalu, tačiau ne tik mažas, bet ir per didelis fizinis aktyvumas gali iššaukti sąnarių ligas. Ilgų distancijų bėgimas ar kitas sąnarius apkraunantis bei netaisyklingas sportas ir mankšta gali tapti osteoartrito pranašu. Vis dėlto, gydytojas jokiu būdu nepataria nustoti mankštintis – tiesiog tai daryti reikėtų pasirinkus sau priimtiną sporto rūšį ir su specialistu pasikonsultavus dėl galimo krūvio.

Gydytojas M. Gagilas įspėja ir apie galimus padarinius, jei pernelyg ilgai delsite ir ignoruosite sąnarių siunčiamus signalus. O pasekmių gali būti nemažai – nuo dažnai juntamo skausmo ir sąstingio iki neigiamos įtakos gyvensenai, pavyzdžiui, depresijos, nerimo, bejėgiškumo jausmo ar kasdienės veiklos apribojimo. Ligai progresuojant ir didėjant skausmui, gali grėsti ir sąnario keitimo operacija. Gydytojas primena, kad nederėtų be saiko vartoti vaistų nuo skausmo, kurie alina virškinimo traktą, kelia grėsmę kraujavimui ar rimtesnėms ligoms. Vietoje vaistų rekomenduojama naudoti saugius, išorinius preparatus.

Skaudamas vietas galima patepti sąnariams skirtu geliu, kuris ne tik malšintų nemalonius pojūčius, bet ir mažintų sąnarių trintį, gerintų kremzlės kokybę bei sinovinį skystį. Ieškantiems veiksmingų ir sveikatai nekenksmingų priemonių, gydytojas M. Gagilas rekomenduoja vaistinėje teirautis tokių, kurių sudėtyje būtų fosfolipidų – natūralių, žmogaus organizme esančių molekulių.

Gydytojas atkreipia dėmesį, kad sveikatos būkle svarbu rūpintis ne tada, kai jau susiduriama su pasikartojančiu skausmu, o situaciją stebėti nuolatos. Pajutus, kad nemalonūs pojūčiai nepranyksta, rekomenduojama apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs tinkamą gydymą ar nusiųs pas specialistus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)