Vieneri batai visoms progoms – ne išeitis

Didžioji dalis vieną sportinės avalynė porą naudoja įvairaus tipo fiziniam aktyvumui, treniruotėms, bėgimui ar vaikščiojimui – nors gali atrodyti patogu, tačiau tai nėra itin geras pasirinkimas.

„Į avalynę, kuri gerina ar atitinka pėdos biomechanines savybes vaikštant yra būtina investuoti ir skirti laiko tinkamam jos pasirinkimui. Kaip pavyzdys, eisenos metu pirmąjį kontaktą su paviršiumi pajaučia kulnas, o bėgimo metu pirminis kontaktas su paviršiumi yra ties pėdos viduriu – tai yra viena ir pagrindinių priežasčių, kodėl „bėgimo bateliai“ yra atskira batų kategorija. Taip pat bėgimo avalynėje dažniausiai galima pastebėti ties kulnu pakeltą padą, kuris turės įtakos kitokiam pėdos pastatymui žingsnio metu, nei kad žengiant įprastai. Vienas iš svarbiausių aspektų, renkantis batus vaikščiojimui, yra patogumas, tad pirmas įspūdis turi būti geras. Nors visais atvejai prie jų reikės priprasti ir pradžioje neiti didelių atstumų“, – dalijasi rekomendacijomis „Pes Planus“ centro kineziterapeutas Emilis Kuzminas.

Kaip išsirinkti patogius batus?

Atkreipkite dėmesį į dydį, kiekvieno gamintojo avalynė gali skirtis dydžių numeracija, todėl geriausia stebėti vidpadžio dydį centimetrais. Išmatuokite savo pėdos ilgį ir papildomai pridėkite 0,5 ar 1 cm – taip žinosite, kuris dydis yra tinkamiausias jums.

Vaikščiojimas

Bato priekinėje dalyje pirštams turi būti pakankamai vietos, kad juos galėtumėte laisvai pajudinti, todėl svarbu rinktis avalynę turinčią platesnį priekį, net jei jūsų pėda yra siaura. Taip apsisaugosite ne tik nuo nutrynimų, bet ir nuo pirštų suspaudimo. Vykdami į batų parduotuvę pasiimkite kojines, kurias dėvite vaikštant. Kartais kojinės storis turi įtakos dydžio pasirinkimui.

Kaip atrasti žygiui tinkamus batus?

„Iš žygiams skirtos avalynės tikimės amortizacijos ir sukibimo. Einant batas turi sumažinti pėdoms tenkantį krūvį kiekviename žingsnyje. Jei einame ne ant natūralaus, o dirbtinio, kieto paviršiaus (pvz., asfaltuoto kelio, šaligatvio), tinkama amortizacija ir sukibimas tampa dar svarbesni“, – pasakoja E. Kuzminas.

Gera avalynė dažnai vidurinėje pado dalyje turi integruota putų, oro ar gelio technologiją, kuri padeda užtikrinti šiuos dalykus. Matuodamiesi batų porą, atkreipkite dėmesį ir į kulno paminkštinimą ir stabilumą: paminkštinimas skirtas neapkrauti ir nesuspausti achilo sausgyslės, o stabilumas reikalingas čiurnos sąnariui. Atminkite, batas dėvisi ir kas 700 km laikas keisti į naujus.

Avalynės pasirinkimas pagal pėdos tipą

Taip, pėdos yra skirtingų tipų. Tad netinkamo tipo batai, gali gali sugadinti rugsėjo 25 d. artėjantį 5, 10 ar 25 km „Ėjimą“. Žmogaus pėdą sudaro trys skliautai, kurie užtikrina gerą apkrovų pasiskirstymą atramos metu, taip pat stabilizuoti žingsnį ant įvairių lygių ar nelygių paviršių. Tačiau ne visų pėdos vienodos ir tai turi įtakos batų pasirinkimui.

Vaikščiojimas

Normali skliautų padėtis – biomechaniškai teisinga pėdos padėtis. Rinkitės avalynę su tvirtu bei lanksčiu padu ir stabilesne užkulne);

Suplokštėję skliautai (plokščiapadystė) – neteisinga pėdos padėtis ir čiurnos padėtis. Rinkitės avalynę, kuri tikrai gerai užtikriną stabilumą ir judesių kontrolę – rekomenduojamas ortopedinis vidpadis teisingam apkrovų paskirstymui ir skliautų koregavimui.

Aukšta skliautų padėtis – pėda pasižymi labai prastu smūgių sugėrimu. Rinkitės avalynę su kuo geresne amortizacija ir taip pat stabilumu – taip pat rekomenduojamas ortopedinis vidpadis, kuris padės sumažinti pėdai tenkantį krūvį ir teisingai paskirstyti apkrovas.

Jeigu nežinote savo pėdos tipo, geriausia yra kreiptis pas specialistus, kurie nustatys jūsų pėdos tipą, suteiks rekomendacijas, ką reikėtų daryti ir kokią avalynę rinktis. Ortopedijos ir kineziterapijos centre yra atliekamas statinis eisenos tyrimas, kurio metu nustatoma pėdų būklė – tipas, kūno judėjimo ypatumai bei suteikiamos rekomendacijos.

Ėjimas, kuris keičia, startuos rugsėjo 25 d. Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje. Renginio dalyviai kviečiami pasirinkti ir įveikti vieną iš trijų skirtingo ilgio trasų (5 km, 10 km ar 25 km). Ėjimo miestelyje lauks turiningos, naudingos veiklos ir pramogos. Gegužę Kaune renginys pritraukė daugiau nei 12 tūkst. dalyvių. Nemokama registracija į renginį – www.ejimas.lt. Projektas bendrai finansuojamas Vilniaus savivaldybės biudžeto lėšomis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją