Savaime suprantama, kad toks nutikimas nėra malonus, bet mane nustebina mano pačios reakcija apima neviltis ir puolu į ašaras. 

Atrodau kur kas vyresnė nei 46-erių, apie akis – pajuodę ratilai, oda papilkėjusi, poros išsiplėtusios. Maža to, ant smakro atsiradę neaiškių dėmių. 

Lyg dar būtų maža, šis nemalonus nutikimas su stiklainiu tikrai nėra pirmas. Jau kurį laiką esu užmarši, negrabi, man lengva sugadinti nuotaiką. 

Nieko keisto, kad dėl įtempto darbo ritmo, rūpesčių dėl vaikų ir socialinio gyvenimo pastaruoju metu mūsų miego trukmė yra itin sumažėjusi, rašo „The Daily Mail“. 

Jei anksčiau aštuonios ar devynios valandos buvo norma, tai dabar daugiau nei trečdalis britų per parą miega vos penkias ar šešias valandas.

Nė neįtariau, kad vos valanda ar dviem trumpiau trunkantis miegas daro tokį neigiamą poveikį gebėjimui koncentruotis, atminčiai, kantrumui, o taip pat ir odos būklei

„Tai lyg vairuotumėte automobilį duobėtu keliu diena iš dienos“, - patikino gydytojas Irshaadas Ebrahimas iš Londono miego centro (London Sleep Centre). „Jūsų automobilis vis labiau gadinamas ir lygiai tas pats vyksta su jūsų kūnu – dėl miego trūkumo jam kenkiama vis labiau“, - patikino jis. 

Po nutikimo su makaronų padažu aš pastebėjau, kad mane lengvai sudirgina vaikai ir nuolat jaučiu alkį. 

Esu trijų vaikų motina, daugybę metų miegu per mažai. Vis dėlto buvau linkusi tikėti seserimi, kuri patikino, kad miegodama po šešias valandas per parą aš sugebėsiu tinkamai viską padaryti – taip ji mane guodė, kai man gimė pirmas vaikas ir mane buvo apėmusi panika dėl bemiegių naktų.
Pasinaudojusi jos patarimu visada miegodavau šešias valandas per parą, nepriklausomai nuo to, kokia pavargusi jausdavausi. 

miegas
Dabar, kai vaikai paaugo, leidžiu sau pamiegoti septynias ar net aštuonias valandas. Be to, leidžiu sau miegoti ilgiau savaitgaliais. 

Po vakarėlių su draugais jaučiuosi prastai, tačiau visada tikiuosi, kad man pavyks atsigauti pamiegojus šešias valandas. Vis dėlto specialistai mano kitaip. 

Taigi nusprendžiau sudalyvauti Londono miego mokyklos organizuotame tyrime, nes norėjau išsiaiškinti, kaip šių laikų miego įpročiai veikia mūsų protą ir kūną. Paaiškėjo, kad šešių valandų poilsio toli gražu nepakanka. 

Prasidėjus eksperimentui man buvo nurodyta vieną parą miegoti tik keturias valandas, t.y. pusę rekomenduojamos paros normos. Po trijų dienų buvau paprašyta penkias naktis iš eilės miegoti 25 proc. mažiau, nei rekomenduojama, t.y. miegoti turėjau po šešias valandas. 

Kartu su „Bensons for Beds“ Londono miego mokykla atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 11 tūkst. asmenų. Paaiškėjo, kad beveik pusė tyrimo dalyvių per parą miega šešias ar mažiau valandų.
Atlikus tolimesnę analizę nustatytas ryšys tarp miego trūkumo ir sumažėjusių protinių ir fizinių pajėgumų. Šį ryšį patvirtino ir kiti atlikti tyrimai, parodę, kad dėl miego trūkumo problemų sprendimo gebėjimas sumažėja 60 proc., o atminties pajėgumai – 40 proc. 

Mokslininkai iš Norvegijos savo ruožtu nustatė ryšį tarp nemigos ir žemo skausmo slenksčio.
Vis dėlto ilgalaikiai neišsimiegojimo padariniai turėtų kelti didžiausią nerimą. „Ne be reikalo vadiname miegą grožio miegu", - mano gydytojas Guy Medowsas iš Londono miego mokyklos. „Egzistuoja ilgalaikis ryšys tarp miego kokybės ir jaunatviškos išvaizdos, kurį mes linkę suvokti kaip senėjimo procesus“, - pridūrė gydytojas. 

Dermatologė Anita Strunham linkusi su tokia gydytojo nuomone sutikti. „Dėl miego trūkumo oda papilkėja, atrodo negyvybinga, atsiranda raukšlių, paburksta paakiai ir atsiranda juodi ratilai“, - patikino ji.   

„Kai miegama nepakankamai, organizmas išskiria didesnį kortizolio kiekį, dėl to oda netenka kolageno ir elastino, o taip pat ir baltymų, padedančių odai išsaugoti lygumą ir elastingumą“, - patikino dermatologė. 

Prieš šį eksperimentą buvo ištirti paraudimai, odos tekstūra ir porų dydis. Paaiškėjo, kad mano odos būklė gana gera, lyginant su kitų mano amžiaus europiečių oda. Be to, nustatyta, kad raukšlių mano veide mažiau nei vidutiniškai kitų mano amžiaus moterų veiduose. 

Vis dėlto kaip gi tai susiję su miegu? 

Pirmąją eksperimento naktį miegu nuo 2 val. nakties iki 6 val. ryto – tai kuo puikiausiai atspindi atvejį, jei grįžę po vakarėlio anksti ryte keliamės į darbą. 

Prabudau po 3 val. 10 min., bet man pavyko ir vėl užmigti ir miegoti iki 6 val. ryto. Atsikėlusi lipdama laiptais, kad pasidaryčiau arbatos, nesijaučiau itin stabiliai. Negaliu pasakyti, kad jaučiausi gerai, nors nesijaučiau taip blogai, kaip tikėjausi. 

Vis dėlto dieną buvau užmarši – neperskambinau, nors buvau pažadėjusi tai padaryti. Be to, kalbėdamasi su žmonėmis pamiršdavau, apie ką kalbu. 

Apie 15 val. pajutau jėgų antplūdį, kuris paprastai ištinka pagirių atveju. Pajaučiau, kad man pavyksta atlikti darbus efektyviau. 

Gydytojo G. Meadowso teigimu, tai įprasta reakcija. „Po keturių valandų miego žmonės jaučiasi ganėtinai budrūs, tai primena narkotikų poveikį“, - patikino jis. 

„Organizme vyksta kova, o tai sukelia pernelyg didelio budrumo efektą. Tokiu būdu apribojamas ar atidedamas vėlesniam laikui miego trūkumo neigiamas poveikis, pasireiškiantis tuo atveju, jei miegama nepakankamai ilgesnį laiką“, - sakė G. Meadowsas. 

„Užplūsta euforija, todėl teigiamai žvelgiama į tai, į ką paprastai reaguojama neigiamai. Be to, įmanoma atlikti įvairias užduotis, spręsti problemas ir prisiminti svarbius dalykus“, - pridūrė gydytojas. 

Antrą kartą atlikta mano odos apžiūra parodė, kad oda atrodo ne taip jau ir puikiai. Nors paraudusių odos plotų padaugėjo nežymiai, mano odos tekstūra atrodė blogiau, o poros išsiplėtė labiau.
„Dėl prasto miego išskiriama daugiau kortizolio, dėl to didėja poras užkemšančių riebalų išsiskyrimas“, - aiškino gydytoja A. Sturnham. 

Vis dėlto rezultatai nebuvo tokie prasti, kaip tikėjausi. 

Paskutiniame tyrimo etape buvau paprašyta penkias paras iš eilės miegoti po šešias valandas. Miegoti ėjau 23 val., o kėliausi 5 val. ryto. Ankstesni tyrimai yra parodę, kad būtent tokiu režimu paprastai miega tie, kas miegui per parą skiria tik po šešias valandas. 

Paaiškėjo, kad miego trūkumas neigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą, taigi tampame pažeidžiamesni infekcijoms. 

Man nebuvo leista miegoti dienos metu. Vos po poros dienų jaučiausi pavargusi, greitai įtūžtanti, užmarši ir linkusi į ašaras. Taip pat nuolat jaučiausi alkana, norėjau saldžių užkandžių, kurie man suteiktų energijos. 

Trečią kartą atliktas odos būklės įvertinimas davė prasčiausių rezultatų. Po penkių parų, kai miegojau vos po šešias valandas, paraudę odos plotai daugiau nei padvigubėjo, ir jų kiekis padaugėjo 50 proc. Nieko keisto, kad mano vyras nepatenkintas mano išvaizda. 

Anot gydytojos A. Sturnham teigimu, poros mano veide išsiplėtė dar labiau ir padidėjo išskiriamų riebalų kiekis. „Dėl miego trūkumo organizmas nepagamina pakankamo už audinių augimą atsakingo hormono kiekio, todėl neatkuriamos odos ląstelės“, - patikino ji. „Taigi jūsų oda nesugeba savęs pagydyti“, - neabejoja gydytoja. 

„Jūsų veidas tampa raudonesnis, nes jis tampa pažeidžiamesnis bakterijoms, atsirandančioms dėl kortizolio kiekio padidėjimo“, - pridūrė gydytoja A. Strunham. 

Maža to, buvau įspėta, kad jei ir toliau miegosiu vos po šešias valandas per parą, man pradės trūkinėti kapiliarai. 

Mane šios naujienos labai nuliūdino, nes susimąsčiau, kaip gi aš pakenkiau savo odai per visus tuos metus. 

Lyg to dar būtų maža, gydytojas G. Meadowsas patvirtino tai, dėl ko nerimavau labiausiai. „Nepakankamo miego žalos atlyginti pamiegant daugiau kitą parą neįmanoma. Kasdienė jūsų veikla – tai lyg namuose surengtas vakarėlis, po kurio būtina susitvarkyti – pašalinti iš organizmo per dieną sukauptus toksinus“, - patikino jis. 

„Kai miegame nepakankamai, aktyviau naudojamės migdoliniu kūnu – galvos smegenų dalimi, kur kaupiasi pagrindinės mūsų patiriamos emocijos. Būtent todėl neišsimiegoję dažnai jaučiame pyktį, liūdesį ir dirglumą“, - patikino G. Meadowsas. 

„Vienas iš ilgalaikių neišsimiegojimo padarinių – padidėjęs alkio pojūtis“, - pridūrė gydytojas. „Miegas aktyvuoja dviejų rūšių hormonus – vieni reguliuoja sotumo jausmą, kiti siejami su apetitu“, - sakė jis. 

„Būtent todėl miegas itin svarbus turintiems problemų dėl nutukimo, ypač jauniems asmenims, nes britų mokyklinukai šešti pagal nutukimo atvejų skaičių visame pasaulyje“, - mano gydytojas.
Taip pat miego trūkumas neigiamai veikia imuninę sistemą, todėl tampame pažeidžiamesni infekcijoms. „Tai, kaip atrodome, susiję su organizme pagaminamo kolageno kiekiu, o šis savo ruožtu susijęs su hormonu kortizoliu, kuris organizme išskiriamas tada, kai patiriamas stresas, o juk miego trūkumas ir yra tam tikros rūšies stresas“, - patikino G. Meadowsas. 

Taigi tvirtai apsisprendžiau miegoti aštuonias valandas, nes labai noriu išvengti rimtesnių miego trūkumo pasekmių.

Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos, psichologijos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje . Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!


Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (36)