Cholesterolis skirstomas į blogąjį ir gerąjį, tačiau dauguma nežino, kuo iš tiesų jis skiriasi. Tad kuo skiriasi blogasis ir gerasis cholesterolis?

Cholesterolio kiekį organizme atspindi lipidograma, nurodanti atskirų frakcijų – mažo tankio, vadinamo blogojo, didelio tankio – gerojo – cholesterolio, trigliceridų ir bendrojo cholesterolio koncentracijas. Cholesterolis yra riebalas, susijungęs su baltymu lipoproteinu, transportuojančiu netirpius lipidus kraujyje, limfoje ir smegenų skystyje. Priklausomai nuo lipoproteinų dydžio ir tankio, atitinkamai juos vadiname didelio ar mažo tankio cholesteroliu. Kuo lipoproteinas mažesnis, tuo jis aterogeniškesnis ir pavojingesnis kraujagyslėms.

Apie 75 proc. cholesterolio yra susintetinama kepenyse, o likęs cholesterolio kiekis gaunamas su maistu. Kepenys yra pagrindinės cholesterolio sintezės dirbtuvės. Blogasis cholesterolis (MTL-C), ypač kai koncentracija yra padidėjusi, pernešamas iš gamybos vietos (kepenų, žarnyno) į kraujagysles, prasiskverbia į jų sienelę ir inicijuoja nebylų, jokių simptomų nesukeliantį aterosklerotinės plokštelės formavimąsi ir augimą. Tuo metu gerasis (DTL-C) cholesterolis, priešingai, surenka blogojo cholesterolio daleles, transportuoja į kepenis, iš kur su tulžimi per virškinamąjį traktą pašalinamas iš organizmo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją