„Nervų šaknelių uždegimą arba radikulitą dažniausiai sukelia pastovūs, monotoniški, nepatogūs judesiai keliant daiktus darbe ar namuose, netaisyklinga kūno padėtis dirbant su kompiuteriu, laikas, praleistas sėdint. Tačiau nugaros apačios ar kaklo skausmas gali atsirasti ir staiga – pasisukus ar pakėlus sunkų daiktą. Nors tokie netikėti judesiai ne visuomet yra pavojingi sveikatai, turint gretutinių būklių, pavyzdžiui, tarpslankstelinių diskų, sąnarių ar raiščių pažeidimų, rizika susirgti nervų šaknelių uždegimu yra kur kas didesnė“, – sako gydytoja neurologė D. Stašaitytė.

Smarkiai pablogina gyvenimo kokybę

Pasireiškus nervų šaknelių uždegimui, jaučiamas stiprus skausmas smarkiai apriboja žmogaus judėjimo galimybes: sumažėja juosmens judesių amplitudė, raumenys būna įsitempę, skausmingi ir nusilpę, priklausomai nuo konkrečios nervų šaknelių uždegimo vietos, pacientams gali tirpti kojos ar rankos, sumažėti galūnių jautrumas.

Kaulų skausmai

„Staiga atsiradęs ir jokių papildomų simptomų neturintis skausmas pablogina paciento gyvenimo kokybę, tačiau jis dažniausiai trunka vos keletą dienų ir gali būti gydomas namuose. Jaučiant skausmą būtina sumažinti fizinį krūvį, ant skaudančios vietos tepti priešuždegiminius vaistus, jeigu reikia, išgerti nuskausminamųjų ar raumenis atpalaiduojančių vaistų. Norint sumažinti diskomfortą taip pat rekomenduojama skaudamą kūno vietą šildyti kompresais ar taikyti transkutaninę nervų stimuliaciją“, – sako gydytoja neurologė.

Skausmui nemažėjant – būtina kreiptis į gydytojus

Pasak D. Stašaitytės, papildomai reikėtų suklusti tiems pacientams, kurių sveikatos būklę ir nervų šaknelių uždegimą sukėlė išvarža, lūžęs stuburo slankstelis, metastaziniai pasikeitimai ar osteoporozė. Tokiu atveju gali būti jaučiamas ne tik skausmas, bet ir išsivystyti nugaros smegenų pažeidimo simptomai, atsirasti sunkumas šlapinantis ar tuštinantis.

„Šiuos simptomus jaučiantiems pacientams būtina nedelsiant atlikti stuburo vaizdinius tyrimus, o kai kuriems gali prireikti ir skubaus operacinio gydymo. Jeigu skausmas nemažėja, bet ilgą laiką išlieka panašus ar net stiprėja, vargina net ir esant ramybės būsenoje, krenta svoris, silpsta raumenys, vargina jutimo sutrikimai, anksčiau buvo patirta trauma ar nustatytas onkologinis susirgimas, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins nusiskundimus, paskirs tolimesnį gydymą ar nukreips konsultacijoms pas kitų sričių specialistus“, – pabrėžia neurologė.

Būtina mankštintis ir daugiau judėti

Nors dėl nugaros skausmo į gydytojus dažniausiai kreipiasi vyresnio amžiaus žmonės, nemaloniais pojūčiais vis dažniau skundžiasi jaunesnio amžiaus pacientai ir net vaikai. Neigiamą įtaką jaunosios kartos atstovų sveikatai daro fizinio krūvio stoka ir valandos, praleistos prie kompiuterio.

Nugaros skausmas

„Pagrindinė priemonė siekiant užkirsti kelią nugaros skausmui ateityje – nuolatinis stuburo stiprinimas atliekant rytinę mankštą ir didesnis fizinis aktyvumas dienos metu. Jeigu darbo metu tenka ilgą laiką sėdėti, būtina daryti trumpas pertraukas, atlikti trumpas tempimo pratimų serijas, jeigu reikia lenktis ar kelti sunkius daiktus – „įdarbinti“ teisingas kūno raumenų grupes“, – pasakoja gydytoja neurologė D. Stašaitytė.

Pakankamas fizinis krūvis ir reguliari rytinė mankšta leis kiekvienam išvengti nervų šaknelių uždegimo, sumažins skausmą bei padės ilgiau išlikti darbingiems.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją