Kaip pasakojama H. Peseschkiano ir C. Voigt knygoje „Energijos vampyrai: kaip su jais elgtis“, kurią išleido leidykla „Tyto alba“, energijos vampyrai ir vampyrės – yra jų ir vyrų, ir moterų – pasireiškia nevienodai, vieni stipriau, kiti silpniau. Kai kurių žmonių elgseną šie apibūdinimai visiškai atitinka, bet dažniausiai ryškūs kurio nors vieno vampyrų tipo požymiai žmogui nėra būdingi. Yra ir tokių, kuriems tinka įvairių energijos vampyrų tipų bruožai. Tas pats žmogus, nelygu su kuo bendrauja, vienu atveju gali būti vampyras, kitu – pats tapti auka. Trumpai tariant, kiekvienas žmogus gali būti ir energijos vampyras, ir auka. Mat ir vampyras, ir auka dažniausiai bando kompensuoti savivertės stygių.

Vampyras Pinklių Rezgėjas

Šio tipo vampyras per smarkiai pervertina save. Jis nepakenčia prieštarų, yra neįžvalgus, despotiškas, jaučiasi esąs nepakeičiamas. Dažnas vampyras Pinklių Rezgėjas yra narciziškas. Jei vampyras Pinklių Rezgėjas yra viršininkas, labai tikėtina, kad jis engs tuos bendradarbius, kurie jam neįtiks. Tie nuolat kentės nuo jo užsipuldinėjimų.

„Na Taip, Tačiau“ vampyras

Jo poveikio galia – tai jo reakcija. Bet kurį kito žmogaus sumanymą ar pastabą jis palydi dvejone: „Na taip, tačiau...“ Tokie pirmieji jo žodžiai. Šis energijos vampyras išvardija gausybę priežasčių, kodėl jis negalėtų to ar ano pakeisti ar padaryti – kitiems žmonėms tai sukelia neigiamų jausmų, vargina juos.

Depresyvusis energijos vampyras

Ant jo pečių gula viso pasaulio nelaimės, jis amžinai surukęs, nusiminęs. Jam viskas nepakeliamai sunku, o labiausiai – jo paties būtis. Nors laiko turi sočiai, vis tiek ne kažin ką tenuveikia ir negeba bent kiek susitvarkyti. Jis telkia dėmesį į save, gyvena vadovaudamasis tokia nuostata: man blogai, jūs turite man pagelbėti, skatinti mane, drąsinti, teikti man džiaugsmo ir t. t. Jis per dienas galuojasi ir šitaip atgraso aplinkinius, gadina jiems nuotaiką.

Vampyras Paminklų Garbstytojas

Šio tipo žmogus labai džiaugtųsi, jei viskas liktų po senovei. Jis vadovaujasi tokia nuostata: „Visada taip darėme.“ Jis nepakenčia pokyčių, piestu stoja prieš juos šaukdamas: „Jei būtų įmanomas koks kitas geras sprendimas, seniai būčiau jį priėmęs.“ Paminklų Garbstytojas gyvena bandydamas sustabdyti laiką, svarbiausia jam – kad niekas nesikeistų. Jo aukos – kūrybingi žmonės, iškiliausi įmonės darbuotojai, galbūt būsimieji vadovai. Jų siūlomos naujovės vampyrui – lyg žirniai nuo sienos.

Vampyras Ledo Luitas

Kam gi nepažįstama tokia scena? Žmona virtuvėje prie stalo šniurkščioja: „Tavęs nedomina, tu niekada neišklausai mano problemų.“ Vyras, praleidęs jos žodžius pro ausis, tarsteli dabar vesiąs šunį pavedžioti. Šis emociškai šaltas vampyras visuomenėje veikiausiai labai gerbiamas ir vertinamas, tačiau jį domina dalykiniai, ne asmeniniai ryšiai. Savo auką, dažniausiai labai jausmingą, jis palieka likimo valiai.

Vampyras Ignoruotojas

Įdomiausia tai, kad šis tipas, paklausęs, kaip jums sekasi, visai nesidomi, ką atsakysite. Jo auka, sakytum, su savim pačia ir kalbasi. Vampyras Ignoruotojas ko nors paklausia, jūs jau žiojatės atsakyti, o jis, užuot išklausęs, pasisuka į kitą žmogų. Šio tipo vampyrų galimos aukos jaučiasi tarsi tuštumoje ir patiki kitiems esančios nuobodžios. Vis suka galvą, ką ne taip daro.

Vampyras Aukštalipys

Šis vampyras siekia aukštumų – jį traukia tik aukščiausios viršūnės. Taip elgiasi tikėdamasis priblokšti kitus – savo paties vaikus, bendradarbius. Jis nuolat siekia to, kas nepasiekiama. Ir jei tik pavyksta, jis kaipmat nusivilia. („Tai juk bet kas padarytų. Patys niekai.“) Nieko nepasiekusieji vampyro Aukštalipio nedomina. Jis koneveikia kitus, taip pat ir save, nes nori kilti vis aukštyn, aukštyn ir niekad nepasiekia tikslo – tiesiog įveikęs ką, įsmeigia vėliavėlę dar aukščiau. Jis niekad nenurimsta, o jo nepasitenkinimu persi­ima ir kiti.

Paslaugusis vampyras

Perdėtas mandagumas irgi sekina. Šis vampyras niekam nenori būti našta, bet kaip tik dėl to ja ir tampa. Jis pasirengęs bet kurią akimirką padėti, jis pervertina savo galimybes, tad sukelia kitiems tik dar daugiau rūpesčių. Nors pats apie informacines technologijas nenusimano, bendradarbio siūlomos pagalbos vis dėlto atsisako ir nusiperka pasenusio modelio kompiuterį, o paskui tam bendradarbiui tenka ilgai vargti, kol pakeičia šį modelį į naujesnį. Pakviestas į restoraną ir paklaustas, ką gersiąs, Paslaugusis tarsteli: „O tu ką? Man tas pats.“ Jį tenka vis kamantinėti... kol galiausiai kas nors kitas už jį nusprendžia. Toks amžinas neapsisprendimas kitus žmones nepaprastai vargina.

Vampyras Nosies Kaišiotojas

Jis vis kiša nosį ten, kur nepridera. Primygtinai lįsdamas į svetimus reikalus, jis pats to nenorėdamas kelia sumaištį ir žmonės, įtraukti į, tiesą sakant, niekines istorijas, virsta bergždžio jo veiklumo aukomis ir patiria gausybę nesusipratimų. Šitaip visur kaišiodamas nosį jis tikisi sutvarkyti reikalus – tik, deja, išeina atbulai. Dažnai nė nesusivokiama, kas užvirė šią košę, tad Nosies Kaišiotojo niekas neprikerpa.

Vampyras Vilkas Ėriuko Kailiu

Pažiūrėti toks žmogus atrodo draugiškas ir kuklus, o išties jis kaip reikiant velnių priėdęs. Tad mes vis apsišauname. Dažnas iš jų yra piktas žmogus – tik atrodo bičiuliškas ir paslaugus. Kebliausia tai, kad šio tipo vampyrą sunku atpažinti.

Vampyras „Aš Čia Niekuo Dėtas“

Šiam vampyrų tipui priklauso, tarkim, tokie viršininkai, kurie metų metus delsia imtis tinkamos strategijos, o paskui, įmonei bankrutuojant, visas kaltes suverčia kolektyvui. Esą darbuotojai „nepakankamai darbo įdėjo, kitaip juk įmonė ir toliau sau gyvuotų“. Toks vampyras nepripažįsta savo paties trūkumų – jis tiesiog nepajėgia prisiimti atsakomybės ir valdyti padėtį.

Vampyras Visažinis

Apie vieną ar kitą dalyką jis neturi nė menkiausios nuovokos, bet manosi esąs visažinis. Kad ir kokia sudėtinga būtų situacija, jis visada žino, ką daryti. Toks gudročius žarstydamas banaliausius patarimus tik žeidžia ir piktina kitus. Skleisdamas savo menamas žinias, jis tiesiog ryja savo aukų laiką. O jei kuris neapsikentęs išrėžia, kad šis postringauja apie tai, apie ką jokios nuovokos neturi, tokiam žmogui gresia ilgam susigadinti santykius su Visažiniu.

Kuo vampyrai gali būti naudingi?

Nors psichologai stengėsi išsiaiškinti, kaip energijos vampyras geba pajusti galimos aukos silpnąsias vietas, tai taip ir liko paslaptis. Kaip ir meilė iš pirmo žvilgsnio. Todėl susidurti su vampyrais ir yra grėsminga. Taigi tokias situacijas ir santykius, gilindamosi į savo jausmus ir elgseną, turėtų keisti pačios aukos.

Paradoksalu, bet energijos vampyrai dažniausiai yra mums artimi žmonės. Su auka juos sieja gana glaudūs ryšiai – tai gali būti tiesioginis viršininkas arba šeimos narys. Taigi vampyras yra perpratęs šio jausmus ir silpnybes ir gali lengvai juos paveikti. Vampyras yra mums artimas žmogus, todėl mes pernelyg jautriai reaguojame į jo poelgius ar žodžius – jei tai sakytų ne toks artimas žmogus, veikiausiai praleistume pro ausis. Santykius su energijos vampyru dar labiau komplikuoja tai, kad daugumą iš jų sunku būtų palikti – nutraukti bet kokius ryšius. Partnerio, vaikų, viršininko, anytos, uošvės ar kaimynų juk vienu moju nepamesi. Tad telieka pasirūpinti savisauga.

Energijos vampyrų vaizdinys padės išsiugdyti pozityvų požiūrį į sudėtingus, nuolat kintančius tarpusavio santykius. Galima teigti, kad energijos vampyrai, deja, nė neprašomi, teikia mums greitą nemokamą pagalbą – skatina savęs pažinimą, greitą analizę. Pas psichoterapeutą tai truktų kelerius metus. Toliau pateikiame istorijų, kurių liudininkai buvo šios knygos autoriai. Skaitydami atpažinsite daug tokių situacijų, kurias ir patys esate išgyvenę, bet galbūt niekada jų neanalizavote, nebandėte vertinti.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (50)