Ar vėluojančios ar net visiškai dingusios menstruacijos reiškia, jog nutiko kažkas bloga? Nebūtinai, sako ginekologijos ir akušerijos profesorė, daktarė Mary Rosser iš Montefiore medicinos centro Niujorke.

Be nėštumo, gali būti daugybė priežasčių, kodėl menstruacijos neprasideda. Svetainė „Yahoo Health“ pristato septynias dažniausias priežastis, kurias M. Rosser stebi savo praktikoje.

1 priežastis: priaugote ar numetėte svorio

M. Rosser sako, kad kūno svorio pokyčiai yra viena dažniausių priežasčių, kodėl menstruacijų ciklai tampa nereguliarūs. Jei pastaruoju metu netekote ar priaugote 10 proc. ar daugiau savo kūno svorio, menstruacijų galite ir nesulaukti.

„Ryškūs svorio pokyčiai, ypač lieknėjant, sutrikdo hormonų pusiausvyrą, - teigė daktarė. – Kai jūsų kūnas netenka ar priauga daug svorio, pakinta estrogenų kiekiai (priaugus svorio, estrogeno padaugėja, sulieknėjus – sumažėja), ir jūs galite nesubrandinti kiaušinėlio. Dėl šios priežasties sutrinka menstruacijų ciklas“.

2 priežastis: intensyviai sportuojate

Kaip ir dideli svorio pokyčiai, intensyvus sportas taip pat gali išderinti reprodukcinės sistemos hormonus. „Tai, pavyzdžiui, itin būdinga maratono bėgikėms ar balerinoms, - sakė M. Rosser. – Apkrovos jūsų kūnui gali sutrikdyti menstruacijų ciklą, ypač tada, jei tai eina koja kojon su lieknėjimu“.

3 priežastis: patiriate stresą

Jūsų ciklą gali sutrikdyti ne tik fizinis, bet ir psichinis stresas. Jei darbe išgyvenate itin įtemptą laikotarpį ar bandote išspręsti sudėtingą asmeninę problemą, nenustebkite, jei tą mėnesį jūsų menstruacijos vėluos. Tačiau yra ir gera žinia. „Bet koks stresas gali sutrikdyti jūsų menstruacijų ciklą, bet kai stresas praeina ar problema išsprendžiama, jūsų ciklas turėtų grįžti prie įprasto ritmo“, - teigia M. Rosser.

4 priežastis: jūsų vaistai

Dėl nereguliarių menstruacijų ciklo kartais gali būti kalti tam tikri vaistai. „Menstruacijos gali sutrikti moterims, kurios vartoja antidepresantus ar kitus psichiką veikiančius vaistus“, - pažymi daktarė, pridurdama, kad panašų poveikį menstruacijoms turi chemoterapijos vaistai.

Kaltos gali būti ir kontraceptinės priemonės. „Nuo spiralių išplonėja gimdos audiniai, todėl kartais pacientėms neprasideda menstruacijos“, - aiškino M. Rosse. Nutraukus kontraceptinių hormoninių piliulių vartojimą, taip pat gali sutrikti ciklas: kartais prireikia kelių mėnesių, kol jis grįžta į įprastas vėžes.

5 priežastis: problemos su skydliauke

Menstruacijų ciklui įtakos gali turėti pernelyg aktyvi ar per mažai aktyvi skydliaukė (kakle esanti liauka, kuri reguliuoja medžiagų apykaitą ir kūno temperatūrą). „Neįprastai aukštas ar neįprastai žemas skydliaukės hormonų kiekis būna susijęs su menstruacijų pokyčiais“, - sakė M. Rosser.
Jei neštumo galimybė atkrinta, gydytojas turi patikrinti jūsų skydliaukės veiklą. Jums gali būti skirtas kraujo tyrimas skydliaukės hormonams patikrinti. Jei skydliaukės veikla iš tikrųjų bus sutrikusi, gydytojas paskirs vaistus, kurie sureguliuos jūsų hormonus.

6 priežastis: perimenopauzė

Perimenopauzė – tai periodas, kai jūsų organizmas natūraliai pradeda ruoštis menopauzei, kuriai atėjus, menstruacijos dingsta visam laikui. Daugumai moterų perimenopauzė prasideda menstruacijų ciklo sutrikimais sulaukus 40 metų, bet ji gali prasidėti ir anksčiau. Jus gali kankinti karščio bangos ar nuotaikų svyravimai, įspėja M. Rosser. Jei šie simptomai tampa itin varginantys, jums gali padėti vaistai, pavyzdžiui, pakaitinė hormonų terapija.

7 priežastis: jūs vis dar bręstate

Jei menstruacijos vėluoja paauglėms, tai irgi gali būti normalu. „Savo pacientėms paauglėms patariu savo kūną įsivaizduoti tarsi termometrą. „Kai būna karšta, termometrui prireikia šiek tiek laiko, kad jis pakiltų iki reikiamos skalės. Panašiai ir kūnui reikia šiek tiek laiko, kad jis pasivytų greitai besikeičiančius hormonus, todėl šiuo laikotarpiu gali būti menstruacijų ciklo sutrikimų“, - teigė gydytoja.

Išvada? Likite ramios. „Į mane dažnai kreipiasi pacientės, kurias dėl vėluojančių menstruacijų apima panika. Tačiau tai yra normalu, jei ciklas sutrinka vieną ar du kartus per metus“, - pažymėjo M. Rosser.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)