Šios naujienos pabrėžia kaip svarbu, kad gydytojai ir pacientai pastebėtų simptomus prieš išplintant augliams.
Tyrimas, kurį atliko „Cancer Research UK“ parodė, jog 80 proc. pacientų, sergančių viena iš aštuonių labiausiai paplitusių vėžio formų, išgyvena bent dešimt metų, jei liga pastebima pradinėje stadijoje.
Taip atsitinka tik 25 proc. pacientų, diagnozuotų vėlesnėse stadijose, kai augliai jau išplitę į kaulus, smegenis, plaučius ar kitus organus.
Praėjusią savaitę pateikti duomenys parodė, jog daugiausia dėl vėlyvos diagnozės vėžio išgyvenimo rodiklis Didžiojoje Britanijoje atsilieka 10 metų, lyginant su kitomis Vakarų šalimis.
Specialistai teigimu, taip yra, nes pacientai anksti nesikreipia į medikus, o bendrosios praktikos gydytojai nepastebi tam tikrų dviprasmiškų simptomų.
Maždaug pusė pacientų yra diagnozuojami I stadijoje, kai liga apėmusi tik vieną organą, ir II stadijoje, kurioje ji yra išplitusi mažame plote į šalia esantį audinį.
Kita pusė diagnozuojama vėlesniuose III stadijos etapuose, kai vėžys jau būna pasklidęs po limfmazgius pažastyse ar pilve, ir IV stadijoje, kai išplinta į kaulus, kepenis, smegenis, plaučius ar kitus organus.
„Cancer Research UK“ tyrėjai nagrinėjo krūties, gimdos kaklelio, šlapimo pūslės, storosios žarnos, gimdos, odos, kiaušidžių ir sėklidžių vėžių išgyvenimo rodiklį, kurie kartu sudaro daugiau nei 40 proc. visų vėžio atvejų Didžiojoje Britanijoje. Dešimties metų išgyvenimo rodiklis buvo aukščiausias pacientams, diagnozuotiems I stadijoje – 90 proc., ir tik 5 proc. jau esančių IV stadijoje.
Pacientai, tikintys Dievu, ligą įveikia lengviau
Tikintys žmonės susidoroja su vėžiu geriau nei netikintys, rodo tyrimas. JAV tyrėjai praneša, kad tvirčiausiai tikėję žmonės sako turėję geresnę fizinę sveikatą, geriau gebėję atlikti kasdienius darbus, o vėžio ir jo gydymo fiziniai simptomai buvo švelnesni, jie mažiau jautė nerimą, depresiją ar sielvartą.
Remdamiesi duomenimis, paskelbtais internetiniame žurnale „Cancer“, komandos iš Arkanzaso, Floridos ir Šiaurės Karolinos aptiko, jog dauguma sergančių vėžiu turėjo religinių ir dvasinių įsitikinimų ar ieškojo paguodos religiniuose ir dvasiniuose patyrimuose.
Tai pirmas išsamus tokio pobūdžio tyrimas, rėmęsis anksčiau atliktais tyrimais, apimančiais daugiau nei 44 tūkst. pacientų. Tyrėjai taip pat konstatavo, kad tikėję Dievu buvo švelnesni, ne rūstūs, bet jų fizinė sveikata nebuvo susijusi su tokiais veiksmais, kaip ėjimas į bažnyčią, meldimasis ar meditavimas.