Britanijos Nacionalinė Sveikatos Tarnyba (NHS) paskelbė populiariausių 2016 metų dietų sąrašą, papildytą Britanijos Dietologų Asociacijos informacija apie dietos veiksmingumą ir galimą šalutinį poveikį.
Atkinso dieta – tai mitybos planas, kuris remiasi maisto derinimu atsisakant angliavandenių gausaus maisto, jį pakeičiant šiuo metu ypatingai populiariais baltyminiais produktais. Ši dieta yra ganėtinai populiari, nes jos laikantis (vidutiniškai 2 sav.) galima valgyti išties nemažai maisto produktų. Šios dietos metu būtina valgyti baltyminį bei daug gerųjų riebalų turintį maistą, beveik visiškai atsisakant angliavandenių. Pagrindinį racioną sudaro: liesa mėsa, riebi žuvis, jūros gėrybės, kiaušiniai, sūris, šiek tiek daržovių, sviestas ir kiti riebalai.
Perspektyva: laikydamiesi Atkinso dietos, papildomo svorio galite atsikratyti itin greitai, todėl šis mitybos būdas – labai motyvuojantis. Dietos metu žmonėms ugdomas įprotis atsisakyti kūno linijoms ir visai sveikatai itin kenksmingų apdorotų „lengvųjų“ angliavandenių ir alkoholio. Šios dietos ypatingai lengva laikytis, mat racione gali būti ne tik baltymai, bet ir riebalai, tokie kaip grietinėlė, majonezas, sviestas, aliejus ir pan.
Šalutiniai efektai: laikantis šios dietos gali pasireikšti mieguistumas, nuovargis, viduriavimas, galvos skausmas, blogas burnos kvapas, gali džiūti gerklė. Ilgas baltyminio maisto vartojimas gali sutrikdyti inkstų funkciją, kai tuo tarpu riebalai gali įtakoti širdies darbą, cholesterolio kiekį.
Britanijos Dietologų Asociacijos verdiktas: greitas svorio praradimas, laikantis šios dietos, gali būti motyvuojantis, tačiau iš esmės jis nėra pastovus: grįžus prie normalios mitybos, yra didelė tikimybė, kad svoris sugrįš. Be to, ši dieta nėra subalansuota, nes vaisių ir daržovių bei pieno produktų atsisakymas gali stipriai įtakoti žmogaus gyvenimo kokybę ir sveikatą. Maisto produktai iš esmės vienodi, todėl gali greitai pabosti, o grįžus į normalų, daug angliavandenių turintį maisto rėžimą, svoris greičiausiai sugrįš.
Ši dieta – tai naujausias amžiaus atradimas, kurio pagrindiniai principai leidžia valgyti viską, kas gali būti sumedžiota, sužvejota arba užauginta. Pagrindiniai dietos produktai apima mėsą, žuvį, jūros gėrybes, kiaušinius, daržoves, vaisius, uogas, riešutus, žoleles ir prieskonius. Šios dietos pavadinimas ir mitybos principai remiasi dar Paleolito laikais gyvenusių žmonių buitimi ir mityba.
Tuo metu pradėjo klestėti žemdirbystė, kuri, persimainiusi su medžiokle, buvo pagrindinis to meto žmonių maisto šaltinis. Laikantis šios dietos galima valgyti tik natūralius produktus, todėl pusfabrikačiams ir stipriai apdorotam, greitam maistui būtina sakyti NE.
Perspektyva: atsisakius riebių, stipriai apdorotų ir daug kalorijų turinčių produktų, sureguliuojate savo suvartojamų kalorijų skaičių, kuris ir yra pagrindinis svorio metimo rodiklis. Ši dieta nereikalauja skaičiuoti kalorijų – atsisakius greito maisto, kalorijų suvartojimas sumažėja automatiškai. Tokio pobūdžio dieta yra labai lanksti, todėl prie jos lengva priprasti ir laikytis.
Šalutiniai efektai: moksliškai nėra nustatyta, kad Paleolito laikų žmonės maitinosi būtent tokiu principu, todėl ši dieta tėra sveikos gyvensenos šalininkų spėlionės. Dietos metu vartojama daug mėsos, o tai prieštarauja šių dienų sveikos mitybos principams. Dauguma atvejų, Paleo dietos metu negalima vartoti pieno bei pilno grūdo produktų, kas taip pat prieštarauja sveikos ir subalansuotos mitybos principams. Laikantis Paleo dietos, gali tekti nemenkai patuštinti piniginę, nes vartojami produktai turi būti kuo natūralesni ir ekologiškesni, taip pat šios dietos negalėtų laikytis vegetarai, mat pagrindinis patiekalas čia vis tik yra mėsa.
Britanijos Dietologų Asociacijos verdiktas: laikantis Paleo dietos, iš raciono turi būti pašalinti keli patys pagrindiniai maisto produktai, todėl kyla rizika nualinti organizmą. Daugumoje Paleo dietos atvejų, dietologai rekomenduoja kartu su maistu vartoti ir vitaminus, skirtus užpildyti mikroelementų ir vitaminų stoką, atsirandančią atsisakius pieno ir grūdinės kilmės produktų. Tiesa, Paleo dieta turi ir teigiamų pusių, tačiau iki subalansuotos mitybos jai vis tik toli.
Jungtinėje Karalystėje gyvenančios moterys tikrai yra girdėjusios apie itin populiarius Weight Watchers produktus, skirtus lieknėjimui. Svorio sekimo dieta – tai mitybos režimas, pagrįstas taškų skaičiavimo sistema. Šios dietos metu galima valgyti absoliučiai viską – svarbiausia čia neperžengti dienos taškų limito. Iš esmės šios dietos pagrindas yra kalorijų skaičiavimas, kuris čia paverstas į žymiai patogesnę taškų sistemą, kurioje sveikas produktas turi mažai taškų, o tuo tarpu nesveikas – labai daug. Pavyzdžiui, jūsų dienos taškų norma yra 20. Salotos su vištiena yra lygios 2 taškams, o tuo tarpu gabalėlis šokoladinio torto – 10 taškų. Suvalgę nesveiko maisto ir pasiekę taškų limitą, tą dieną tiesiog nebegalite valgyti, tuo tarpu maitinęsi sveikai, galite maistu džiaugtis visą dieną ir valgyti tol, kol pasieksite dienos normą.
Perspektyva: šios dietos laikytis labai lengva – tiek fiziškai, tiek psichologiškai, nes nė vienas maisto produktas nėra uždraustas. Galite maitintis sveikai ir esant taškų rezervui – be jokios sąžinės graužaties suvalgyti saldainį ar šokoladuką. Svarbiausia – neviršyti dienos taškų limito. Taškų sistema yra supaprastintas būdas skaičiuoti kalorijas, neapsikraunant dideliais skaičiais ir nuolatiniu etikečių sekimu. Maitinantis sveikai ir nepasiekus dienos taškų normos, neišnaudoti taškai sumuojasi, o juos išnaudoti galite tam tikra proga – suvalgyti gimtadienio torto.
Šalutiniai efektai: Weight Watchers firmos produktai gali būti brangūs ir ne visiems įkandami.
Britanijos Dietologų Asociacijos verdiktas: tokio tipo dieta yra subalansuotos ir įvairios mitybos pagrindas, kuris ilgainiui gali įskiepyti teigiamus mitybos įpročius. Sekant svorį ir skaičiuojant kalorijas, galima pasiekti ilgalaikių svorio pokyčių, valgyti subalansuotą maistą ir neįkalinti savęs nuobodžioje dietoje.