Be to, jos laimingos, besišypsančios, veide neatsispindi nei nuovargis, nei sudirgimas, tik rytinė gaiva. Puikiausias pavyzdys. Tik bėda, kad aš visada buvau pelėda, man keltis 6 ar 7 val. ryto tolygu mirties nuosprendžiui. O ypač šaltą apsiniaukusią dieną, kai nuo pat ryto lynoja.
Visgi ši problema išsprendžiama, rašo DELFI.ee.
Nuodugniai išstudijavus miego mechanizmą ir mokslininkų nuomonę apie tai, straipsnio autorei pavyko tapti gal ne pačiu ankstyviausiu vyturiu, bet gana ankstyvu. Pasirodo, ir biologinį laikrodį galima pasukti.
Paskaičiuokite, kiek valandų miegate
Pradžiai atidžiai paskaičiuokite, kiek tiksliai laiko miegate. Atrodo, kad daug? Atsigulkite vidurnaktį ir atsikelkite 8 val. Kodėl taip sunku išlipti iš lovos? Pasistenkite objektyviai įvertinti miego trukmę, atkreipkite dėmesį, kad vien miegui skirto laiko ne tiek jau daug. Galbūt ne iš karto užmigote, gal negiliai miegojote ir naktį kelis kartus pabudote, gal išgėrėte daug vandens ir porą kartų teko nubėgti į tualetą. Tada nieko stebėtino, kad rytais būnate panaši į zombį.
Jums atrodo, kad miegojote aštuonias valandas, o iš tiesų miegojote tik šešias. Daugumai žmonių atrodo, kad jie miega daugiau ar mažiau, nei iš tiesų miega. Taigi jūsų realus miego ciklas keliomis valandomis trumpesnis. Pagal savo biologinį laikrodį jūs gulatės miegoti per vėlai, būtent dėl šios priežasties rytais jums sunku keltis. O gal jūs visai ne pelėda? Objektyviai įvertinusios miego laiką suprasite, ar yra miego sutrikimų, ar tiesiog reikia šiek tiek pakoreguoti įpročius.
Pasukite biologinį laikrodį
Žmogui patariama visada laikytis savo miego ritmo. Įdomiausia tai, jog žmonėms reikalingas nevienodas miego kiekis – vieniems reikia daugiau, kitiems pakanka mažiau. Harvardo medicinos mokyklos mokslininkai tyrė miegančių devynias valandas ir miegančių šešias valandas per parą žmonių hormoninį foną. Pasirodo, pirmųjų organizme gaminasi didesnis hormono melanino (už miegą atsakingo hormono) kiekis. Taigi kai kuriems organizmams tiesiog reikia daugiau miego, o kitiems pakanka minimalių miego valandų, kad gerai jaustųsi. Be to, mokslininkai išsiaiškino, kad daugeliui žmonių reikia daugiau, nei 7–8 valandų miego, nors tokį kiekį įprastai rekomenduoja medikai.
Geriausias būdas paskaičiuoti, kiek valandų miego reikia jūsų organizmui, – per atostogas leisti sau maždaug savaitę miegoti tiek, kiek norisi. Pirmas dienas organizmas norės atsigriebti už prarastą laiką, bet greitai galėsite gana tiksliai paskaičiuoti, kiek įprastai miegate. O kai paskaičiuosite, susidarykite tokią dienotvarkę, kad turėtumėte galimybę miegoti tiek, kiek reikia, atmetus laiką, reikalingą užmigti.
Pasiruoškite miegui
Kai paskaičiuosite, kiek jums reikia miegoti, pagalvokite, kur miegoti. Kaip tikriausiai jau supratote, kambarys miegui turi būti tamsus (šviesa mažina melanino gamybą) ir tylus. Kad miegas būtų geras, kambaryje turi būti vėsu, nes mažėjant kūno temperatūrai greičiau gaminasi melaninas.
Jei sunkiai užmiegate, skirkite laiko pasiruošti miegui – maždaug pusvalandį. Per tą laiką reikia: 1) pagulėti šiltoje vonioje arba išsimaudyti po dušu (išėjus iš šilumos organizmas ima vėsti, todėl pradeda gamintis melaninas), atsipalaiduoti, išvalyti smegenis nuo per dieną susikaupusių problemų, 3) išjungti šviesą ir kelis kartus giliai įkvėpti ir iškvėpti. Jokių vėlyvų televizijos laidų. Viskas, kas spinduliuoja žydrą šviesą – televizorius, kompiuteris, mobilusis telefonas mažina melanino gamybą, taigi trukdo miegui, net jei jums atrodo, kad taip nėra.
Dieną nemiegokite
Atrodo, kad pusvalandis po pietų – sveika, organizmas pailsi. Iš tiesų mes tik trikdome savo biologinio laikrodžio darbą. Kad miegas būtų gilus, atnaujinantis, jis turi trukti apie valandą. Jei pamiegate trumpiau, atsibusite dar labiau pavargę.
Kaip rašo straipsnio autorė, ji jau kelis mėnesius nebe pelėda. Nors keliasi ne 5 val. ryto, bet atsikelti 6 val. nebėra sunku, o tokiu laiku pabudusi jaučiasi energinga, pailsėjusi, rytai būna puikios nuotaikos ir netgi šiek tiek sulieknėjo. Gal todėl, kad iki pietų spėja nudirbti daug darbų. Tad visiems siūloma pamėginti pasukti biologinį laikrodį ir tapti vyturiais.