Tiems žmonėms, kurie kompiuteriu dirba beveik visą dieną, o pele naudojasi bent pusę darbo laiko, gresia keturiskart didesnis sveikatos sutrikimų pavojus nei tiems, kurie prie kompiuterio sėdi tiek pat, bet pele naudojasi tik ketvirtį darbo laiko.
Apie nauja profesine liga tampantį negalavimą ir kaip jo išvengti „Žinų radijo“ laidoje „Tinklas“ pasakojo „Aušros“ medicinos centro šeimos gydytoja Loreta Ruzgienė:
„Tie žmonės, kurių pagrindinė darbo priemonė yra kompiuteris, tikriausiai yra patyrę riešo ar plaštakos maudimą ar net skausmą. Tai vadinama riešo sindromo kanalo būkle, kurią sukelia spaudimas riešo kanale, pasireiškiantis skausmu. Tokie nemalonūs pojūčiai prasideda nuo lengvų riešo, dilbio ar alkūnės tempimu, dilgčiojimu, ilgiau padirbėjus prie kompiuterio. Vėliau tas skausmas juntamas, vos palietus pelės klavišą. Liaudiškai ta liga vadinama „pelės liga“. Kaip teigia mokslininkai, žmogaus ranka nepritaikyta kasdieniam aštuonių valandų darbui su pele. Riešas išlenkiamas į viršų, pirštai daug valandų išbūna neutralioj padėtyje, visą laiką atliekami tie patys pirštų judesiai, spaudžiamos sausgyslės, raiščiai, nervai. Į ranką patenka mažiau kraujo ir deguonies. Todėl prasideda pirštų dilgčiojimas“.
Ar tiesa, kad kai kuriais atvejais dėl „pelės ligos“ žmogus gali nebevaldyti pirštų, netekti rankos? O tokius pacientus gelbsti neurologai ar mikrochirurgai, atlikdami sudėtingas riešo operacijas?
„Pirmiausia reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris preliminariai diagnozuotų riešo kanalo sindromą. Kitas žingsnis – neurologai, dar toliau mikrochirurgai, kurie ir sprendžia, ar reikalingas operacinis gydymas. Nederėtų delsti, nes galime sulaukti ir rimtų ligų. Žmonės, dirbdami su kompiuteriu, tiesiog nejaučia laiko, kiek jie dirba, nedaro pertraukėlių, kurios būtinos. Jas būtina daryti kas 20 minučių, pamankštinti riešą, pamasažuoti rankas. Galima net parsisiųsdinti specialią programėlę, kuri primintų, kad laikas atsitraukti nuo kompiuterio“,- pasakojo L. Ruzgienė.
Laida „Tinklas“ transliuojama pirmadieniais 7.45 val., kartojama 14.50 val.
Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos, psichologijos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje. Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!