Pasak specialistų, gydymas kamieninėmis ląstelėmis jau dešimtmetį laikomas ateities medicinos panacėja, tačiau kol kas jos taikomos vos keliose srityse.
Virkštelės kamieninių ląstelių išsaugojimas – kūdikio draudimas nuo visų ligų?
„Ant Nėščiosios ir naujagimio knygelės viršelio buvo Kamieninių ląstelių banko reklama. Tai suintrigavo. Kaip brangios verslo paslaugos teikėjų reklama atsirado ant dokumento, kurį išduoda valstybė? Ar tai reiškia, kad virkštelės kamieninių ląstelių išsaugojimas rekomenduojamas oficialiai? Užklausiau, ką apie tai mano gydytoja. Pastaroji teigė, kad iš esmės tai geras dalykas. Anot jos, vienintelis trūkumas, kuris kelia nerimą, – norint paimti kamieninių ląstelių virkštelę reikia nukirpti labai anksti, jau pirmą kūdikio gimimo minutę, todėl jis netenka to kraujo, kuris kitu atveju grįžtų į jo organizmą. Gydytojos manymu, kūdikis tuo metu toks bejėgis, todėl tas kraujas jam labai reikalingas“, - pasakojo jauna moteris.
Panaršiusi įmonės tinklapyje, Rasa jame rado labai rimtų ir gerbiamų medikų, kuriais norėtųsi pasitikėti, atsiliepimus. Pastarieji teigė, kad gydymas kamieninėmis ląstelėmis – labai perspektyvus. Kita vertus, ne visi jie kalbėjo konkrečiai apie virkštelės kamienines ląsteles.
Pasak jos, kamieninių ląstelių saugojimo tema tarp besilaukiančių tėvų, kurie pakankamai pasiturintys, todėl finansiniai dalykai jiems nėra svarbiausi, tikrai labai aktuali. Kaina šių žmonių negąsdina, kadangi jie vis tiek planuoja nemažai investuoti į kūdikį, jį drausti ir kitaip kaupti pinigus.
Vienkartinis mokestis už kraujo paėmimą, ląstelių išskyrimą, užšaldymą – 3120 Lt. Kasmetinis mokestis už ląstelių saugojimą – 680 Lt.
Kuo ypatingos virkštelės kamieninės ląstelės
Anot Biochemijos instituto direktoriaus pavaduotojos, dr. Virginijos Bukelskienės, kamieninės ląstelės pagal savo kilmę skirstomos į dvi grupes – prenatalinio ir postnatalinio laikotarpio, t. y. išskirtos iki gimimo ir po gimimo. Pirmosios skirstomos dar į dvi kategorijos. Vienos gali būti – išskiriamos iš maždaug 5-6 dienų embriono, iš kurio surenkamos visos ląstelės, taigi embrionas sunaikinamas. Būtent dėl šios priežasties, prieš manipuliacijas šiomis ląstelėmis kyla visas pasaulis. Kitą prenatalinės grupės kamieninių ląstelių pogrupį sudaro, pavyzdžiui, virkštelės kraujas.
Tačiau ir beveik visuose gimusio organizmo organuose ir audiniuose yra išlikę begalė kamieninių ląstelių. Jų diferenciacijos lygis įvairus, tačiau yra ir tokių, kurios beveik tokio pat lygio kaip prenataliniame organizme. Todėl, mokslininkės teigimu, dabartinė pasaulio kamieninių ląstelių politika tokia, kad patariama šaldymui šias ląsteles paimti iš jauno 18-20 metų organizmo, kuris dar nepaveiktas senėjimo procesų.
„Todėl virkštelės kraujas buvo aktualus maždaug prieš 10-8 metus. Vienas apsukrus korėjietis mokslininkas tapo labai turtingu žmogumi, kai suprato, kad šias ląsteles galima šaldyti ir po to panaudoti. Tačiau kiek žinau pasaulio praktiką ir kiek esu girdėjusi mūsų hematologų pasisakymų, visgi tik labai nedidelė šaldytų kamieninių ląstelių dalis implantuojama tam pačiam organizmui. Bijau sumeluoti, bet tai yra iki procento. Dažniau tos ląstelės panaudojamos kitiems pacientams, bet šis skaičius taip pat sudaro vos kelis procentus“, - sakė ji.
Nors daugelis gydymo būdų – eksperimentiniai, išauginti organai jau egzistuoja
Mokslininkės teigimu, šiuo metu Lietuvoje pats populiariausias įteisintas gydymo kamieninėmis ląstelėmis būdas – leukemijai gydyti. Tai visiems žinomas kaulų čiulpų persodinimas. Šiuo atveju, jei žmogus turėtų savo kamieninių ląstelių, jas būtų galima panaudoti. Tai būtų daug paprasčiau, nes nereikėtų ieškoti donoro, adaptacija taip pat turėtų būti paprastesnė, nes organizmas jas pripažintų kaip savas. Persodinant negiminingo donoro kaulų čiulpius vyksta audringa autoimuninė reakcija.
Taigi gydymo kamieninėmis ląstelėmis galimybes dar reikia tirti, todėl ji labai paragino neeskaluoti akcijų, kurių metu renkami parašai už tyrimų su kamieninėmis ląstelėmis draudimą. Pasak mokslininkės, taip žmonės, daugybę įvairiausių kamieninių ląstelių rūšių sutapatindami vien su embrionais, rašosi nuosprendį sau, kad nebūtų gydomi.
Kam realiai gali būti taikomos užšaldytas virkštelės kraujas
Kamieninių ląstelių bankas, veikiantis Lietuvoje nuo 2006 m., jau turi per tūkstantį šeimų, kurios čia saugo vaiko kamienines ląsteles. Pasak įmonės kokybės vadovės Agnės Vaitkevičienės, šios paslaugos poreikis yra didesnis, tačiau Lietuvoje nėra galimybės jas saugoti valstybiniame banke, todėl žmones pristabdo kaina. Tačiau paslauga nėra įprasta, tad ir kaina ne maža.
Ji taip pat pabrėžė, kad virkštelės kamieninės ląstelės daugelio kraujo ir autoimuninių ligų atveju yra alternatyva kaulų čiulpų transplantacijai. Lietuvoje tokių atvejų dar nebuvo, tačiau pasaulyje atlikta per 60 tūkst. tokių transplantacijų.
Kita vertus, man teko bendrauti su gydytojais, kurie taiko dvigubą terapiją – virkštelės kraują derina su kaulų čiulpais, juolab kad virkštelės kraujas turi ląstelių, kurios sumažina svetimo donoro ląstelių atmetimą. Pagaliau ląstelių kiekis svarbus tik kraujo ligoms gydyti. Kitų ligų – diabeto, nervų sistemos, kaulų, kremzlių, akių ligų – gydymui jų skaičius nėra svarbus. Tiesa, šie metodai – dar klinikinių tyrimų su žmonėmis stadijoje. Pavyzdžiui, Amerikoje gan plačiai atliekami kūdikių klinikiniai celebrinio paralyžiaus gydymo tyrimai. Rezultatai neblogi, tačiau, aišku, dar reikia tęsti tyrimus, kad tikrai būtų įrodytas gydymo efektyvumas“, - pasakojo pašnekovė.
Pasak jos, skystame azote užšaldytos kamieninės ląstelės teoriškai gyvybingos turėtų išlikti 70 metų, tačiau praktiškai tyrimai atlikti tik iki 25 metų. Ateities tyrimai parodys, ar ir toliau jos liks tinkamos, tačiau kaulų čiulpų ląstelės tokiu pačiu principu saugomos daugiau nei 40 metų, taigi tikėtina, kad ir virkštelės kamieninės ląstelės bus tinkamos.