Apie tai rašo „psychcentral.com“.
Neseniai atliktas tyrimas, pavadintas „Prekybos svorio palaikymo priemonėmis grėsmės ir supratimo, kas yra sveika, svarba“, parodė, kad dėl klaidingų įsitikinimų apie lieknėjimo preparatus amerikiečiai priauga dar daugiau svorio.
Šio tyrimo išvados skelbiamos naujausiame žurnalo „The Journal of Public Policy & Marketing“ numeryje.
Mokslininkai nustatė, kad kai kurios lieknėjimo strategijos turi paradoksalų efektą: jos iš tiesų skatina nesveiką gyvenseną.
„Svorio palaikymo priemonės, žadančios sumažinti nutukimo riziką, iš tiesų sumažina vartotojo motyvaciją sveikai gyventi ir maitintis, – sako tyrimo autoriai Lisa E. Bolton iš Pensilvanijos valstijos universiteto, Amitas Bhattacharjee iš Dartmoutho koledžo ir Americusas Reedas II iš Pensilvanijos universiteto. – Kitais žodžiai tariant, kam stengtis sveikai maitintis ir gyventi, jei galima išgerti piliulę, kuri išspręs problemą.“
Eksperimento metu dalyviai buvo vaišinami šokoladiniais sausainiais. Vienai iš grupių iš anksto buvo pasakyta, kad jiems bus duota naujų ir itin efektyvių riebalus naikinančių tablečių. Šios grupės atstovai sausainių suvalgė gerokai daugiau (kai kurie jų suvalgė net 30 sausainių), nes tikėjo, kad vėliau vartos efektyvų lieknėjimo preparatą.
Mokslininkai mano, kad šis tyrimas parodė, jog lieknėjimo preparatai skatina žmones, kuriems reikia mažinti svorį, vartoti dar daugiau nesveiko maisto. Tačiau gera žinia yra ta, kad paskatinti daugiau domėtis nauju produktu ir ieškoti tikros informacijos, o ne remtis tik reklamine informacija, tokie žmonės atsikrato klaidingų lūkesčių, o taip pat ir nesveiko gyvenimo būdo.
Tokia strategija gali pasitarnauti ir kitose vartojimo srityse. Pavyzdžiui, savo finansus susitvarkyti norintys žmonės galėtų pritaikyti tokią strategiją, kad nepakliūtų į spąstus ir nesusiviliotų reklamuojamais greitais finansinių problemų sprendimo būdais.