Dalį būsimo valgiaraščio patiekalų penktadienio popietę ragavo įvairaus amžiaus Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos moksleiviai.
Nors moksleiviai šįkart ragavo tik 5 sriubas, 6 karštus patiekalus ir 5 desertus, būsimame viešame rekomendaciniame valgiaraštyje kiekvienos grupės patiekalų bus po keliolika.
Meniu kūrusi maisto technologė sakė, kad ypač buvo atsižvelgiama į sveikos mitybos principus: patiekalai negruzdinti, kepti nebent orkaitėje, iki minimalios ribos sumažintas druskos ir cukraus kiekis, naudojama daug daržovių, kruopų.
Ugdymo įstaigoms bus rekomenduojamas ne tik valgiaraštis, bet ir švediško stalo principas – kad vaikai patys į savo lėkštes galėtų įsidėti maisto. Pastarąjį pasiūlymą vaikai vertina įvairiai.
Ką valgė vaikai?
Sriubos
Vištienos sultinys su makaronais
Trinta brokolių sriuba su moliūgų sėklomis
Sultinys su jautiena ir daržovėmis
Morkų sriuba
Pagrindiniai patiekalai ir garnyrai
Jautienos troškinys su pomidorais
Maltiniai (jautiena/kiauliena) su grikiais ir daržovėmis
Menkė su ryžiais ir daržovėmis
Varškėčiai su trintomis uogomis
Makaronai su vištiena
Desertai, užkandžiai
Čija pudingas
Braškinis glotnutis
Burokėlių pyragas
Saulėgrąžų chalva
Sausainiai
Labiausiai vaikams patiko sultinys su jautiena ir daržovėmis; varškėčiai su trintomis uogomis bei jautienos troškinys su pomidorais; braškinis glotnutis bei saulėgrąžų chalva.
„Mane nustebino, kad vaikai yra labai profesionalūs degustuotojai, jie analitiškai įvertino patiekalus, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Fizinio aktyvumo ir mitybos skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas. – Jeigu vaikui nepatiko garnyras patiekale, galima jį čia pat pakeisti kitu.“
Bus atsižvelgiama į labiausiai sutapusias pastabas ir pagal jas keičiamas valgiaraštis.
Toks eksperimentas buvo atliekamas pirmą kartą.
Pasak A. Kranausko, tokių sveikų patiekalų dienos pietų kaina turėtų svyruoti apie 2 eurus.
„Neįmanoma visų norų patenkinti, bet kiek įmanoma padaryti kuo geriau. Prie to prisidėjo daug žmonių ir visi pasakydami savo nuomonę kažkuriuo būdu padės patobulinti valgiaraštį, – kalbėjo valgiaraštį progimnazijos moksleiviams sudariusi maisto specialistė Aida Matulevičiūtė.
– Vienas iš kritinių dalykų sudarant valgiaraštį buvo gruzdintas maistas – svarbu, kad jo nebūtų. Taip pat atsižvelgta į maisto saldumą, sūrumą; atsisakoma, perteklinių riebalų, transriebalų, hidrintų riebalų ir kt.“
Specialistų sudarytas ir vaikų patobulintas valgiaraštis planuojamas būti sukurtas iki gruodžio 31 dienos ir patalpintas į Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapį. Jis bus prieinamas viešai.