Į šį sąrašą be kita ko įtraukti rauginti kopūstai ir marinuoti agurkai.
Rauginti kopūstai daugeliu atžvilgiu yra sveikas produktas, tačiau jų vartojant per daug organizme gali padidėti druskos kiekis, o tai savo ruožtu gali sukelti gastrito paūmėjimą, vandens ir druskų apykaitos sutrikimus, o žmonėms, sergantiems tulžies pūslės uždegimu ir dvylikapirštės žarnos ligomis, gali pablogėti savijauta.
Marinuoti agurkai, ekspertų nuomone, gali dar labiau pakenkti organizmui nei sūdyti produktai. Kadangi agurkai marinuojami karštu skysčiu, jie netenka daugelio vitaminų ir mikroelementų. Gydytojai nerekomenduoja marinuotų agurkų sergantiems skrandžio ir žarnyno ligomis, tulžies pūslės uždegimu. Be to, jie kenkia dantims ir erzina skrandžio gleivinę.
Mandarinai taip pat priskiriami prie produktų, kurie gali pakenkti sveikatai. Nepaisant to, kad šie oranžiniai vaisiai turi labai daug vitamino C, juos reikia valgyti itin atsargiai, nes jie laikomi vienais iš stipriausių alergenų. Juose taip pat yra daug cukraus, tad jie nerekomenduojami diabetikams. Be to, jų sultys labai erzina skrandžio gleivinę.
Ne visada naudingi ir mėsos sultiniai, nors žiemą dauguma mūsų mėgstame sočias tirštas sriubas. Iš mėsos į sultinį patenkančios medžiagos gali sudirginti nervų ir širdies bei kraujagyslių sistemą. Specialistai primena ir apie tai, kad mėsos sultiniai nerekomenduojami turint kepenų, kasos problemų (sergant tulžies pūslės uždegimu, kasos uždegimu), sergant dvylikapirštės žarnos ir skrandžio ligomis.
Dar vienas pavojingas produktas žiemą – žalios lapinės salotos, kurias valgome tikėdamiesi gauti daug vitaminų. Specialistai nurodo, kad šiltnamiuose per šalčius auginami žalumynai yra gausiai tręšiami, taip pat ir įvairiomis cheminėmis trąšomis. Ypač daug medžiagų sugeria laiškiniai svogūnai ir lapinės salotos. Žalumynus būtina itin kruopščiai nuplauti, o dar geriau – kokia 40 min. mirkyti virintame vandenyje, kad nuodingas medžiagas jie išskirtų į vandenį. Medikai įspėja, kad žiemą neverta per daug žavėtis salotomis iš žalumynų.