Dažniausiai griebiamasi vitamino C – pastarasis žinomas kaip antioksidantas, galintis pagerinti natūralią organizmo apsaugą, geležies pasisavinimą ir mažinti nuovargį.

„Visi vis dar tiki, kad jis tiesiogiai stiprina imuninę sistemą, bet taip tikrai nėra. Jis gali palaikyti imuninę sistemą ir gali padėti išvengti komplikacijų sergant įvairiomis peršalimo, gripo ligomis“, – sakė „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Tačiau naujausias švedų tyrimas nuo vitaminų lentynos privers atsitraukti. Teigiama, kad antioksidantai – vitaminas C ir E, gali paskatinti vėžį.

„Tai, kad antioksidantai gali skatinti angiogenezės vystymąsi, tai tikrai nustebino, mes šito nežinojome, tokio mechanizmo“, – kalbėjo Nacionalinio vėžio instituto molekulinės onkologijos laboratorijos vedėjas Kęstutis Sužiedėlis.

Kęstutis Sužiedėlis

Angiogenezė – tai procesas, kurio metu auga naujos kraujagyslės.

„Perteklinis vitaminų vartojimas gali skatinti angiogenezę, o yra žinoma, kad formuojantis navikams, angiogenezė irgi yra skatinama. Su angiogenezės skatinimu jau susiformavus navikams, yra susijęs vėžinių ląstelių plitimas. Iš čia tokios išvados ir išėjo, kad vitaminų vartojimas gali skatinti vėžio vystymąsi ir vėžio plitimą“, – sakė K. Sužiedėlis.

Nors Nacionalinio vėžio instituto ekspertai liko nustebinti, bet sako, kad šios išvados nėra tiesioginės.

„Šis naujas švedų tyrėjų nustatytas mechanizmas vėžį galėtų veikti tada, kai jau yra susiformavę nedideli navikai“, – kalbėjo K. Sužiedėlis.

Vaistinė

Mokslininkų vertinimu, išbraukti vitaminų C ir E iš raciono nereikia – priešingai, taip galime tik nualinti imuninę sistemą. O tam tikroje stadijoje jie kaip tik padeda kovoti prieš vėžį.

„Šitame procese, kai ląstelės iš ne vėžinių ima virsti į vėžines, kaip tik labai gerai būtų, kad imuninė sistema gerai funkcionuotų. Todėl vartojami vitaminai kaip tik gali padėti“, – sakė pašnekovas.

Specialistai kalba ir apie kitus negalavimus, kokia rizika gali kilti vitaminais piktnaudžiaujant. Ir priduria, kad maisto papildus reikia vartoti tik tada, kai jų trūksta, ir jaučiamės prastai.

„Jei vitaminas C būtų perdozuotas, jis yra tirpus vandenyje ir bus pašalintas su šlapimu, bet kelia inkstų akmenligės riziką“, – sakė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas.

Tuo metu vitamino E pagrindinė savybė yra skystinti kraują ir plėsti kraujagysles, dėl to yra labai svarbu jo neperdozuoti. Vaistininkės E. Ramaškienės teigimu, manoma, kad jei vitaminas E vartojamas didelėmis dozėmis, daugiau nei 300 mg, gali kilti prostatos vėžio rizika.

Tad svarbiausia – aukso vidurys, subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas. Ekspertai pataria nuolat stebėti sveikatą ir tikrintis profilaktiškai. Ypač, jei šeimoje jau yra vėžinių susirgimų.'

LNK Žinių reportažą rasite čia: