Imuniteto stiprinimui reikia mažiausiai mėnesio

„Būtų naivu tikėtis, kad vos pradėjus vartoti vitaminus, mes iškart pasijusime geriau. Norint sustiprinti imunitetą, ypač jeigu šis yra nusilpęs, vitaminus reikia vartoti reguliariai, kasdien. Tam prireiks disciplinos ir įpročio. Pavyzdžiui, kasdien vartojamo vitamino C poveikį galime pastebėti praėjus 4 savaitėms, vitamino D – po 4–6 savaičių, o žuvų taukų įsisavinimui gali prireikti mažiausiai 6 savaičių“, – įvardija vaistininkė G. Kruopytė, pridurdama, kad dar šiandien pradėję stiprinti imunitetą, rugsėjį galėsime saugiau pasitikti peršalimo ligų sezoną.

Gabija Kruopytė

Kad mityba „nepakištų kojos“ vitaminų įsisavinimui

Mitybos įpročiai gali turėti įtakos netgi reguliariai vartojamų vitaminų įsisavinimui. Vaistininkė pataria atsižvelgti į porą kriterijų: ar vitaminas yra tirpus riebaluose ir kuriuo paros metu jį vartojate.

„Vitamino D mūsų organizmui greitai pritrūksta, o norint pasipildyti jo atsargas, prireikia daug laiko. Ir, visgi, jeigu vartojate šį vitaminą neteisingai, rezultatų galite laukti žymiai ilgiau. Dažniausia klaida – jo vartojimas „tuščiu skrandžiu“. Vitaminą D patariama vartoti valgio metu, nes jis yra tirpus riebaluose, ir būtent su maistu įsisavinamas lengviau“, – pataria vaistininkė G. Kruopytė.

Apie nusilpusį imunitetą išduoda ir virškinimas

Imuninė sistema ir žarnynas yra glaudžiai susiję tarpusavyje, pasakoja vaistininkė. Todėl, anot jos, norint palaikyti atsparią imuninę sistemą pirmiausia reikėtų pasirūpinti savo žarnyno veikla.

„Būtent žarnyne telkiasi iki 70 proc. visų mūsų imuninių ląstelių, kurios atsakingos už stiprų imunitetą. Pavyzdžiui, čia būtent pirmiausia patenka didžioji dalis ligas sukeliančių ląstelių, dar kitaip vadinamų – patogenų. Tad jeigu norime, kad mūsų imuninė sistema būtų jiems atspari, svarbu palaikyti ir stiprų žarnyno mikrobiotą – t. y. kad čia gerųjų bakterijų visada būtų daugiau nei patogenų. O tam gali pagelbėti papildomai vartojamos maistinės skaidulos – prebiotikai. Jie sukuria palankią terpę probiotinėms bakterijoms, kurios kovoja su patogenais“, – pasakoja G. Kruopytė.

Evelina Zykienė

„Camelia“ vaistininkės Evelinos Zykienės teigimu, nusilpusi imuninė sistema simptomų forma siunčia signalus, kad ji nėra pajėgi apsisaugoti nuo kenksmingų išorės veiksnių, galinčių neigiamai paveikti sveikatos būklę.

„Jeigu kamuoja pasikartojančios peršalimo ligos, infekcijos, pūslelinė, alerginės reakcijos, jūsų oda yra suskilinėjusi ir blyški, nuolatos jaučiate nuovargį, silpnumą ir galvos skausmus, tai reikėtų laikyti organizmo siunčiamu signalu apie nualintą imunitetą. Kartu tai yra ir kvietimas imtis sveikatos stiprinimo veiksmų neatidėliotinai“, – pranešime žiniasklaidai teigia E. Zykienė.

Svarbiausi vitaminai imunitetui

Vitaminas D. Kai organizmui imta trūkti šio vitamino, mes esame labiau pažeidžiami peršalimo ir kitų virusinių ligų. Reguliarus vitamino D vartojimas gali ne tik padėti apsisaugoti nuo ligos, bet ir palengvinti ligos simptomus, o pasveikus – greičiau atsisveikinti su nuovargiu.

Vitaminas C. Jis ne tik stimuliuoja imuninę sistemą, bet ir saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų bei pažaidos, palaiko normalią energijos apykaitą, stiprina nervų sistemą ir sumažina pervargimo jausmą. Vaistininkė pataria rinktis liposominės formos vitaminą C, nes ši padės lengviau jį įsisavinti.

Žuvų taukai. Jie prisideda prie imuninės sistemos stiprinimo ir padeda organizmui kovoti su virusais. Taip pat jie naudingi siekiant palaikyti normalią smegenų ir širdies veiklą.

Penkios galimybės sustiprinti imunitetą

E. Zykienė išskyrė 55 svarbiausius imunintetui veiksnius.

1. E. Zykienė pataria pradėti nuo miego-poilsio režimo sureguliavimo. Reikėtų kasdien eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu: taip organizmas patirs mažiau streso ir pagerės miego kokybė.

2. Organizmo imuninę sistemą stiprins ir užsiėmimas sau patinkančia veikla, kuri padės atitrūkti nuo darbų ir mažins jaučiamą įtampą, stresą, nerimą.

3. Pasak vaistininkės, nemažiau svarbu yra sveikai ir subalansuotai maitintis bei taip organizmui suteikti bent dalį reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų, mineralų dienos dozės. Į kasdienį mitybos racioną reikėtų įtraukti po 300–400 g sezoninių daržovių ir tris vaisius. Gazuotus gėrimus pakeisti vandeniu, atsisakyti pridėtinio cukraus, perdirbtų mėsos gaminių, pusgaminių, vartoti natūralų maistą.

4. Užsiimti fizine veikla – dar vienas įprotis, kurį reikėtų ugdyti. Reguliari fizinė veikla ne tik pagerins nuotaiką, bet stimuliuos imunitetą ir greitins makrofagų – ląstelių, atakuojančių į organizmą patenkančius virusus ir bakterijas – gamybą.

5. Vaistininkė rekomenduoja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. Tai padaryti padės paprasti užsiėmimai: ėjimas į darbą ar parduotuvę pėsčiomis, važinėjimas dviračiu, pasivaikščiojimai miške ar pažintinių takų ir parkų aplankymas.

Brigita Šitkauskienė

Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikos vadovė, gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė prof. Brigita Šitkauskienė taip pat išvardijo 5 labiausiai imunitetą stiprinančius dalykus. Tai:

1. Subalansuota mityba;
2. darbo ir poilsio režimas;
3. fizinis aktyvumas;
4. lėtinių ligų priežiūra;
5. rūpinimasis savimi ne tik susirgus, o ištisus metus.

„Visa tai stiprina mūsų imunitetą ar palaiko jo gerą būklę, o prireikus padeda jam kovoti su ligos sukėlėjais“, – pataria gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė prof. Brigita Šitkauskienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją