Apie tai, kada moterims šie simptomai gali nepasireikšti ar būti švelnesni, galite paskaityti čia.

O šįkart – antra pokalbio dalis, apie tai, kas sukelia nemaloniuosius menopauzės simptomus ir kaip jų būtų galima išvengti.

Kaip veikia hormonai per menopauzę?

Gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė pasakojo, kad menopauzės simptomai susiję su estrogenais.

„Mums atrodo, kad estrogenas yra toks lytinis hormonas, kuris atsakingas vien už lytinius požymius, plaukuotumą, vaisingumą ar dar kažką. Bet iš tiesų estrogenas eina į mūsų ląstelę ir skatina baltymų gamybą.

Mūsų ląstelės gamina įvairių baltymų. Būtent dėl to tie [menopauzės] simptomai yra tokie išsibarstę organizme.

Žinoma, kad estrogenai yra atsakingi už kaulų tvirtumą, bet jie lygiai taip pat atsakingi ir už raumenų tvirtumą, ir už sąnarių tvirtumą. Net oda, plaukai priklauso nuo estrogenų“, – pastebėjo gydytoja.

Pasirodo, estrogenai turi receptorių netgi smegenyse, taigi, pasak laidos „Sveikatos receptas“ dalyvės, jie atsakingi ir už nuotaiką, ir už seratonino gamybą, netgi už dopaminą, skatinantį siekti tikslų. Taip pat estrogenai atsakingi už seksualinį elgesį ir už libido.

Evelina Nevardauskaitė Rudzikienė, Fausta Marija Leščiauskaitė

Gydytoja pasakojo, kad pakaitiniai estrogenai dažnai gaminasi riebaliniame audinyje. Tai – specifinis riebalinis sluoksnis po bamba, šiek tiek virš sėdmenų. Tad natūralu, kad tose vietose moterims gali kauptis riebalai.

Dėl estrogenų pokyčių menopauzės metu gali suprastėti plaukų, odos būklė, sumažėti gleivinių drėgmė, todėl išsausėja akys, burna arba lytinės lytinė gleivinė.

Per menopauzę mažėja ir kitų hormonų, pvz., testosterono, laikomo vyrišku hormonu, kiekis.

Moteryse testosteronas atsakingas jėgą, už norą kažko siekti. Todėl staiga būna, kad moteris sako: „Aš nebesijaučiu tokia savimi užtikrinta“

gydytoja endobiogenikė Evelina Nevardauskaitė Rudzikienė

„Moteryse testosteronas atsakingas jėgą, už norą kažko siekti. Todėl staiga būna, kad moteris sako: „Aš nebesijaučiu tokia savimi užtikrinta“. Taigi, keičiasi netgi mūsų smegenys. Jos reaguoja į mūsų hormonų pokyčius“, – paaiškino gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.

Išsibalansuoja termometras galvoje

Vienas dažniausiai įvardijamų menopauzės simptomų yra karščio bangos.

„Karščio bangos yra labai įdomus dalykas. Mūsų galvoje yra toksai termometras, kuris mano, kad dabar mums šalta ir reikia jungti šildymą, o dabar karšta ir reikia vėsinti.

Būtent dėl hormoninio pokyčio to termometro, kuris yra galvoje, jautrumas išsiderina.

Yra įvairių rodymų, nuo kokių hormonų jis priklauso. Dabar galvojama, kad ne vien tik estrogenų kritimas, bet netgi vyriškų hormonų kritimas išderina tą termometrą ir todėl staiga užeina tos karščio bangos: jos gali užeiti dieną, gali užeiti naktį – tai yra tikrai problema, kurią sunku nupasakoti tam, kas to nėra patyręs“, – neabejojo gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.

Evelina Nevardauskaitė Rudzikienė

Ji pridūrė, kad karščio bangas gali sukelti ne tik menopauzė, bet ir įvairūs kiti hormoniniai išsibalansavimai.

Problemą gali padėti išspręsti įvairūs mikroelementų papildai: cinkas, vitaminas B6, estrogenų, testosterono papildai.

Gydytoja pasakojo, kad jau sukurta vaistų, padedančių numalšinti šį simptomą. Šie vaistai jau registruoti ir Lietuvoje, bet dar nėra parduodami mūsų šalyje.

Papildus rekomenduojama pradėti gerti prieš menopauzę

Gydytoja patikino, kad menopauzės simptomus gali sumažinti tik tinkamai parinkti maisto papildai.

„Problema su papildais yra tokia, kad arba yra neaiškus gamintojas, taip pat reikia labai žiūrėti, kad tai būtų tikrai tinkama medžiaga, arba yra kita problema, kad dozė yra nepakankama“, – pastebėjo gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.

Labai svarbu, pasak medikės, pradėti papildus vartoti laiku.

Tas ėjimas į menopauzę trunka apie 10 metų. Skirtingame etape bus skirtingos problemos

gydytoja endobiogenikė Evelina Nevardauskaitė Rudzikienė

„Tas ėjimas į menopauzę trunka apie 10 metų. Skirtingame etape bus skirtingos problemos. Dėl to kiekvieną kartą kviečiu bandyti atpažinti, ar tai tikrai yra estrogeno problema, o gal kitų hormonų problema ir pagal tai atrinkti papildus.

Estrogenų palaikymą tikrai galima daryti. Rekomenduojama, kai jau prasideda kažkokie ciklo trikimai, pradėti palaikyti estrogenų gamybą. Būtent tokiu atveju estrogenų papildai gali turėti gerą efektą. Reikia nelaukti, kada jau bus pasibaigusios mėnesinės ir staiga pradėti estrogenus vartoti, o juos vartoti būtent tada, kai vyksta gamyba, kad paskatintume ją arba nukreiptume optimalia veikla, subalansuota konkrečiam organizmui“, – patarė gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.

Svarbu įsiklausyti į organizmą

Gydytoja pasakojo, kad galima bandyti gerti ir fitopreparatus. Tai yra žoliniai preparatai – išgrynintos, standartizuotos vaistinės medžiagos. Tokie papildai dažniausiai skiriami gydytojų fitoterapeutų.

Laidos viešnia pasakojo, kad ji pati, kaip endobiogenikos specialistė, maišo specialias tinktūras iš fitopreparatų, kurias pritaiko kiekvienai savo pacientei individualiai.

Evelina Nevardauskaitė Rudzikienė

„Endobiogenikos būdu aš galiu pamatuoti ir įvertinti žmogaus vidinę aplinką. Mes darome kraujo tyrimus ir pagal tai pažiūrime, kokia yra problema.

Estrogenų pakėlimui naudojami šalavijai – jie turbūt geriausiai žinomi ir plačiausiai vartojami. Yra ir įvairių kitų medžiagų, kurios yra naudojamos: vyriškiems hormonams naudojami įvairūs ženšenio preparatai, naudojama maca (peruvinė pipirinė, – red. past.) progesterono palaikymu, raskila ir kitos medžiagos.

Bet šios medžiagos skirtos tiktai kiaušidžių palaikymui. Menopauzės metu hipofizė – tokia liauka, kuri yra mūsų smegenyse, – staiga nebesusikalba su kiaušidėmis arba nustoja kalbėtis ir kiaušidės nebeturi stimuliacijos ir jų veikimas „nusiima“. Todėl kartais reikia būtent dirbti su hipofizės liauka ir jos jos veikimą šiek tiek paskatinti“, – paaiškino gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.

Menopauzės metu hipofizė – tokia liauka, kuri yra mūsų smegenyse, – staiga nebesusikalba su kiaušidėmis arba nustoja kalbėtis ir kiaušidės nebeturi stimuliacijos

gydytoja endobiogenikė Evelina Nevardauskaitė Rudzikienė

Medikė siūlė įsiklausyti į savo organizmą, kuris pats paprastai pasufleruoja, ko jam labiausiai reikia. Vienoms būna, kad staiga atsiranda potraukis šalavijui, o kitoms reikia melisos, kuri taip pat turi švelnų estrogeninį veikimą.

Gydytoja paragino moteris dėl menopauzės simptomų kreiptis į savo gydytoją ginekologą.

Nusprendus rinktis hormoninius preparatus labai svarbu įvertinti onkologinių ligų riziką, nes kai kurie hormonai skatina vėžio atsiradimą.

Gydytoja siūlė pagalvoti apie bioidentiškus hormonus.

„Šiuolaikiniai bioidentiški hormonai yra labiau priimtini moters organizmu, jie vis panašesni į tuos tikruosius estrogenus, dėl to jų veikimas yra žymiai švelnesnis ir natūralesnis“, – teigė gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)