Pataria neužmiršti valgymo režimo

Pasak dr. E. Gavelienės, žmogaus organizmas ypatingas tuo, kad visų maistinių medžiagų reikia kasdien, nesvarbu, koks metų sezonas. Bet vasarą galime gauti maisto produktų, itin turtingų mineralinėmis medžiagomis.

Gydytojos dietologės teigimu, vasarą labai svarbu neužmiršti valgymo režimo, nesvarbu, atostogaujame, dirbame ar esame išvykę.

„Valgymo režimas turi būti dienotvarkės dalimi, jį reikėtų išlaikyti. Žinoma, kai labai karšta, dienos metu nėra būtina valgyti labai sotų maistą, tačiau bent kažkokį, nors ir lengvesnį maistą, jis turėtų būti suvalgomas tuo pačiu metu“, – kalbėjo pašnekovė.

Panevėžio turguje – pirmosios lietuviškos daržovės

Anot dr. E. Gavelienės, vasarą gydytojai dietologai sulaukia klausimo, kaip prisivalgyti daržovių ir vaisių tiek, kad užtektų visiems metams.

„Turiu nudžiuginti ir nuliūdinti. Prisivalgyti užtektinai nepavyks, bet šio sezono metu reikėtų išnaudoti gamtos duotą galimybę daržovių, vaisių ir uogų prisirinkti ir, ko nespėjome suvalgyti, užšaldyti, taip paruošti žiemos sezonui, kai tų maistingų produktų turėsime mažiau“, – sakė gydytoja dietologė.

Koks maistas vasarą yra vertingiausias?

Vieno „superprodukto“, kuris turėtų visas reikiamas maistines medžiagas, nei tarp daržovių, nei tarp vaisių nėra. Tačiau, pasak gydytojos, tai netgi gerai, nes turime galimybę ragauti įvairius skonius, o kartu organizmą aprūpinti vitaminais.

„Jei pažiūrėtume detaliau į kiekvieną grupę, tai miško uogos, mūsų sodų uogos, juodieji serbentai, tuoj pat galėsime rasti mėlynių, aviečių – šios uogos priskiriamos tam supermaistui. Jų įtraukimas į mitybą iš tiesų mūsų racioną labai praturtina“, – sakė dr. E. Gavelienė.

Edita Gavelienė

Daržoves turėtume valgyti kuo įvairesnių spalvų – tamsiai, šviesiai žalios, violetinės, oranžinės, geltonos ir panašiai. Visos spalvos organizmui duoda skirtingas maistines medžiagas, antioksidantus, flavanoidus, jos padeda stiprinti imunitetą.

Pataria išmokti valgyti mažiau gyvūninės kilmės maisto

O ar yra tokių maisto produktų, kurių vasarą turėtume vengti? Pasak gydytojos, visa mityba turi būti orientuota į visavertiškumą. Mokslininkai yra suskaičiavę, kad visavertis racionas yra sudarytas iš 2/3 augalinės kilmės maisto ir trečdalio gyvūninės kilmės maisto.

Gyvūninės kilmės maistas yra riebesnis ir sotesnis. Vasaros sezoną, pasak gydytojos, turime puikią progą išmokti valgyti daugiau daržovių ir mažiau gyvūninės kilmės produktų.

Viduržemio jūros dieta

„Tas kelias atostogų savaites galima išnaudoti naujų įpročių formavimui. Būtent tada, kai galva švaresnė nuo kasdienės įtampos, būtų šaunu pasirūpinti savo kūnu. Tai, kad atsikeliame vėliau, kad diena šiek tiek kitokio ritmo, tai neturėtų mums trukdyti atsiminti valgymo proceso“, – sakė pašnekovė.

Antra, vasarą itin svarbu nepamiršti pakankamo vandens kiekio, taip pat, kad maistas karštame ore genda greičiau. Todėl laikyti maistą išvykose reikia itin atsargiai.

Braškės Kalvarijų turguje

„Dirbant lauke ant saulės visų pirma reikia turėti pakankamai vandens ir nuo saulės apsaugančio kremo. Valgyti reikėtų daug skysčių turinčius vaisius, uogas, salotas. Bet svarbiausias dalykas tai turėti pakankamą vandens kiekį“, – sakė dr. E. Gavelienė.

Jei prakaitavimas didelis, vandenį reikėtų pasirinkti su mineralais.

„Jei žmogus kelias dienas valgo tik lengvesnį maistą, vaisius ir daržoves, jokios žalos tikrai nebus. Išlaikant valgymo režimą bus kaip tik didesnė nauda. Visgi mums reikalingi ir riebalai, ir baltymai, todėl po tų poros dienų turėtume valgyti ir sunkesnį maistą“, – kalbėjo pašnekovė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją