Plačiau šia tema kalbėjo Antakalnio poliklinikos Priėmimo skyriaus vedėja, šeimos gydytoja Malgožata Puzelevič.

– Kaip gali įvykti, kad herpesas atsiranda trečią kartą per mėnesį?

Susiję straipsniai

– Mūsų pacientams tai ganėtinai dažna situacija, kadangi gyvenimas ne tik bėga į priekį – jis šuoliuoja. Visa tai išsekina mūsų imuninę sistemą, kas jį ir išprovokuoja. Tai rodo, kad reikia sustoti ir kažką pakeisti.

– Koks tai virusas apskritai ir kuo jis pavojingas?

– Lūpų pūslelinę sukelia Herpes simplex virusas, kuris skirstomas į du tipus: pirmą ir antrą. Pirmasis atsakingas už lūpų pūslelinę, antras – už lytinių organų pūslelinę. Jeigu kalbame apie lūpų pūslelinę, tai orientuojamės į Herpes simplex pirmojo tipo virusą. Virusu dažniausiai užsikrečiama kontaktiniu būdu. Jis ypatingas tuo, kad užsikrėtus vieną kartą, jis išlieka visą gyvenimą mūsų organizme. Jis apsigyvena nerviniuose mazguose. Ten tiesiog „tupi“, kol sulaukia jam palankaus laiko.

– Kai jis pradeda kilti ant lūpos, galima net justi – lūpa pradeda tvinkčioti, tai minučių klausimas, kada jis iškyla. Sakote, kad jis apsigyvena mūsų kūne, o kada jis iškyla? Kas tam turi įtakos?

– Kaip ir minėjau, jo prabudimą išprovokuoja imuninės sistemos nusilpimas. Pavasaris yra labai geras laikas virusui atgyti. Imuniteto susilpnėjimą lemia ir vitaminų trūkumas.

– Kaip gydyti šį erzinantį ir besikartojantį dalyką?

– Jeigu jis iškyla, kaip jūs ir sakėte, trečią kartą per mėnesį, rekomenduočiau griebtis vaistų, o ne tik užkirsti kelią kontaktui. Reikėtų vartoti vaistus pagal tam tikrą schemą. Jeigu matome, kad, pavartojus vaistų, virusas vis tiek iškyla ganėtinai dažnai, turime ilgalaikį gydymą, kuris padeda kuo labiau nuslopinti virusą mūsų organizme.

Lūpų pūslelinė
Lūpų pūslelinė
FOTO: Shutterstock

– Ar įmanoma šio viruso kažkaip išvengti? Ar jis nesunaikinamas? Su virusais dažniausiai kovojama skiepais.

– Skiepų šiuo atveju – būtent nuo lūpų pūslelinės – neturime, tačiau jos galima išvengti. Jeigu matome, kad žmogus turi lūpų pūslelinę, turime vengti atviro kontakto su juo. Tai reiškia, kad jokių bučinių, bendrų rankšluosčių, atsigerimų iš tos pačios stiklinės ir panašiai.

– Iš jūsų praktikos, kokio amžiaus žmonės turi šį virusą?

– Dažniausiai tai yra darbinio amžiaus žmonės, kurie nuolat skuba. Tačiau dabar virusą turi ir vaikai, nes tėvai juos užkrečia bučiuodami.

– Kaip stiprinti organizmą, kad šio viruso nebeturėtume?

– Miegoti tiek, kiek reikia – nuo 8 iki 10 valandų per parą. Sveikai maitintis, vartoti kuo daugiau skysčių, būti gryname ore. Taip pat svarbūs vitaminai D ir C.

Visą LNK žinių reportažą galite pamatyti čia:

Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės