Dažnu atveju reikia skubiai kreiptis pagalbos į medikus, tačiau kartais lėtinį pykinimą galima palengvinti ir pasitelkus paprastas priemones ar net fizinius pratimus.

„Pykinimo priežasčių gali būti įvairių, pavyzdžiui patyrus galvos traumą ar infekcijos sukeltus smegenų pažeidimus, insultą. Taip pat ūmus pykinimas su karščiavimu, pilvo skausmais, bendru kūno silpnumu gali signalizuoti apie kepenų, kasos pažeidimus, tulžies akmenis, gastroenteritą, įvairias infekcijas. Vaikus esant vidinės ausies uždegimui arba dėl slogos užgulus Eustachijaus vamzdžiui, taip pat gali pykinti. Šiais ir panašiais atvejais derėtų kuo greičiau kreiptis į gydytojus, ypač jeigu pykinimą lydi apjuosiantis skausmas pilve, sukeliantis kankinantį, daugkartinį vėmimą“, – įspėja M. Lukštaraupis.

Užsupo – kas slypi po šiuo diskomforto jausmu?

Tačiau pykinti gali skrendant lėktuvu, plaukiant laivu ar net važiuojant automobiliu. Tokiose situacijose pykinimą sukelia vestibulinio aparato dirginimas, kitaip tariant, akių siunčiamas signalas ir kūno padėties pojūčiai nesutampa ir dėl to gali svaigti galva, pykinti. Anot vaistininko, supimo ligos simptomus gali sumažinti imbieras, mėtos. Vaistinėje galima įsigyti kapsulių su imbiero milteliai, taip pat būklė palengvėja kramtant džiovintus imbiero gabaliukus arba geriant imbiero šaknies nuoviro arbatą: supjaustytus imbiero šaknies griežinėlius reikia pavirti 10 minučių.

„Imbieras padeda esant silpnumui, tonizuoja ir padeda geriau jaustis, mažina diskomforto ir supimo pojūtį keliaujant, taip pat padeda palaikyti normalią virškinamojo trakto veiklą“, – sako vaistininkas.

Pusiausvyros aparato sutrikimais dažnai skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės. Jiems svaigsta galva, pykina – atrodo, kad viskas aplinkui sukasi, žemė slysta iš po kojų. Anot vaistininko, taip nutinka dėl kalcio kristalų, kurie su amžiumi atitrūksta ir nusėda vidinėje ausyje esančioje pusiausvyrą reguliuojančioje sistemoje. Tokiais atvejais reikia kreiptis į gydytojus.

Marius Lukštaraupis

Pusiausvyros aparato sutrikimai nėra vienintelė lėtino pykinimo, o kartais ir vėmimo priežastis. Štai kelios pagrindinės:

Apsinuodijimas maistu. Suvalgius sugedusio ar mikroorganizmais užteršto maisto, gali prasidėti infekcija. Tokiaisatvejais ne tik pykina ir vemiama, bet ir viduriuojama, jaučiamas bendras silpnumas ir skausmas pilve. Vaistininkas pataria konsultuotis su specialistais, gerti daug vandens, vartoti adsorbentus – aktyviosios anglies tabletes, preparatus su diosmektitu, silikageliu ir pan., jie iš virškinimo sistemos sugeria toksines medžiagas. Jeigu skrandžio motorika sustojo, jaučiami nesunkūs virškinimo sutrikimai, tuomet padėti gali ir fermentai, kurie atstato virškinimo funkciją.

Neteisingas vitaminų ar maisto papildų vartojimas. Vaistininkas M. Lukštaraupis sako, kad savaime maisto papildai nesukelia prastos savijautos, bėda, kad nemažai žmonių daro klaidą juos vartodami netinkamu metu. „Vitaminus ir maisto papildus, kaip ir daugelį vaistų, reikia vartoti su maistu ar iškart po valgio. Mat tabletė ar kapsulė dirgina tuščią skrandį, todėl gali atsirasti pykinimo jausmas, padidėti seilėtekis“, – sako M. Lukštaraupis.

Pykinimas

Alergija maistui. Ją gali sukelti įvairūs produktai, pavyzdžiui pienas, kiaušiniai, žemės riešutai, javai, kuriuose yra gliuteno, žuvis, vėžiagyviai, soja ir t. t. Alergiją gali išduoti skausmas, sutrikęs virškinimas ir diskomfortas pilve, pykinimas, odos bėrimas.

Nesaikingas alkoholio vartojimas. Iš pradžių svaigieji gėrimai smegenis veikia slopinamai, tačiau padauginus alkoholio, daugeliui žmonių prasideda mieguistumas, pykinimas ar galvos svaigimas. Tokiu atveju sveikatos specialistas siūlo preparatus nuo pykinimo, galvos skausmo bei elektrolitus, kurie atstato naudingųjų medžiagų balansą organizme.

Pykinimą ar vėmimą sukelia ir apsinuodijimas nikotinu, pavyzdžiui neteisingai ar per gausiai vartojant nikotininius pleistrus ar kramtomąsias gumas.

Nėščiųjų pykinimas. Apie 70–80 proc. besilaukiančių moterų pykina. Paprastai ši savijauta prasideda maždaug 6 nėštumo savaitę ir stipriausiai jaučiama per pirmą nėštumo trimestrą. Įprastai pykinimas nekenkia nei motinos, nei vaisiaus sveikatai, tačiau tokia būsena labai vargina. M. Lukštaraupis pataria valgyti mažomis porcijomis, pavalgius pailsėti ir leisti ramiai suvirškinti maistą. Daug kam padeda imbieras.

Rytinis pykinimas

Stresas ir nerimas. Pasikartojantis pykinimas gali būti ir reakcija į aplinkos ar emocinius stresorius. Anot M. Lukštaraupio, su stresu susidūręs organizmas mobilizuojasi ir visą energiją skiria išlikimo taktikai – sprukti, kovoti arba sustingti. Pasikeičia kvėpavimo dažnis, širdies dūžių dažnis, kraujotaka nukreipiama į raumenis, kad juos prisotintų deguonimi. O tuo metu išgyvenimui nebūtina virškinimo sistema atjungiama, kad nenaudotų energijos.

„Sudėtingose stresinėse situacijoje turbūt esate pajutę, kad skrandis tarsi sustoja, darosi sunku kvėpuoti, apima blogumo, pykinimo jausmas. Tai normali organizmo reakcija į stresą, gyvybei pavojų keliančią situaciją. Tačiau kitas reikalas, kai žmogus patiria lėtinį stresą, ilgalaikį nerimą, kurie kaip ir depresija gali sukelti pykinimą. Todėl svarbu atrasti ir išmokti būdų, kaip nurimti – atlikti kvėpavimo pratimus, stebėti ir suprasti, kas vyksta su kūnu, naudoti meditacijos ar dėmesingumo praktikas“, – sako vaistininkas.

Nurimti ir apmalšinti pykinimo jausmą padeda ir ramunėlių arbata ar preparatai su vaistinių ramunių ekstraktu. Ramunėlių žolelės padeda atsikratyti pykinimo raminant skrandį ir atpalaiduojant lygiuosius raumenis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)