„Deja, mes gyvename aplinkoje, kur natūralių medžiagų labai nedaug. Nugriovę seną rąstinį, nedažytą ir neimpregnuotą, namą galėtume panaudoti jo medieną kūrenimui ar laužui, tačiau to negalėtume pasakyti apie dažytą ir perdažytą namą, rašoma pranešime spaudai.
Degindami tokias dažytas lentas ar lango rėmus galime labai užteršti aplinką ir pakenkti savo, artimųjų ar kaimynų sveikatai. Neatsitiktinai Aplinkos oro apsaugos įstatymas draudžia deginti tokias atliekas ne tam skirtuose specialiuose įrenginiuose, o to įstatymo nesilaikantiems yra numatytos baudos“, – atkreipia dėmesį pavojingąsias atliekas tvarkančios bendrovės „Toksika“ vadovas Arūnas Dirvinskas.
Anot jo, krosnyse ar laužuose deginant kas papuola, į aplinką išmetamos sveikatai pavojingos kietosios dalelės, azoto ar sieros dioksidai, sunkieji metalai ar dioksinai, tai gali sukelti įvairaus pobūdžio negalavimų ar net rimtai apsargdinti – nuo kvėpavimo takų sudirginimo iki rimtų plaučių ligų ar net apsinuodijimo toksinėmis medžiagomis. Kai kuriais atvejais tai gali baigtis širdies priepuoliu ar net mirtimi.
„Plačiai žinomi atvejai, kai baudomis už dažytų medinių langų rėmų ir medienos drožlių plokščių deginimą įmonės buvo nubaustos administracinėmis baudomis. Mes savo ruožtu kviečiame tokias atliekas vežti į stambių atliekų priėmimo aikšteles, iš kur šios pavojingosios atliekos pateks į jas saugiai tvarkyti pasiruošusią, atitinkamus įrenginius turinčią įmonę. Mūsų įmonės įrenginiuose naudojama moderni deginimo technologija, specialūs dūmų filtrai“, – sako A. Dirvinskas.
Pavojingųjų atliekų tvarkymo įmonės „Toksika“ vadovas atkreipia dėmesį, ko neturėtume deginti nei savo namų šildymo katiluose, nei krosnyse, nei laužuose.
1. Plastiko atliekos. Degdamos jos išskiria kancerogenines medžiagas, kurios nusėda ant sodo ir daržo augalų, o vėliau patenka ir į žmogaus organizmą. Tai gali išderinti organizmo imuninę sistemą, organizmo hormonų balansą, sutrikdyti inkstų veiklą ar netgi lemti onkologinius susirgimus.
2. Guma. Deginant gumą išsiskiria daug sveikatai kenksmingų sieros junginių. Per kvėpavimo takų funkcinius sutrikimus ir plaučius jie gali ypač neigiamai paveikti visą žmogaus organizmą. Susikaupę kamine šie junginiai gali tapti gaisro priežastimi.
3. Dažyta ir impregnuota mediena. Įprastai dažuose ir impregnante yra toksinių medžiagų, apsaugančių medieną. Degdamos jos pasklinda aplinkoje, patenka į žmonių ir gyvūnų organizmą, nusėda ant augalų, per juos gali apsinuodyti ir gyvūnai.
4. Seni baldai ir medienos drožlių plokštės. Jie pavojingi panašiai, kaip ir dažyta ar impregnuota mediena. Kai kurie baldai ar plokštės gali būti padengti ne tik sunkiųjų metalų ir kitų toksinių medžiagų turinčiais dažais, bet ir plastiko danga ar fanera, kuriai priklijuoti panaudoti kokie nors klijai. Pastaruosius deginti irgi gali būti nesaugu.
5. Drabužiai ir avalynė. Retai kuris rūbas ar batai šiais laikais gaminami, nenaudojant cheminių ar sintetinių medžiagų, kurios degdamos gali būti pavojingos aplinkai ir žmonių sveikatai.