Pavargo nuo pasiteisinimų ir nutarė veikti

„Pats svoris man nebuvo problema, jis greičiau buvo mano gyvenimo būdo atspindys. Puikiai pamenu tą momentą, kai stovėjau prieš veidrodį ir sau pasakiau – tai, ką vengiu spręsti, yra tikroji galimybė, kurios ieškau. Skausmingiausias etapas buvo tai sau pripažinti bei suvokti, kad aš pats sau leidau pasiekti tokį tašką, tačiau tuo pačiu tai tapo ir mano galimybe viską pakeisti. Tuo metu pagalvojau – ką gi, jei sugebėjau save sugriauti, sugebėsiu ir pastatyti. Tai buvo momentas, kuomet pavargau nuo savo paties pasiteisinimų, o veiksmų laisvė tapo mano varomąją jėga“, – prisiminė Lukas tą metą, kai pajuto kūno pokyčių norą ir poreikį.

Labai svarbu, jo pastebėjimu, suprasti, kad tikrieji pokyčiai neatneša rezultatų per vieną „21 dienos iššūkį“, tikrasis virsmas trukti mėnesius, metus ar penkmečius.

Lukas Petrovas

„Mano ankstesnis kūnas, kad ir kaip stengčiausi save pateisinti, iš tiesų buvo pavojus sveikatai. Ne tik dėl kosmetinių priežasčių – tai buvo signalas apie didelę grėsmę sveikatai. Rizika susirgti diabetu buvo daugiau nei reali. Tačiau tuomet, su ribotu savo suvokimu, to pilnai nesupratau. Tik dabar, žvelgdamas atgal, aiškiai matau, kiek daug signalų ignoravau. Tuo metu gyventi kitaip man atrodė normalu, bet dabar suprantu – mano tolerancija sau buvo labiau nei nuolaidi, ji buvo aklina.

Dabar aš, kai jau dirbu sveikatingumo sektoriuje, akcentuoju ir vedu pagal liniją – rūpinkis savimi ir savo gerove. O kalbant apie motyvacinį ir emocinį aspektą, supratau labai paprastą tiesą – norint pasiekti kažką vertingo, reikia aiškaus suvokimo, kodėl to sieki, ir sistemos“, – pasakojo vilnietis.

Chaotiška mityba ir emocinis valgymas

Iki to etapo gyvenime, kai pajuto diskomfortą dėl kūno svorio, Lukas maitinosi visiškai nesistemingai: „Iki to momento, kai pradėjau jausti diskomfortą dėl antsvorio, mano mityba buvo chaotiška, nesusijusi su jokiu tikslu ar sistemingu požiūriu. Valgydavau viską, ko tik norėdavosi, vedamas tuometinių suformuotų įpročių, neatsižvelgdamas, kas būtų kokybiška ir naudinga pačiam kūnui.“

Greitojo maisto jis suvalgydavo ne kartais, anaiptol – tai sudarė jo mitybos raciono pagrindą.

Dabar pats savo klientams mitybos klausimais patariantis asmeninis treneris sako – jei greitasis maistas, užkandžiai, saldumynai epizodiškai figūruoja mityboje, tai nėra „didžiulis blogis“ kaip bandoma įdiegti, tačiau jo atveju buvo kitaip – visą mitybą sudarė vien „greitasis maistas, užkandžiai ir cukrus“.

„Aš žiūrėjau į maistą kaip į būdą numalšinti alkį ir pajusti pasitenkinimą, nesvarstydamas apie ilgalaikes pasekmes. Visą dieną vis ko nors užkrimsdavau. Esu saldumynų mėgėjas, tad jais ir pradėdavau savo dieną. Apskritai gyvenau pagal „unikalų“ formatą – valgydavau bet kada, bet kaip ir kartais – per dažnai ir per daug. Tuo metu visai nesirūpinau tuo, ką į save dedu, nes neturėjau laiko ar noro gilintis“, – su ironiška šypsena prisiminė tuometinį savo paaiškinimą Lukas ir pabrėžė – taip chaotiškai maitinantis, kai nuolat užkandžiaujama ir virškinimo sistemai beveik neduodama pailsėti, ilgainiui organizmas pasiekia ribą, kai pastovus virškinimo sistemos perkrovimas virsta tikru iššūkiu sveikatai.

Žvelgdamas atgal į praeitį sporto treneris sako, kad jo mitybą galėjo sąlygoti ir emocinis valgymas: „Valgiau ne tam, kad gaučiau energijos, o tam, kad užglaistyčiau kokią nors emociją, bet kokį įvykį įprasmindavau maistu. Vis dėlto viską apgalvojęs supratau, kad maistas turi tapti ne tik tuo, kas teikia momentinį emocinį pasitenkinimą, bet ir įrankiu, kuris maitina, atstato energiją ir stiprina.

Energijos man užteko iš sukauptos riebalinės masės. Valgiau ne tam, kad palaikyčiau energija, o tam, kad galėčiau apdoroti savo emocijas ir įvykius – tarsi maistas būtų būdas spręsti tai, kas vyko mano galvoje. Vėliau supratau, kad maistas turi tapti ne tik momentiniu emociniu pasitenkinimu, bet ir įrankiu, kuris maitina, atstato energiją, stiprina ir padeda išlaikyti aštrų protą.“

Lukas Petrovas

Ėmė valgyti skaniai ir subalansuotai

Dėl įvairių gyvenimo sunkumų Lukas jautėsi morališkai išsekęs. Tačiau būtent šis sunkus emocinis laikotarpis tapo stipriu varikliu, kuris uždegė „degantį norą pasiekti rezultatą – transformuoti kūną“. Supratęs, kad mitybos keitimas yra būtinas, jis nebeturėjo jokių abejonių.

„Noriu pabrėžti, kad tai nebuvo tik valios klausimas, aš tikiu, kad žaisti su valia nėra pats geriausias sprendimas, nes prieš ją pralaimėti itin lengva. Svarbiausia – sukurti sistemą, kuri veiktų už mus. Kai turi aiškų planą, nereikia kasdien kovoti su savimi“, – teigė sėkmingai sulieknėjęs vyras.

Vieni žmonės, jo pastebėjimu, turėdami degančių ambicijų dėl kūno svorio, figūros gražinimo, neretai griebiasi drastiškų priemonių – valgo labai nedaug, monotoniškai, nepasistengia, kad maistas būtų skanus. Kiti sulieknėja neilgam – tarkime, norėdami gražiai atrodyti per vestuves.

Tačiau Lukas norėjo ilgalaikio pokyčio be atkryčių, todėl lieknėjimo tikslo siekė valgydamas skaniai ir subalansuotai, kad netektų kęsti kančių valgant neskanų maistą. Pusryčiams šokoladinių batonėlių nebeliko, tačiau jis pasistengė įtraukti į mitybą daugiau grūdinių kultūrų, mėsos, žuvies daržovių ir vaisių.

„Aš supratau, kad mano pokytis turi būti tvarus, ilgalaikis, o mitybos racionas turi būti toks, kad tiktų iš esmės visam gyvenimui.“

Lukas Petrovas

„Aš supratau, kad mano pokytis turi būti tvarus, ilgalaikis, o mitybos racionas turi būti toks, kad tiktų iš esmės visam gyvenimui. Norėjau būti ne vienkartinis čempionas, norėjau pakeisti savo gyvenimą“, – pabrėžė jis.

Lukas Petrovas

Gyvenime atsirado ir fizinis aktyvumas

Asmeninių pokyčių pradžia beveik sutapo su pandemija ir karantinu, kai Lukas, užsidaręs savo 16 kvadratinių metrų kambaryje, pasitelkė skaitmenines technologijas ir treniravosi naudodamas aplikacijas, kurios padėjo jam atlikti fizinius pratimus.

Tais metais Kalėdoms jis gavo ir palaikančią artimųjų dovaną – asmeninio trenerio paslaugas, kad jis galėtų pasiremti profesionaliais patarimais, įkomponuodamas į savo gyvenimą fizinio aktyvumo programą.

Prireikė laiko, kol normalizavosi kepenų veikla

Sulieknėjęs vilnietis pasidarė profilaktinius kraujo tyrimus.

„Gydytojas paklausė, gal vartoju daug alkoholio. „Atsakiau – ne, aš beveik nevartoju alkoholio. Man paaiškino: „Žinokite, jūsų kepenų fermentų rodikliai kosmiški, baisesni nei ilgą laiką alkoholį vartojančio žmogaus“, – prisiminė Lukas.

Medikas įvardijo – kadangi įvyko didelis pokytis, natūralu, kad sutriko kepenų veikla. Kepenų fermentai atsistatė tik po pusantrų metų – nepaisant to, kad jau buvau pakeista mitybą ir tuos pusantrų metų Lukas maitinosi kitaip ir jau buvo pakeitęs fizinį aktyvumą.

Svorį sumažino net 60 kg, pakeitė profesiją

Praėjus beveik metams po kardinalių mitybos ir gyvensenos pokyčių pradžios, Lukas jau galėjo pasigirti įkvepiančiu rezultatu – jis sumažino svorį 60 kg ir svėrė jau nebe 136, o 77 kg.

Pasak jo, ši kelionė buvo tikras akių atvėrimas ir didžiausias gyvenime pasiektas tikslas. Dėl to vyras ryžosi padėti ir kitiems, siekiantiems pasiekti su sveikata susijusių tikslų, kardinaliai pakeisdamas profesinio gyvenimo kryptį.

Lukas Petrovas

„Supratau, kad tai, ko ieškau, yra čia ir dabar. Sprendimą tapti asmeniniu treneriu priėmiau impulsyviai, tačiau giliai pasąmonėje buvo mintis – atėjo laikas žengti šį žingsnį“, – prisiminė Lukas, kaip į gyvenimą atėjo sprendimas tapti asmeniniu sporto treneriu.

Jis pabrėžė, kad siekė tapti ne tik paprastu treneriu, bet ir lyderiu, kuris veda ir yra priekyje, kad galėtų įkvėpti savo klientus ir parodyti, ką reiškia tikras progresas – kai sveiki įpročiai tampa natūralia gyvenimo dalimi.

„Aš puikiai suprantu pasimetimą, nežinomybę, sunkų startą ir nenorą – esu tas, kuris padeda įveikti šiuos iššūkius ir rasti kelią į pokyčius“, – teigė jis.

„Kiekviename etape, kuriame bus mano klientai, būsiu šalia, kad suteikčiau palaikymą ir vedimą. Manau, kad tai yra vienas svarbiausių dalykų – turėti žmogų, kuris padėtų ir padrąsintų. Aš pats praėjau šį kelią vienas, užsidaręs savo kambariuke, ir dabar matau, kokia didelė vertė yra turėti palaikymą“, – pasakojo sėkmingai pokyčius įgyvendinęs Lukas.

Dirbdamas su žmonėmis, Lukas taip pat gilina žinias sveikos mitybos srityje. Jo moto – maitintis taip, kad būtų „paprasta, sveika ir skanu“, o gaminant pasitelkti vaizduotę ir kūrybiškumą. Lukas žino, kad tinkama mityba – tai ne tik teisingas maisto pasirinkimas, bet ir strategiškai suplanuota sistema, kuri padeda pasiekti ilgalaikius sveikatos ir gerovės tikslus.

Lukas savo mityboje taiko subalansuotą požiūrį – jis nepritaria dogmatiškiems griežtiems ribojimams, tačiau visada atidžiai stebi porcijų dydį. Nors nekokybiškas maistas, teikiantis tik tuščias kalorijas, nebėra dažnas jo racione, Lukas pabrėžia, kad svarbiausia – rasti pusiausvyrą ir integruoti įvairius maisto produktus, o ne visiškai jų atsisakyti.

„Svarbiausia – ne išbraukti, o išmokti protingai pasirinkti. Visuomenė jau pakankamai įbauginta, ir vietoj to, kad žmogus išmoktų rinktis išmintingai, dažnai nesirenka nieko, nes bijo, kad vienas dalykas blogas, o kitas – dar blogesnis.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)