JAV kosmoso agentūra NASA antradienį paskelbė, kad saulė pasiekė aktyvumo maksimumo laikotarpį, kuris tęsis dar vienerius metus, o jam trunkant ateinančiais mėnesiais danguje bus matomos pašvaistės.
geomagnetinė audra
43 straipsnių
Geomagnetinės audros – tai Žemės magnetinio lauko sutrikimai, kurie įvyksta Saulės plazmos dalelėms susidūrus su Žemės magnetiniu lauku.
Geomagnetinės audros stiprumas pagal NOAA skirstomas nuo G1 (silpnos) iki G5 (ekstremalios). Stiprios geomagnetinės audros metu gali kilti elektros perdavimo, radijo ir palydovinio ryšio sutrikimų.
Geomagnetinės audros metu dažniausiai susiformuoja vadinamosios Šiaurės (poliarinės) pašvaistės.
Ketvirtadienį ir penktadienį tikimasi itin stiprios geomagnetinės audros, kuri, remiantis NOAA ir NASA duomenimis, sieks G4 kategoriją. NOAA praneša, kad spalio 8 dieną buvo fiksuotas X1.8 kategorijos Saulės žybsnis, lydimas vainikinės masės išsiveržimo (plazmos), kuris buvo nukreiptas tiesiai į Žem...
Naktį iš pirmadienio į antradienį Lietuvoje buvo galima išvysti įspūdingą reiškinį – Šiaurės pašvaistę. Gyventojai nuo pat ankstaus ryto dalijasi nuostabiais vaizdais, kuriuos pavyko užfiksuoti – pasigrožėkite! Pirmasis skaitytojas vaizdus užfiksavo Romainiuose, Kaune, kitas skaitytojas juos užfiksa...
Tarnybos perspėja: Saulė tiesiai į Žemę paleido itin galingą X7.1 kategorijos žybsnį, artinasi stipri geomagnetinė audra (2)
Spalio 1 dieną įvykęs Saulės žybsnis – antras pagal galingumą per visą 25-ąjį Saulės ciklą ir buvo X7.1 kategorijos. Kartu su žybsiu užfiksuotas ir vainikinės Saulės masės išsiveržimas – Saulės plazmos dalelių pliūpsnis, praneša NASA.
Rugpjūčio 5 dieną, pirmadienį, į Žemę atsuktame Saulės diske užfiksuoti du vienas po kito įvykę itin stiprūs žybsniai. Remiantis JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) duomenimis, žybsniai susiformavo maždaug dviejų valandų skirtumu – 13:40 GMT (16:40 val. Lietuvos laiku) ir...
Naktį iš pirmadienio į antradienį 03:27 Lietuvos laiku (00:27 UTC) Žemės magnetinį lauką pasiekė vainikinės Saulės masės išsiveržimas.
Pirmadienį prasidėjo geomagnetinė audra, o antradienį jos aktyvumas – dar didesnis ir vertinamas 7 balais. Audra tęsis ir trečiadienį bei ketvirtadienį, o nurimti turėtų tik penktadienį.
Žemės magnetosfera saugo mus nuo Saulės vėjo – energingų elektringų dalelių srauto. Šis srautas nėra visai tolygus; kartais jame atsiranda sutankėjimų arba srautas staiga pagreitėja, o tai sukuria smūgines bangas tolesniuose sluoksniuose.
Saulė mūsų Žemei yra gyvybės ir energijos šaltinis. Deja, padidėjęs Saulės aktyvumas gali turėti žmogaus organizmui neigiamą įtaką. Šiuo metu yra padidinto Saulės aktyvumo 11 metų ciklas, todėl kiekvieno žmogaus organizmas įvairiai reaguoja į magnetinio lauko pokyčius.
Magnetinė audra buvo pasiekusi didžiausią įmanomą intensyvumą: jos pasekmes galite pajausti dar ir šiandien (2)
Savaitgalį siautusi magnetinė audra po truputį rimsta, tačiau vis dar gali sukelti nemalonią savijautą.
Daugybė procesų mūsų Saulėje, kaip ir kitose žvaigždėse, susiję su magnetiniu lauku. Jis sukuria Saulės dėmes, paleidžia žybsnius ir vainikinės masės išmetimus, kaitina vainiką ir taip toliau.
Po galingo Saulės plazmos išsiveržimo savaitgalį Žemę drebins geomagnetinė audra, laukiama šiaurės pašvaisčių (1)
Penktadienį, gegužės 31 dieną, Žemę gali pasiekti G2 kategorijos geomagnetinė audra, praneša NOAA.
Saulės vėją sudaro energingų dalelių, daugiausiai protonų ir neutronų, srautas. Šimtų kilometrų per sekundę greičiu jis lekia nuo Saulės ir užpildo visą Saulės sistemą. Kartais į vėją išmetami tankesni plazmos burbulai, vadinami vainikinės masės išmetimais (angl. Coronal mass ejection, CME).
Lietuvos danguje gyventojai naktį galėjo išvysti Šiaurės pašvaistę, vaizdais žmonės dalijasi ir kitose šalyse. Spalvos danguje buvo matomos po esktremalaus lygio geomagnetinės audros. Jungtinių Valstijų Nacionalinė vandenynų ir atmosferos tyrimų administracija (NOAA) paskelbė, kad tokia stipri geoma...
Vėlyvą penktadienio vakarą dangus sužibo netikėtomis spalvomis. Kaip skelbia feisbuko grupė „Orai ir klimatas Lietuvoje“, tai įelektrintų dalelių pliūpsnis, palankus ryškiai pašvaistei.
Saulės paviršiuje susiformavo „Karingtono įvykio“ dydžio dėmė: į Žemę lekia penkiaguba plazmos serija, kils G4 kategorijos geomagnetinė audra (4)
NOAA kosminių orų prognozių centras įspėja, kad šį savaitgalį Žemę pasieks itin galinga – G4 kategorijos geomagnetinė audra. NOAA duomenimis, į Žemę lekia penkiaguba vainikinės Saulės masės išsiveržimų serija, dar vadinama „kanibaliniu plazmos išsiveržimu“, kai greitesni ir stipresni išsiveržimai ko...
Saulė į Žemę ką tik paleido galingiausios kategorijos žybsnių seriją, fiksuojami ryšio sutrikimai, laukiama geomagnetinės audros (2)
Dvi dienas iš eilės – sekmadienį ir pirmadienį ryte – Saulės paviršiuje užfiksuoti stipriausios (X) kategorijos žybsniai, nukreipti į Žemę, praneša JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA).
Balandžio 23-ąją Saulės paviršiuje užfiksuotas keturgubas Saulės žybsnis ir plazmos pliūpsnis, nukreiptas į Žemę.
Sekmadienį Žemę pasiekusi itin stipri geomagnetinė audra tęsėsi ir pirmadienį, praneša NOAA. Kovo 24 dieną užfiksuota net G4 kategorijos geomagnetinė audra, kuri, pasak stebėtojų, prasidėjo anksčiau, nei buvo prognozuota. Pirmadienį geomagnetinis aktyvumas buvo mažesnis nei sekmadienį, tačiau NOAA p...
Neskubėjusiems sekmadienio vakarą į lovą šįkart labai pasisekė. Panevėžio naktinę padangę nušvietė įspūdinga Šiaurės pašvaistė.