Šiandien Kalėdų stalas yra neįsivaizduojamas be stipresnio alkoholinio gėrimo ir gausaus mėsiškų patiekalų pasirinkimo. Tačiau ar žinojote, kad dabartinės šventinės tradicijos, greičiausiai nebūtų priimtinos mūsų protėviams tarpukario metais?
Kūčių burtai
14 straipsnių
Kūčių burtai – tai senovinė tradicija, atliekama per Kūčias, Šventų Kalėdų išvakarėse. Šis paprotys apima įvairias liaudies apeigas ir žaidimus, skirtus nuspėti ateitį. Kūčių burtai dažniausiai atliekami su šiaudais, riešutais, skaitomos pranašystės iš vandens. Tikima, kad Kūčių vakaras stebuklingas ir šios apeigos padeda nuspėti meilę, sėkmę ir gyvenimo pokyčius.
Dar ne taip seniai Kūčių vakaras buvo neįsivaizduojamas be riešutų namuose, kruopščiai rinktų rudenį ir taupiai valgytų Advento laikotarpiu, kad užtektų žiemos šventėms. Riešutas buvo nepamainomas patiekalas ant stalo, vertinga dovana artimiesiems, dažnas eglutės papuošalas ir likimo pranašas. Iš ri...
Šiandien Kalėdų stalas yra neįsivaizduojamas be stipresnio alkoholinio gėrimo ir gausaus mėsiškų patiekalų pasirinkimo. Tačiau ar žinojote, kad dabartinės šventinės tradicijos, greičiausiai nebūtų priimtinos mūsų protėviams tarpukario metais?
Kūčių nakties burtai dar ir šiandien gyvi: etnologas griežtai įspėjo laikytis vienos taisyklės (113)
Kūčios – bene labiausiai artimuosius suburianti ir daugiausia tradicijų išsaugojusi šventė metuose: kalėdaičio dalybos, dvylika patiekalų, kūčiukai ar kisielius nugula ant dažno šių laikų stalo. Vis dėlto, kai kurios tradicijos, burtai ir pranašystės yra gerokai primirštos. Apie du Kūčių nakties ste...
Apie svarbiausių žiemos švenčių – Kūčių ir Kalėdų tradicijas portalas „Kas vyksta Kaune“ kalbasi su Kauno miesto muziejaus muziejininku, etnologu, doc. dr. Arūnu Vaicekausku.
Tradiciniai Kalėdų papročiai mūsų krašte yra sudėtingai susiformavę: paveldėti iš archajiškosios žiemos saulėgrįžos šventės ir susidėstę iš krikščioniškų įvaizdžių, liaudies savaip suprastų. Šventės prasmė mus pasiekia, ko gero, net iš akmens amžiaus, nes ji susijusi su išlikimu…
Artėja nuostabios šventės ir, žinoma, Kūčios – burtų naktis. Kaip prisišaukti į savo gyvenimą sėkmę? Kokie burtai ir ritualai tam padėtų?
Net ir krikštą priėmę lietuviai neatsisakė savo senovinių švenčių tradicijų bei išsaugojo daug papročių. Daugybę jų tautiečiai prisimena Kūčių vakarą, kuris nuo senovės laikytas ypatingu ir stebuklingu. Ne viena šeima per šventes mėto batus, trauko šiaudus ir glėbesčiuoja tvoras. Juk smalsu spėlioti...
Dar ne taip seniai Kūčių vakaras buvo neįsivaizduojamas be riešutų namuose, kruopščiai rinktų rudenį ir taupiai valgytų Advento laikotarpiu, kad užtektų žiemos šventėms. Riešutas buvo nepamainomas patiekalas ant stalo, vertinga dovana artimiesiems, dažnas eglutės papuošalas ir... likimo pranašas. Iš...
Na, taip, žinau, Kūčių burtai niekam daugiau ir neskirti, kaip tik meilei prisišaukti. Tačiau kiek dar progų metuose turėsime pabūti raganomis?
Esame ant pačių gražiausių metų švenčių slenksčio. Sakoma, jog tokiu laiku susikerta daug lemties ženklų. Dievas gimsta žmogumi, saulė pradeda ilginti dieną... Prasideda ypatingas metas tikėti stebuklu.
Tūkstančius metų žmonėms rūpi, kas jų laukia ateityje. Ar kitąmet ištekėsiu? Koks bus tas būsimasis vyras? Ar nieko nestokos šeima? Gyvendami vienovėje su gamta ir ją stebėdami, žmonės išmoko skaityti ženklus ir spėti orus, derlių. Galbūt panašiai galima nuspėti ir savo likimą?
Netekėjusios lietuvaitės turėtų pasinaudoti ypatingu Kūčių vakaru, mat tai – puiki proga ne tik sužinoti, ar kitąmet ištekės, bet ir praskleisti paslaptį, kokio jaunikio tikėtis. Pasak etnologo profesoriaus Liberto Klimkos, niekur kitur Europoje netikima, kad vanduo Kalėdų vidurnaktį tampa vynu. Lie...
Nepaisant besikeičiančių tradicijų, burtai ir noras sužinoti, kaip gyvensime ateinančiais metais, šiandien vis dar labai populiarūs.