oro užterštumas

46 straipsnių

Oro užterštumas – tai oro būsena, kai į atmosferą yra išmetama per daug kenksmingų medžiagų, kurios gali būti kenksmingos žmonėms ir kitiems organizmams arba pažeidžiančių aplinką.

Oro teršalai yra skirstomi į pirminius ir antrinius. Pirminiais teršalais yra vadinami tie, kurie į aplinką išmetami tiesiogiai. Siera, azoto oksidai, anglies monoksidai ir dioksidai ir kiti yra priskiriami prie pirminių teršalų.

Antriniai teršalai susidaro iš pirminių jiems reaguojant tarpusavyje ar su aplinkoje esančiomis medžiagomis. Tipiškas antrinis teršalas – priežemyje susidaręs ozonas, viena pagrindinių fotocheminį smogą sudarančių medžiagų. Kai kurie teršalai gali būti ir pirminiai, ir antriniai.

Kalbino Dalia Vaitkutė-Šiaulienė, parengė Gabrielė Grinkaitė, Delfi rytas

Nors Lietuva neprimena smoge paskendusių užterščiausių pasaulio miestų, specialistai sako, kad oro tarša juntama ne visada ir net jei nieko neužuodžiate ir jums negraužia nosies, dar nereiškia, kad oro kokybė toje vietoje puiki. Be to, oro taršos sukeltos sveikatos problemos gali pasireikšti ir daug...

Raimondas Kubilius, Lietuvos širdies asociacija

Kasdien žmogus įkvepia 14 kg oro, išgeria apie 2 litrus skysčių ir suvalgo apie 1,5 kg maisto. Vidutiniškai 70 kg sveriančiame kūne yra apie 4 gramai cukraus. Rodos, labai mažai, tačiau ir labai daug, kai diagnozuojamas cukrinis diabetas ir kaip ryžtingai žmogus privalo keisti elgseną, kad galėtų iš...