Į gamtą keliaujantys gyventojai turėtų būti labai atidūs, sako gamtininkas Gerardas Paškevičius. Šalia kūdrų ir balų galima išvysti neįprastai atrodančius „rupūžių kamuolius“, o vandenyje – karolius primenančius darinius. Jis papasakojo, iš kur tokios įdomybės atsiranda ir priminė svarbią taisyklę, ...
Rupūžė
27 straipsnių
Klaipėdos žurnalistas aptiko retą, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą gyvūną: nesitikėjau, kad tokia simpatiška (7)
Niekada nemaniau, kad mano pirmoji pažintis su šiuo nuostabiu gyvūnu įvyks tokiomis aplinkybėmis. Ir dar Klaipėdoje, šalia senamiesčio.
Rupūžės užpiltinė, karštas pienas su medumi ar šlapimo kompresai: kurie liaudiški gydymo būdai iš tiesų veikia, o kurie – mirtinai pavojingi (2)
Daugumai bent jau vaikystėje teko patirti liaudies medicinos malonumus. Kaitinamos kojos, karšta bulvė ant krūtinės, rupūžės užpiltinė. Kai kam teko susidurti ir su egzotiškesniais „gydymo“ būdais: šlapimo kompresais, „gydymą“ mėnesinių krauju ar juodo katino išmatų arbata.
Prasidėjus varliagyvių migracijai gyventojai ant takų, prie vandens telkinių gali pastebėti daugybę šių šaltakraujų ir net išgirsi neįprastų jų skleidžiamų garsų. Skaitytojas pasidalijo stebinančiais kadrais iš pasivaikščiojimo miške, kur užfiksavo tikrų tikriausią rupūžių kamuolį.
Prasidėjus varliagyvių migracijai gyventojai ant takų, prie vandens telkinių gali pastebėti daugybę šių šaltakraujų ir net išgirsti neįprastų jų skleidžiamų garsų. Skaitytojas pasidalijo stebinančiais kadrais iš pasivaikščiojimo miške, kur užfiksavo tikrų tikriausią rupūžių kamuolį. „Kas čia darosi?...
Australijos reindžeriai viename nacionaliniame parke rado milžinišką rupūžę, dar vadinama aga. Ji sveria 2,7 kg – daugiau nei kai kurie naujagimiai, penktadienį pranešė aplinkos organizacija „Queensland Environment“. Tai gali būti naujas pasaulio rekordas.
Gryno skaitytoja atsiuntė rupūžės nuotrauką. Ji klausia, kokia tai rupūžė? Herpetologas Gerardas Paškevičius pasakė, kiek ji dažnai sutinkama, ar nuodinga ir kodėl reikėtų pažiūrėti jai į akis.
Vėstant orams, keičiantis aplinkos temperatūrai ir dienos ilgumui, dalis gyvūnų migruoja, kiti kaupia maisto ar kūno riebalų atsargas. Lietuvoje gyvenantys trylikos rūšių varliagyviai ir aštuonių rūšių ropliai pasilieka netoli savo buveinių ir stengiasi susirasti šiltesnes, nuošalesnes, saugias viet...
Grynas skaitytoja Ugnė kreipėsi prašydama padėti nustatyti, kam priklauso jos tvenkinyje nufotografuoti „juodi karoliai“. „Matau ne pirmą kartą, tačiau tiksliai nežinau, kas tai. Spėju, kad priklauso, kokiam nors varliagyviui. Tačiau, kam?“, - klausia ji. Atsako herpetologas Gerardas Paškevičius.
„Netgi patys žymiausi žmonės turi trūkumų, o tie, kurių gebėjimai riboti, – turi stiprybių. Nėra jokios prasmės lyginti savo trūkumus su kitų žmonių pranašumais“ – teigia Tibeto lama ir budizmo mokytojas Khenpo Sodargye savo knygoje „Laimė tave suranda, kai tu jos neieškai“.
Izaokas Niutonas dažnai vadinamas modernaus mokslo tėvu. 1642–1726 metais gyvenęs anglų matematikas, fizikas, teologas ir, kaip teigė pats, gamtos filosofas prisidėjo prie mechanikos, optikos ir fizikos mokslų pažangos. Nors ir retai, kartais jis kyštelėdavo nosį ir į mediciną. Pavyzdžiui, Niutonas ...
Kai 43-ejų Chris Newsome draugo sūnelis prarado savo augintinę varlę, vyras nusprendė padaryti kai ką keisto, netikėto ir nuostabaus. Tam, kad pralinksmintų mažylį, jis pradėjo fotografuoti rupūžę su paties gaminamomis kepuraitėmis, rašo BoredPanda.com.
Skaitytojas Tomas su GRYNAS.lt pasidalino filmuota medžiaga, kaip žaltys bandė sudoroti didžiulę rupūžę. Šių gyvūnų akistata baigėsi laimingai: nenukentėjo nei vienas, nes varliagyvis pasirodė per didelis grobis žalčiui.
GRYNAS.lt skaitytojas Ignas Marcinkevičius Trakų rajono ežere užfiksavo išskirtinį vaizdą – po vandeniu besigalynėjantį žuvies ir rupūžės duetą. Nufilmuotu vaizdu jis pasidalino su portalu, spėliodamas, kas paskatino tokį netikėtą gyvūnų kontaktą.
Pavasarį kai kurie žolininkai skuba į sodybas ieškoti rupūžių ir iš jų gamina užpiltines. Teigiama, kad rupūžės užpilai gydo įvairias ligas, tačiau specialistai įspėja, kad toks gydymo būdas yra labai pavojingas, o ir jo nauda neįrodyta. Visgi yra ir kitas tokio gydymosi aspektas: ar gaudydami šiuos...
Šiųmetės Vilniaus knygų mugės metu Dalios Stakytės Anysienės, Laimos Petrauskaitės VanderStoep ir Dalios Cidzikaitės sudaryta knyga „Manėm, kad greit grįšim“ buvo apdovanota garbinga Patriotų premija už nelengvą istorinę atmintį be interpretacijų.
Gamtos pasaulis mums gali dažnai pasirodyti nemalonus, o gyvūnų elgesys - perdėtai žiaurus. Jeigu žmonių bendruomenėse kanibalizmas nuo seno yra didžiausias tabu, tai kitų gyvūnų grupėse saviškių valgymas yra gana dažnai pasitaikantis reiškinys, rašo nationalgeographic.com.
Ant Bindingsvanno ežero Norvegijoje, visai netoli Oslo, vietos gyventojai užfiksavo užšalusią rupūžę, o kitame ežere net ir briedį, praneša delfi.lv.
Alytiškė Irena Misevičienė, grįžusi į savo tėviškę Alytaus rajone Alovės seniūnijoje Kalesninkų kaime, dubenyje prie gyvenamojo namo išvydo plūduriuojant rupūžę su juodu, kryžių primenančiu ženklu viršugalvyje. Moteris gyvūną nufotografavo mobiliuoju telefonu ir parodė savo draugams bei pažįst...
„Tinklais naktimis pagavome daug vampyrų. Manoma, kad vampyrai turi pasiutimo ligos nuodų, jie gana pavojingi – gali savo aštrius kaip ylos dantis suvaryti į pirštus. Todėl mes su jais apsieidavome labai švelniai, atsargiai“, – 1958 metų interviu savo įspūdžiais iš ekspedicijos į Hondūrą dalinosi mo...